Star Trek: Discovery – Hem Farklı Hem de Aslına Sadık

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/star-trek-discovery-hem-farkli-hem-de-aslina-sadik/

Uzay Yolu ekranlara geri döndü!

Yeni yapım seriyi aslına ihanet etmeden gelecek nesillere taşıyabilecek mi dersiniz? Önceki dizilerle karşılaştırarak inceledik. (DEVAMI…)

5 Likes

Sezonun sonlarına doğru kendi sesini bulmaya başladı dizi. Önceki Star Trek’lere öykünen The Orville’in başarısı nedeniyle biraz fazlaca yerden yere vurulur oldu. Ne yalan söyleyeyim, başlangıcı yüzünden ben de umut bağlamamıştım. Alıştığım Star Trek olmasa da, kendi izlettiren bir yapısı var. Sanırım birinci sezonun sonlarına doğru yakalanan ritm sebebiyle, dizinin ikinci sezonla daha da iyi olmasını bekliyorum. Umarım senaristler ve yapımcılar bu umudumu boşa çıkarmazlar.

Discovery’nin başarısızlığı Star Trek ismine geri dönülmeyecek biçimde son noktayı koyabilir :frowning: Lütfen şu anki gelişme ivmesiyle daha da iyi yerlere gelsin. Lütfen.

1 Like

Katılıyorum. Star Trek Discovery zor bir görevi üstlendi: Seriyi geleceğe taşımak. Eğer bunu başaramazsa seri son bulabilir. Şu an için eski ve yeni arasında bir denge oturtmaya çalışıyorlar. Zaten bu işin başka bir yolu yok.

Sert eleştiriler illa ki olacaktır. The Next Generation da çok sert eleştiriler almıştı. Krizler atlatmış, oyuncular, senaristler ve yapımcılar ayrılmışlardı ama bir şekilde ayakta kalmayı başardı. Eğer başaramasaydı sonraki diziler hiç olmayacak ve seri devam edemeyecekti.

Benzer bir şekilde orijinal dizi, animasyon dizi ve Enterprise da krizler yaşadılar ve atlatamayıp yayından kaldırıldılar. Hâl böyleyken bu diziye böyle amansızca yüklenmek mantıklı değil. Discovery elbette mükemmel değil, ama kötü de değil.

2 Likes

Son üç Uzay Yolu filmi savaşı o kadar yücelten filmlerdi ki bu dizide de aynısının olmasından korkuyordum. Fakat sezon finaliyle bence gerçek Uzay Yolu ruhuna sahip çıktılar. Yorumlarım aşağıda (spoiler içerir)

Özet

Federasyon Klingonlara soykırım yapmak üzereyken Discovery mürettebatının buna dur demesi ve Burnham’ın Federasyon ilkelerine sahip çıkan bir konuşma yapması harikaydı. Bence burada rakip ülkeleri nükleer soykırımla tehdit eden Donald Trump’a taş atılmış.

Zaten şu paralel evren muhabbetiyle de savaşa karşı bayağı eleştiri getirilmiş ve barış düşüncesi ön plana çıkarılmıştı.

En sonunda Atılgan’ın görülmesi ve Kaptan Pike’ın adının geçmesi bu dizi başlamadan önce bile beklediğim bir şeydi. Böylece Atılgan’a da saygı duruşunda bulunmuş oldular.

1 Like

Dün yayımlanan yeni bölüm (2. sezonun 2. bölümü) diziye olağanüstü bir ırkı dâhil etti. Hakkında henüz bir şey bilmiyoruz ama gelecek bölümlerde peşine düşecekler gibi görünüyor. Beni heyecanlandıran şey ise bu ırkın Iconian ırkı olma olasılığı.

1 Like