Star Wars: The Rise of Skywalker - Bir Yıldız Savaşları Enkazı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/star-wars-the-rise-of-skywalker-film-inceleme/

Star Wars: The Rise of Skywalker ile bir dönem daha kapandı. “Merakla beklenen” filmi, Disney’in Star Wars yolculuğunu da içerecek şekilde ayrıntılı olarak inceledik. (DEVAMI…)

7 Beğeni

Eline sağlık, samimi ve güzel bir inceleme olmuş. Star Wars’un çok büyük bir hayranı değilimdir ama ilk iki üçlemeyi birden fazla kez izledim. İlk üçlemeyi çok severim, ama ikincisiyle aramız nanemolladır. Sadece Klonların Saldırısı’nı severim o üçlemede, o da Obi Wan ve Yoda hatırına…

Ben de senin gibi SW VII ile seriyi izlemeyi bıraktım. O kadar zayıf bir filmdi ki Star Wars’un ana sinematik evreni hiç ama hiç ilgimi çekmiyor artık. Ve incelemeni okuduktan sonra sekizinci ve dokuzuncu filmi iyi ki izlememişim, izlemiyorum dedim. Saçmalayacaklarını tahmin ediyordum da bu kadarı aklımın ucundan bile geçmemişti doğrusu. Hele o Güç’le ilgili yeni yeni yapılabilen şeyler ve tayfların yapabildikleri… İzlemeden hafızamdan silmek istediğim şeyler oldu. Serinin hayranları ne hâldedir Allah bilir…

En iyisi mi bu son üç film hiç çekilmemiş gibi yapmaya devam edeyim ben. Tekrar eline sağlık.

4 Beğeni

Ya film o kadar şişkin bir film ki yazıya alabildiklerim filmin herhalde onda biri bile değil. Bir o kadar da unuttuğum detay vardır kesin. Çünkü film nostaljik, büyük ölçekli ve cool olsun diye o kadar doldurulmuş ki. Daha bunun son savaşta Star Destroyer üzerinde at koşturarak savaşa gitme sahneleri var, her Star Destroyer’e Death Star’ın gezegen patlatan silahının eklenmiş olması var. Palpatine’in bu gemilerden 1 milyar taneyi bir anda ortaya çıkarıvermesi var. Direnişe son anda galaksiden milyarlarca geminin desteğe gelmesi var, Palpatine’in hepsini tek bir force lightning atarak vurması var, “ben bütün sith’lerin birleşimiyim!” diye bağırması var. Karşılığında Rey’in de “ben de bütün jedi’ların birleşimiyim!” diye bağırması var. İnsan izlerken utanıyor. :frowning:

7 Beğeni

Bundan daha doğru bi tespit olamaz. Film boyunca tek düşündüğüm bi dakka ya Force böyle bişey değildi oldu. Aslında son iki film de çok farklı değildi.

Bi de halk onlar halk diyolar ya bu sahnede hatırladıkça utanıyorum olanları :tired_face:

1 Beğeni

Ellerine sağlık Atakan nefis bir inceleme olmuş. Senin yazından alıntılar yaparak filmle ilgili düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.

Çok doğru bir tespit. Force Awakens hastane odası gibi bir filmdi. Antibakteriyel deterjanla sterilize edilmiş, sürekli kolalnmış beyaz önlüklü doktorların dolaştığı, sahte ve sıkıcı resimlerle dekore edilmiş, çakma 5 yıldızlı otel odası gibiydi.

JJ Abrams gizem gizleme konusuna takıntı bir insan. Sonra da sakladığı gizemin yerini utunup hikayelerin sonunu bağlayamama konusunda da uzman.

Çünkü tüm karakterler orada olmaları gerektiği için, repliklerini söyleyip, yapmaları gereken şeyi yapmak için oradalar. Hiçbirinin gerçekten önemi yok. Hepsi birer “asset”, hepsi birer “tool”, birer “dekor”. Ölebilirler, kaybolabilirler, çok da şey yapmayın diyorlar bize… Ne de olsa hikaye ihtiyaç duyarsa bir şekilde geri getirilebilirler… Bunu bize öğrettiler artık.

Bunu asla affedemiyorum. The Last Jedi’ı ikinci kere izlemeyi dahi kabullenemiyorum. Elim gitmiyor. Star Wars külliyatının kalbine atılan bir hançer benim gözümde. Force Awakens her ne kadar yetersiz bir film olsa da iyi niyetli bir deneme kalıyor bunun yanında… Force ile süpürge çağıran Harry Potter çakması… Neyse bak yine sinirlendim…

Bunu ben de hissettim. Belki de filmin sonuna kadar tüm olumsuzlukları göz ardı etmemi sağlayan şeylerin başında bu geliyordu.

Leia’nın (RIP) sahnelerinin ve repliklerinin çok sırıtması, at dolu bir gemiyi galaksinin bir ucundan ışık hızında başka bir noktaya getirmek ve atları star destroyer üzerinde koşturmak, utanç verici öpüşmeler, göz kırpmalar, herkesin birbirine yazması, Force’a 2.0 upgrade’i ile gelen yenilikler, Palpatine saçmalığı (Çaresizlikten yaptıklarını düşünüyorum), Kylo Ren’in ölüm şekli, Rey’in -ilk günden beri hâlâ kabullenemediğim- parayı bastıran karakterini fulleyen çocuk gibi güçlerini kısa sürede fullemesi vs vs…

Ama ne var biliyor musun, the Last Jedi benim için öyle dip bir nokta ki, resmen Star Wars’tan soğudum ben onda, bu film onun ardından en azından Star Wars’a daha yakın bir film gibi geldi bana. Yine de keşke bu üçleme 7-8-9 adıyla değil de başka bir isimle sunulsaymış. Keşke bunlar da A Star Wars Story olarak sunulsaymış. Belki o zaman daha rahat kabullenebilirdik.

Bu arada tövbeni bozmanı ve The Mandalorian’ı izlemeni öneririm.

1 Beğeni

Bu tweet güzel bir özet olmuş :slight_smile: Altına gelen yorumlar da efsane. “Use the horse, Luke.” :joy::joy:

2 Beğeni

Güzel bir yazı olmuş. Bir Star Wars fanı olarak son 3 filmi yok saymayı düşünüyorum. Hem genişletilmiş evreni yok ettiler. Hem Star Wars’ın felsefesini…

Son filme gelince…

Seyrettim ve kendimi tam bir Looney Tunes çizgi filmi izler gibi hissettim. Hani karakterler oradan buradan çıkarlar, ellerinde bir anda ilginç bir şeyler belirir…

1 Beğeni

Mükemmel bir inceleme olmuş. Sanırım gerçek SW hayranları aynen böyle hissetmiştir. Ben filmi 2 saat önce izledim. Eleştirilerimi, filmi beraber izlediğim yeğenime anlattım. Eleştirilerimin (genel olarak) sizinkiyle aynı olduğunu gördüm. Ama tabi siz çok daha güzel, çok daha detaylı anlatmışsınız. Tebrik ederim.

1 Beğeni

Yazı güzel olmuş elinize sağlık.

Ekşide gördüğüm bir yazıyı da burada paylaşayım, dedikodulardan ibaret olsa da filmin bu kadar kötü olmasının başka açıklaması gelmiyor aklıma.

1 Beğeni