SpaceX, İlk İnsanlı Roket Fırlatışını Başardı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/bilim/spacex-ilk-insanli-roket-nasa/

Tarihi yolculuk başladı! SpaceX, NASA ile yürüttüğü Crew Dragon görevinde ilk insanlı roketi başarıyla fırlattı. (DEVAMI…)

4 Beğeni

Aynı anda iki canlı görüntüyü birlikte izledim. Biri Cüneyt Özdemir’in programıydı. Amerika’da çıkan isyanları gösteriyordu, sokaklar perişan, millet birbirine girmiş. En garibime gideni de ırkçılık karşıtı eylem yapılıp, Hintli-Endonezyalı insanların dükkanlarının yağmalanması dahası yakılması.

Bir yanda bunlar olurken diğer tarafta da zencisi, asyalısı bir araya gelmiş uzaya mekik yolluyorlardı. Benim en hoşuma giden şey ise uzaya giden dragon kapsülü değil geri dönen roket kısmıydı. Koca alet öylece dünyaya dönüp denizin ortasındaki platforma geri kondu. Sanırım bu tarz bir geri dönüş (ve geridönüşüm) tarihte ilk defa oluyor…

Bize gelince, çaya piskevit banıp kıskanılmaya devam…

Spacex uzun zamandır bunun için çalışıyordu. Daha önce birçok başarısız denemenin ardından, roketleri geri getirmeyi başarabildiler. Hatta Barış Özcan canlı olarak aktarmıştı, 3 roketten 2si başarıyla inerken birisi denize düşmüştü.

Dikey inişin nasıl başarıldığına dair videoyu şuradan izleyebilirsiniz.

2 Beğeni