Stanislaw Lem Kitaplığı


(Serhat) #1

1%20-%20Stanislaw%20Lem

BİYOGRAFİ

12 Eylül 1921’de Lvov, Polonya’da (bugün Ukrayna), varlıklı bir ailenin çocuğu olarak doğdu. On iki yaşındayken babasının hediye ettiği daktiloyla yazmaya başladı. 1940’ta Lvov Üniversitesi’nde tıp okumaya başladı ancak ertesi yıl Sovyet orduları Polonya’yı işgal edince eğitimini yarıda bırakmak zorunda kaldı. Bu dönemde otomobil tamirciliği ve kaynakçılık yaptı. Yahudi kökenleri nedeniyle, İkinci Dünya Savaşı yıllarını sahte bir kimlikle geçirdi. 1945’te ailesiyle birlikte Sovyetler’e bağlı Ukrayna sınırları dahilindeki Krakov’a yerleşti ve babasının ısrarı üzerine burada tıp eğitimine devam etti. Askerî doktorluk sınavında kendi kararıyla soruları eksik cevaplayarak başarısız oldu. Ailesi tüm mal varlığını savaş sebebiyle kaybetti. Lem bir yandan üniversitede dersler vermeye, diğer yandan kendisini üne kavuşturacak eserlerini kaleme almaya başladı. 1946’dan itibaren çeşitli dergilerde şiir ve kısa öyküleri yayımlanmaya başlandı. İlk romanı Czlowiek z Marsa (Marslı Adam) 1946 yılında Nowy Świat Przygód (Yeni Dünya Maceraları) dergisinde tefrika olarak yayımlandı. İlk bilimkurgu romanı olan Astronauci (Astronot) 1951’de yayımlandı. 1953’te tıp öğrencisi olan Barbara Lesniak’la evlendi. Bunu izleyen yaklaşık yirmi yıl boyunca aralarında Aden, Gelecek Bilim Kongresi, Solaris, Soruşturma, Dünya’da Barış ve Fiyasko ’nun da bulunduğu çok sayıda roman yazdı. Sovyet rejiminin baskıcı politikaları nedeniyle bunların bazılarını yurtdışında yayımlamak zorunda kaldı. Ede-biyatın yanı sıra bilim felsefesi, sibernetik, bilimsel spekülasyon ve edebiyat eleştirisi alanlarında da çalışmalar yaptı. Birçok üniversiteden fahri doktora unvanı aldı ve eserleri ulusal ve uluslararası ödüllere layık görüldü. 27 Mart 2006’da Krakov’da kalp rahatsızlığı sonucu hayatını kaybetti.
Kaynak : İletişim Yayınları

Yazarın çoğu kitabının telif hakkı Alfa Yayınları’nda ve basmaya başladıklarında burada paylaşılacak.

ÇIKAN KİTAPLARI

İLETİŞİM YAYINLARI (Yayınevi çıkış sırasına göre)

 1. Aden (Ocak 1995)
 2. Gelecekbilim Kongresi (Ağustos 1997)
 3. Soruşturma (Nisan 1998)
 4. Küvette Bulunan Günce (Haziran 1998)
 5. Yenilmez (Eylül 1998)
 6. Yıldızlardan Dönüş (Ekim 1998)
 7. Kör Talih (Temmuz 1999)
 8. Dönüşüm Hastanesi (Ocak 2000)
 9. İnsanın Bir Dakikası (Nisan 2000)
 10. Fiyasko (Ağustos 2002)
 11. Dünya’da Barış (Ekim 2000)
 12. Ölümlü Makineler (Şubat 2001)
 13. Yıldız Güncesi (Eylül 2001)
 14. Solaris (2004)

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

DİĞER YAYINEVLERİ

Asker Kaçağı (2011) (Metis Yayınevi) (Karma Öyküler)
Başka Dünyalar Mümkün (2007) (Varlık Yayınları) (Karma Öyküler)
Hayali Büyüklük (2011) (Pinhan Yayınları)
Korkunun Bütün Sesleri (2014) (Metis Yayınevi) (Karma Öyküler)
Mükemmel Boşluk (2014) (Cem Yayınevi)
Sahibinin Sesi (2004) (Cem Yayınevi)
Siberya (2014) (Cem Yayınevi)
Yenilmez (2017) (İthaki Yayınları)

1 2 3 4 5 6 7 8


Okuma Rehberi kategorisi hakkında
Özel Seri İstekleri
#2

Gelecek bilim kongresi Cem Yayınevinden de çıktı.
Yenilmez ve Cem Yayınevinden çıkanlar da Alfa’ya geçmiş olsaydı keşke.


(Serhat) #3

Aynı kitap farklı farklı yayınevinden çıkmış is en son kitabı ekliyorum genellikle karışıklık olmasın diye. Seri şekilde olmuş olsa ayrım yapmıyorum. Yayınevi ayrımı yaparak listeliyorum.


#4

En son Gelecek Bilim Kongresi’ni okudum. Bir kez daha hayran kaldım. İlk olarak Yenilmez’i okuduğumda, iyi güzel ama abartılmış diye düşünmüştüm. Çok yanılmışım. Buradan benim gibi öncesinde yazar hakkında bilgisi olmayıp sadece İthaki’den Yenilmez’i okuyanlara sesleniyorum. Yazarın çok farklı mizahi bir üslubu ve uçuk bir hayal gücü var. Mutlaka diğer kitaplarına da bir göz atın.


(Bahri Doğukan Şahin) #5

Kitaplığımın en sevdiğim raflarından biri: Lem & Ballard.

Alfa’nın bir sürü Lem, Sel’in bir sürü Ballard basmasını büyük bir heyecanla bekliyorum.


(Hasan Kara) #6

Arkadaşlar Lem kitaplarına başlamak istiyorum.Aklımda Yenilmez kitabı var.Siz hangisini önerirsiniz ?


(Kaan Aşkın) #7

Korkunun Bütün Sesleri ve Asker Kaçağı öykü seçkilerinde Lem’in harikulade öyküleri var. Aden ve Solaris de yazarın en iyi kitaplarıdır benim gözümde.


(Hasan Kara) #8

Aden i sepete ekledim. Yenilmez hakkında ne düşünüyorsunuz?


(Kaan Aşkın) #9

Beğenmiştim genel kanının aksine. Askeri ve fazlaca bilimsel tasvirlerle dolu diye okuması yorucu gelebilir ama bulunulan gezegeni (Regis) ve tuhaflıklarını bayağı tahayyül ettiriyor dolgun anlatısıyla. Adı da acayip bir ironi içeriyor türümüzün acizliğine dokundurarak bence.


(Hasan Kara) #10

Aden i alıcam galiba.


#11

Yenilmez bence güzel ve okunabilir bir kitap ama Lem’in hayal gücünün büyüklüğü için fazla basit. Yazarla ilgili bir yargıya varmadan bir kaç kitabını daha okumanızı öneririm.


(Bahri Doğukan Şahin) #12

Lem’e başlamak için Aden harika bir tercih olur. Yenilmez de beni inanılmaz etkilemişti. Gerçi Lem’in beni etkilemeyen kitabı yok çünkü bilimkurguda zirve olarak görüyorum kendisini. :slight_smile:

Baskıları olmadığından diğerlerini öneremiyorum ama üçüncü olarak Solaris’i okuyup Alfa’nın yeni baskılarını bekleyebilirsin o sürede.


(Hasan Kara) #13

Teşekkürler. Aden le başlıyacağım büyük ihtimalle :grin: