Star Wars okuma rehberi yapabilecek biri var mı?

Star Wars kitaplarına heves edip bir bakayım dedim ama pişman oldum. Çok fazla hikaye olmasından ötürü bir çok yazar el atmış bu Star Wars evrenine. Legends ve Canon ayrımıda cabası sanırım. Yabancı kitaplar değil de çevirilmiş kitapların bulunduğu bir rehber olsaydı tadından yenmezdi bence. Star Wars evrenini kitaplardan öğrenmek ayrı bir keyif olurdu sanırım.

1 Beğeni

Çevrilmiş seri olarak kitap çok az var. Daha Disney yeni alıp da Canon-Legends ayrımı yapıldığında aftermath üçlemesi duyuruldu ilk olarak bu seri senelerdir çevrilmiyor, Dex birkaç tane tekleme kitabı çevirdi ancak bunlar da tamamlayıcı gibi kitaplar, ara boşlukları doldurmuyorlar. O yüzden kitaplardan takip etmek zor ancak tüm medyasını da işin içine katarak takip etmek isterseniz. Tüm dizi, çizgi roman, oyun, film, dizi, animasyonları içeren bir listeleme var. Sıradan gidip Türkçesi bulunan içerikleri çekip okursanız belki istediğinizi elde etmiş olursunuz.

https://starwarsreadingorder.com/canon_order.php

https://www.babil.com/40-yilinda-40-oykuyle-farkli-bir-acidan-starwars-kitabi-kolektif

https://www.babil.com/star-wars-kayip-yildizlar-kitabi-claudia-gray

https://www.babil.com/star-wars-guc-uyaniyor-kan-bagi-kitabi-claudia-gray

https://www.babil.com/starwars-karanlik-murit-kitabi-christie-golden

Canon için yeni çıkıp çevrilen bu kitaplar var sadece, legends canon ayrımından sonra canona dahil edilmiş kitaplar da vardır muhtemelen eskilerden. Onların listesini bulursam paylaşırım.

2 Beğeni

Listeyi ben de merakla bekliyorum.

Star Wars kitaplarını bulmak büyük sorun

1 Beğeni

Dex’e 2 sene önce sormuştum planımızda var duyuru yaparız dediler, o zamandan beri ses yok

1 Beğeni

Star Wars kitaplarının yayın hakları en son hangi yayınevinde bilen var mı? En son İnkılap ve Dex bastı birkaç kitap. Zaten daha önceden büyük bir çoğunluğunu Arka Bahçe basmıştı. Eski kitaplar tekrar basılır mı acaba?

@Blackheart sanırsam seri üçleme, ikileme, dörtleme kim alırsa onu elinde kalıyor. Mesela eski ilk üç filmin kitaplarını Dost yayın evi basmış şimdi İnkılap basıyor. İthaki Han Solo üçlemesi basmış yeni baskı gelir mi bilinmez. Arkabahçe Darth Bane - Thrawn gibi üçlemeleri basmış telif zaten gitti onlardan. Yakın zamanda Dex Battlefront bastı 2 kitap. Daha öncede biraz daha küçük okurlar için 3 kitap daha basmıştı. Arada karanlık mürit var kan bağı var kayıp yıldızlar var fakat Force Awakens yok. Yine arkabahçe Son imparatorluk basmıştı üçleme, ve vector prime diye tek bir kitap bastılar arada devamı var sanırsam serinin ama basılmadı. Mesela sonraki 3 filmin (2.üçleme ) 1.kitabı Dost sonraki iki kitabı Arkabahçe basmış. Ve daha böyle arada Arkabahçeden çıkmış çok kitap var. Uzun lafın kısası tamamiyle hiç bir yayın evi Star Wars haklarını almamış her yerden bir şeyler basılmış.
Gönül ister ki tek yayın evinden hepsi yayınlansın.

1 Beğeni

@ermanbulak saydığın kitapların bir kısmını (baskısı olanları) aldım zaten. Dediğin gibi farklı yayınevleri basmış durumda. Ancak kitapların çoğunun baskısı bitmiş. Ve sahaflarda yüksek fiyatlara satılıyor. Ben özellikle Arkabahçe’nin bastığı ve baskısı tükenen kitapların haklarının başka bir yayınevi tarafından alınıp alınmadığını merak etmiştim. Demek ki bir belirsizlik var. Doğrusu tükenen kitaplar tekrar basılsın da, birkaç yayınevi tarafından da basılsa kabulümüzdür :slight_smile:

1 Beğeni

Evet aslında sorduğunuz sorunun cevabı olmadı ama idare ediverin :sweat_smile:

1 Beğeni

Zaten cevabı yokmuş ki dostum :grin:

1 Beğeni

Aşağıdaki sıralamayı takip edebilirsin.

• Eski Cumhuriyet Serisi
    *Darth Bane - Yıkım Yolu
    *Darth Bane - İkili Yönetim
    *Darth Bane - Kötülüğün Hanedanı

• Darth Maul - Gölge Avcı

• Bölüm 1 Gizli Tehlike

• Bölüm 2 Klonlar’ın Saldırısı

• Star Wars Klon Savaşları Cilt 1 - Kamino Savunması ve Diğer Hikayeler (Çizgi Roman)

• Star Wars Klon Savaşları Cilt 2 - Zaferler ve Fedakarlıklar (Çizgi Roman)

• Star Wars Klon Savaşları Cilt 3 - Jabiim’de Son Direniş (Çizgi Roman)

• Star Wars Klon Savaşları Cilt 4 - Aydınlık ve Karanlık (Çizgi Roman)

• Star Wars Klon Savaşları Cilt 5 - En İyi Kılıçlar (Çizgi Roman)

• Cestus Hilesi

• Star Wars Klon Savaşları Cilt 6 - Savaş Alanları (Çizgi Roman)

• Jedi Sınavı

• Star Wars Klon Savaşları Cilt 7 - Kardeş Oldukları Zamanlar (Çizgi Roman)

• Hassas Nokta

• Karanlık Buluşma

• Kötülük Labirenti

• Bölüm 3 Sith’in İntikamı

• Kara Lord Darth Vader

• Klasik Seri Han Solo Maceraları
    *Han Solo’nun Maceraları Bölüm 1 - Han Solo Yıldızın Ucu’nda
    *Han Solo’nun Maceraları Bölüm 2 - Han Solo’nun İntikamı
    *Han Solo’nun Maceraları Bölüm 3 - Han Solo ve Kayıp Miras

• Bölüm 4 Yeni Umut

• Bölüm 5 İmparatorluk

• İmparatorluk’un Gölgeleri

• Bölüm 6 Jedi’nin Dönüşü

• Thrawn Üçlemesi
    *İmparatorluğun Varisi
    *Karanlık Gücün Yükselişi
    *Son Emir

• Jedi Akademi Serisi
    *Jedi Arayışı
    *Karanlık Çırak
    *Güç’ün Kahramanları

• Yeni Jedi Düzeni Serisi
    *Vector Prime

• Obi-Wan Kenobi (Efsanevi Yaşam Öyküsü)

• Luke Skywalker (Efsanevi Yaşam Öyküsü)

• Darth Vader

6 Beğeni

Teşekkürler liste için, çoğu kitabın baskısı yok sanırım liseteyi bitirmek biraz zaman alacak ama star wars evreninin filmlerde anlatılmayan gölgede kalan yerlerini merak etmişimdir. Bu merakımı giderecek bir liste olmuştur umarım.

1 Beğeni