Star Trek: Strange New Worlds: Pike ve Spock Yeni Maceralarıyla Geliyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/star-trek-strange-new-worlds/Star Trek: Strange New Worlds için yeşil ışık yakıldı. CBS’in yeni dizisi Kaptan Pike, Spock ve Number One’ın maceralarını konu alacak. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Harika bir haber bu ya. Star Trek Discoveryden çok daha iyi olacağı kesin. Büyük bir merakla bekliyorum.

Yapımcı cephesinden minik ama mühim haberler geldi.

Yapımcı Alex Kurtzman, Short Treks’in ikinci sezonuna dair bilgiler paylaştığı panelde, S.N.W.'e dair bilgicikler de sunmuş.

Bir kısmı beklenilen, bir kısmıysa “kıvamı tutturabilirseler harika olur” ayarında.

-Beklendiği üzere klasik Star Trek formülüne geri dönülüyor. Aynı ekiple haftanın yabancı ırkı, gezegeni, gemisi, gizemi tarzı epizodik yapı geri dönüyor. Discovery’de sezonun ana hikâyesine bağlanan haftalık yan hikâyeler yapısına geçilmişti. Picard dizisi tüm nostaljik fanserviselerine rağmen tek sezonda tek hikâyeydi.

-Doğrulanamadı: Tamamlanan senaryo sayısına göre ilk sezonun 10 bölüm olması ihtimal dahilinde.

Dikkat çeken kısımlar:

-Kariyerlerinin başlangıcında sayılabilecek üç ana karakter (Pike, Number 1*, Spock) iyimserliklerini koruyarak görevlerin üstesinden gelecek. Eh, yani, ne de olsa Yıldız Filosu subayları.

-Kaptan Pike, Discovery’nin 2. Sezon’unda gelecekte başına gelecek felaketi öğrenmişti. Buna rağmen, her iyi bir Yıldız Filosu subayının yapacağını yapıp görevini aynı ciddiyette sürdürmüştü. S.N.W.'da geleceğinden haberdar olmasına rağmen, iyimserliğinden ve ideallerinden vazgeçmeyen bir Kaptan Pike olacakmış. Kurtzman, şu yorumda bulunmuş [Google Çevirisi]: “Buradaki fikir, nasıl öleceğini bilen bir karakter, o noktadan sonra nasıl iyimser bir şekilde yaşar ve bir gemiyi yönetir? Bu harika bir soru. Bir karakterin bunu zaten bildiği bir şov görmedim. ‘Her sabah benim için nasıl biteceğini bilerek kalkacağım’ diyebilmek için dünya görüşünüzde doğal bir iyimserliğe sahip olmalısınız. Ve yine de herkesi kendilerinin en iyi versiyonları olmaya yönlendiriyor.”

Discovery’de denedikleri bir şeyi, Kaptan Pike’ın özelinde farklı bir yoldan anlatacaklarmış gibime geliyor.

Discovery’deki Burnham, korkuları sebebiyle iyimserliği zedelenmiş, bu yüzden de ilişkilerinde ve görevlerinde sorunlar yaşamış biriydi. Dizi de iyimserliğini geri kazanması ve ideallerini özümsemesi üzerine ilerliyordu. Karakter olgunlaşıyordu.

S.N.W.'deki Pike kişisel yolculuğunu tamamlayıp olgunluğa erişmiş biri.

Yapımcılar, muhtemelen, seyircinin kolayca empati kurulabilmesi adına, korkularıyla henüz başa çıkamamış, tam olgunlaşmamış Burnham’ı yazdılar. Ancak ya kaderin ya da eski formüllerin hikmeti midir, bilinmez, 2. Sezonda kendinden emin, neyi neden yaptığını bilen, takım oyuncusu ve etrafına güven veren Pike ilgi topladı.

Eh, yapımcılar da, Yıldız Federasyonu’nun ilkeleri ve düsturu neden önemlidir ve hayatı nasıl etkiler, hikâyesini, "Yıldız Federasyonu demek Kaptan Pike demektir"e getirecek kadar idealize edilebilecek Kaptan Pike’la anlatmayı deneyecekler.

Yeni Star Trek dizilerinin sıkıntılarından biri, ve belki de en önemlisi, iyimser gelecek ifadesinin altını dolduran karakterler sunmakta çekinceli davranılması. İdeallerine sadık iyilerin devri geçmiş sanabilirler ama geçmedi. Hem zaten alışıla gelmiş Star Trek idealizeliğinde de kusurlarının farkında olan ve o sayede ideale yaklaşabilen karakterler vardır.

Günümüzde husurlu kahramanlar, hatta kahraman bile denemeyecek karakterlerin revaçta olması, yeni seyirciye açılmak isteyen Star Trek yapımcılarını yanılgıya düşürdü. İlk başta, sorunlarının farkında olan karakterler yerine sorunlarına rağmen günü kurtarabilen karakterler sundular. O karakterle, her şeye rağmen iyimserliğini koruyup ilerleyen insanlık tablosu çizmek ve bunu inandırıcı kılmak daha da zorlaşıyor. O yüzden hikâye de uzaya çıkıp uzaylılarla dalaşan insanlar düzeyinde kalıyor.

Pike’ın gelişiyle Discovery 2. Sezon’unda bu yanlıştan dönme sinyalleri verdi. Picard, nostaljiye kapılırken Discovery’de düşülen hataya gömüldü. Star Trek Lower Decks animasyonunun olayı, kusurlarına/hatalarına rağmen günü kurtarmak, üzerine zaten.

Discovery 3. Sezon ve Strange New Worlds, umudum sizlersiniz.