Stanislaw Lem Kitapları

1%20-%20Stanislaw%20Lem

BİYOGRAFİ

12 Eylül 1921’de Lvov, Polonya’da (bugün Ukrayna), varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. On iki yaşındayken babasının hediye ettiği daktiloyla yazmaya başladı. 1940’ta Lvov Üniversitesi’nde tıp okumaya başladı ancak ertesi yıl Sovyet orduları Polonya’yı işgal edince eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Bu dönemde otomobil tamirciliği ve kaynakçılık yaptı. Yahudi kökenleri nedeniyle, İkinci Dünya Savaşı yıllarını sahte bir kimlikle geçirdi. 1945’te ailesiyle birlikte Sovyetler’e bağlı Ukrayna sınırları dahilindeki Krakov’a yerleşti ve babasının ısrarı üzerine burada tıp eğitimine devam etti. Askerî doktorluk sınavında kendi kararıyla soruları eksik cevaplayarak başarısız oldu. Ailesi tüm mal varlığını savaş sebebiyle kaybetti. Lem bir yandan üniversitede dersler vermeye, diğer yandan kendisini üne kavuşturacak eserlerini kaleme almaya başladı. 1946’dan itibaren çeşitli dergilerde şiir ve kısa öyküleri yayımlanmaya başlandı. İlk romanı Czlowiek z Marsa (Marslı Adam) 1946 yılında Nowy Świat Przygód (Yeni Dünya Maceraları) dergisinde tefrika olarak yayımlandı. İlk bilimkurgu romanı olan Astronauci (Astronot) 1951’de yayımlandı. 1953’te tıp öğrencisi olan Barbara Lesniak’la evlendi. Bunu izleyen yaklaşık yirmi yıl boyunca aralarında Aden, Gelecek Bilim Kongresi, Solaris, Soruşturma, Dünya’da Barış ve Fiyasko ’nun da bulunduğu çok sayıda roman yazdı. Sovyet rejiminin baskıcı politikaları nedeniyle bunların bazılarını yurtdışında yayımlamak zorunda kaldı. Ede-biyatın yanı sıra bilim felsefesi, sibernetik, bilimsel spekülasyon ve edebiyat eleştirisi alanlarında da çalışmalar yaptı. Birçok üniversiteden fahri doktora unvanı aldı ve eserleri ulusal ve uluslararası ödüllere layık görüldü. 27 Mart 2006’da Krakov’da kalp rahatsızlığı sonucu hayatını kaybetti.
Kaynak : İletişim Yayınları

Yazarın çoğu kitabının telif hakkı Alfa Yayınları’nda ve basmaya başladıklarında burada paylaşılacak.

ÇIKAN KİTAPLARI

İLETİŞİM YAYINLARI İÇİN TIKLA

İLETİŞİM YAYINLARI (Yayınevi çıkış sırasına göre)

1. Aden (Ocak 1995)
  2. Gelecekbilim Kongresi (Ağustos 1997)
  3. Soruşturma (Nisan 1998)
  4. Küvette Bulunan Günce (Haziran 1998)
  5. Yenilmez (Eylül 1998)
  6. Yıldızlardan Dönüş (Ekim 1998)
  7. Kör Talih (Temmuz 1999)
  8. Dönüşüm Hastanesi (Ocak 2000)
  9. İnsanın Bir Dakikası (Nisan 2000)
  10. Fiyasko (Ağustos 2002)
  11. Dünya’da Barış (Ekim 2000)
  12. Ölümlü Makineler (Şubat 2001)
  13. Yıldız Güncesi (Eylül 2001)
  14. Solaris (2004)

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14

DİĞER YAYINEVLERİ İÇİN TIKLA

DİĞER YAYINEVLERİ

Asker Kaçağı (2011) (Metis Yayınevi) (Karma Öyküler)
Başka Dünyalar Mümkün (2007) (Varlık Yayınları) (Karma Öyküler)
Hayali Büyüklük (2011) (Pinhan Yayınları)
Korkunun Bütün Sesleri (2014) (Metis Yayınevi) (Karma Öyküler)
Mükemmel Boşluk (2014) (Cem Yayınevi)
Sahibinin Sesi (2004) (Cem Yayınevi)
Siberya (2014) (Cem Yayınevi)
Yenilmez (2017) (İthaki Yayınları)

1 2 3 4 5

6 7 8

ALFA YAYINLARI

1. Aden
  2. Yıldızlardan Dönüş
  3. Yıldız Güncesi
  4. Dönüşüm Hastanesi
  5. İnsanın Bir Dakikası
  6. Kör Talih
  7. Gelecekbilim Kongresi
  8. Dünyada Barış
  9. Soruşturma
  10. Solaris (Ayrıca Ciltli Olarak Mevcut)
  11. Yukarı Kale
  12. Sahibinin Sesi
  13. Yenilmez

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12

.
.
.

EN SON ÇIKAN

13

32 Beğeni

Gelecek bilim kongresi Cem Yayınevinden de çıktı.
Yenilmez ve Cem Yayınevinden çıkanlar da Alfa’ya geçmiş olsaydı keşke.

1 Beğeni

Aynı kitap farklı farklı yayınevinden çıkmış is en son kitabı ekliyorum genellikle karışıklık olmasın diye. Seri şekilde olmuş olsa ayrım yapmıyorum. Yayınevi ayrımı yaparak listeliyorum.

En son Gelecek Bilim Kongresi’ni okudum. Bir kez daha hayran kaldım. İlk olarak Yenilmez’i okuduğumda, iyi güzel ama abartılmış diye düşünmüştüm. Çok yanılmışım. Buradan benim gibi öncesinde yazar hakkında bilgisi olmayıp sadece İthaki’den Yenilmez’i okuyanlara sesleniyorum. Yazarın çok farklı mizahi bir üslubu ve uçuk bir hayal gücü var. Mutlaka diğer kitaplarına da bir göz atın.

3 Beğeni

Kitaplığımın en sevdiğim raflarından biri: Lem & Ballard.

Alfa’nın bir sürü Lem, Sel’in bir sürü Ballard basmasını büyük bir heyecanla bekliyorum.

17 Beğeni

Arkadaşlar Lem kitaplarına başlamak istiyorum.Aklımda Yenilmez kitabı var.Siz hangisini önerirsiniz ?

1 Beğeni

Korkunun Bütün Sesleri ve Asker Kaçağı öykü seçkilerinde Lem’in harikulade öyküleri var. Aden ve Solaris de yazarın en iyi kitaplarıdır benim gözümde.

2 Beğeni

Aden i sepete ekledim. Yenilmez hakkında ne düşünüyorsunuz?

2 Beğeni

Beğenmiştim genel kanının aksine. Askeri ve fazlaca bilimsel tasvirlerle dolu diye okuması yorucu gelebilir ama bulunulan gezegeni (Regis) ve tuhaflıklarını bayağı tahayyül ettiriyor dolgun anlatısıyla. Adı da acayip bir ironi içeriyor türümüzün acizliğine dokundurarak bence.

2 Beğeni

Aden i alıcam galiba.

1 Beğeni

Yenilmez bence güzel ve okunabilir bir kitap ama Lem’in hayal gücünün büyüklüğü için fazla basit. Yazarla ilgili bir yargıya varmadan bir kaç kitabını daha okumanızı öneririm.

2 Beğeni

Lem’e başlamak için Aden harika bir tercih olur. Yenilmez de beni inanılmaz etkilemişti. Gerçi Lem’in beni etkilemeyen kitabı yok çünkü bilimkurguda zirve olarak görüyorum kendisini. :slight_smile:

Baskıları olmadığından diğerlerini öneremiyorum ama üçüncü olarak Solaris’i okuyup Alfa’nın yeni baskılarını bekleyebilirsin o sürede.

6 Beğeni

Teşekkürler. Aden le başlıyacağım büyük ihtimalle :grin:

1 Beğeni

Buraya da bırakayım;

Nihai kapaklar mı emin değilim. Teyit alırsam yazacağım. :smiling_face_with_three_hearts: :smiling_face_with_three_hearts:

23 Beğeni

Buradakini de beğenelim./:smile:

5 Beğeni

Stanis’e de bi tablo oluşturayım en iyisi :grimacing: Ben yokken birileri günceller. Bu başlığa eklerim.

4 Beğeni

Stanislaw Lem’in çevrilmeyen kitapları var mı diye düşünürken internette aşağıdaki siteyi buldum.
Alfa’nın işi uzun olacak sanırım.

https://lem.pl/lemopedia/Book

4 Beğeni

O zaman doğru yayınevine düştü. Alfa PKD ve Jules Verne hızında basarsa çok uzatmadan tamamlar. 3 kitaplık serileri 5 yıl süründüren yayınevleri gibi olmaz diye umuyorum :slight_smile:

6 Beğeni

Romanları

Orijinal isim İngilizce İsim Türkçe İsim Yayınevi Basım Yıl6
Czlowiek z Marsa A Man from Mars 1946
Astronauci The Astronauts 1951
Obłok Magellana The Magellan Nebula 1955
Eden Eden Aden, Eden İletişim,Alfa Var, Yakında 1959
Polowanie The Hunt 1950
Sledztwo? The Investigation Soruşturma İletişim Yok 1959
Powrót z gwiazd Return from the Stars Yıldızlardan Dönüş İletişim, Kastaş, Alfa Yok,Yok,Yakında 1961
Solaris Solaris Solaris İletişim Yok 1961
Niezwyciezony The Invincible Yenilmez İthaki, İletişim Var 1964
Glos Pana His Master’s Voice Sahibinin Sesi Cem Var 1968
Katar The Chain of Chance Kör Talih İletişim Yok 1975
Golem XIV 1 Golem XIV 1973
Fiasko Fiasco Fiyasko İletişim Yok 1987

Ijon Tichy Serisi

Orijinal isim İngilizce Türkçe Yayınevi Baskı Yıl
Dzienniki gwiazdowe The Star Diaries Yıldız Güncesi İletişim Yok 1957
Kongres futurologiczny The Futurological Congress Gelecekbilim Kongresi Cem, İletişim Yok 1971
Pokój na Ziemi Peace on Earth Dünyada Barış İletişim Yok 1986
Wizja lokalna Observation on the Spot 1982

Czas nieutracony/Time Saved Üçlemesi 2

Orijinal isim İngilizce İsim Türkçe İsim Yayınevi Basım Yıl6
Szpital Przemienienia The Hospital of the Transfiguration, Time Saved Dönüşüm Hastanesi İletişim,Alfa Yok,Yakında 1948
Wśród umarłych Among the Dead 1957
Powrót Return 1965

Derlemeler 3

Orijinal isim İngilizce İsim Türkçe İsim Yayınevi Basım Yıl
Sezam Sesame 1955
Inwazja z Aldebarana The Invasion from Aldebaran 1959
Bajki robotów Mortal Engines Ölümlü Makineler İletişim Yok 1961
Cyberiada The Cyberiad: Fables for the Cybernetic Age Siberya Cem Var 1965
Doskonała próżnia A Perfect Vacuum Mükemmel Boşluk Cem Var 1971
Wielkość urojona Imaginary Magnitude Hayali Büyüklük Pinhan Yok 1973
Opowieści o pilocie Pirxie Tales of Pirx the Pilot 1973
Prowokacja4 1984
Biblioteka XXI wieku One Human Minute İnsanın Bir Dakikası İletişim Yok 1986
Zagadka The Riddle 1996
Fantastyczny Lem5 2001

1: Imaginary Magnitude derlemesinde yer almaktadır.
2: Serinin ilk kitabı 1948’de yayınlanmaya başlamış ancak sansür sebebiyle yayını durdurulmuştur. Sonrasında üçleme olarak yayınlanmıştır.
3: The cosmic carnival of Stanislaw Lem ve Lemistry: a celebration of the work of Stanislaw Lem dahil edilmemiştir.
4: İngilizceye çevrilmemiştir.
5: İngilizceye çevrilmemiştir.
6: Kitapların orjinal dilinde basım yılları baz alınmıştır.

Yazarın orjinal dili Lehçe olduğu için listeyi hazırlamak çok zamanımı aldı. Türkçelerini de ekledim. Goodreads sayfalarına çok daha müsait bir zamanda tekrar bakacağım. İşinize yaraması ümidiyle =)

26 Beğeni

Bu listeye göre yazarın Türkçeye çevrilmemiş bir çok kitabı var. Alfa bunları da yayınlar umarım.

1 Beğeni