Stephen King Kitapları

En iyi Stephen King kitapları listeniz nasıl, ilk beş veya on.

Böyle sorunca gerçekten zorlandım. Okuduğum romanları arasında benim listem bu şekilde olurdu sanırım.

O
Karakule serisi
Sadist
Mahşer
Christine
Tepki
Rüya Avcısı
Maça kızı
Yaratık
Yeşil Yol

1 Beğeni

Teşekkür ederim,
Benim gibi Stephan King’ e yeni başlayanlar için faydalı olabilir.
Enstitüyü okudunuz mu, konusu ilgimi çekti, sepetimde duruyor, ilk alışverişimde alacağım.

Başlık altında çok sorulan sorulara da bir cevap olmasi bakımından şu ana kadar okuduğum 30a yakın kitabını kısaca ama tek tek değerlendireyim.

• "0". Aynı zamanda benim okuduğum ilk kitabıydi ve kısaltılmış metindi, sonradan tam metnini de okudum. Bence King külliyatının en iyi kitabı budur.
  • Hayvan Mezarlığı; usulünce gömülmemiş ölüler geri gelirler. Filmleri kötü, kitabı en iyilerinden biri. Filmler done kabul edilmemeli.
  • Yeşil Yol; aynı zamanda King’in en iyi film uyarlaması budur, kitabı da filmi kadar iyidir.
    -Rüya Avcısı; genel King okuyucusunun sıkıcı bulduğu kitaplardan biri ama gerek işlediği dostluk teması, gerek Maine’in yüksek yerlerinde yer alan mekanı ve alışılmış King anlatımıyla en iyilerden biri.
  • Medyum; filmi kadar başarılı bir diğer kitabı, bu arada bu kitap neden Otel adiyla çevrilmemiş, süper uyardi.
  • Çağrı ; King’in pek bilinmeyen altınlarındandır.
  • Falcı ; Bir çingene bir şişmana büyü yapar. Tekdüzedir ama heyecanla okunur.
    Kemik Torbası; King in tüm külliyatı içinde en çok ödül alan bu ama ben beğenmiyorum.
    Ruhlar Dükkanı; Kasabaya bir dükkan açılır olaylar gelişir. Biraz fazla uzatılmış 600 değil de 500 sayfa olsa ilk üçe girerdi, sonu da iyi kotarılamamış.
    Hayatı Emen Karanlık;Müthiş bir gerilimle başlayan ama polisiye devam eden ortalama bir kitabı.
    Yüzyılın Fırtınası;senaryo tarzında bir yazımı var, birebir uyarlama 4 bölümlük dizisi de vardı ki o da iyiydi. Yazım tarzı kitabı bariz aşağı çekmiş.
    Yaratık; Lanetlenmiş kasaba hikayesi. King dikkatimi ilk olarak bu kitapla daha doğrusu İnkilap’tan çıkmış çevirisinin kapağıyla çekmişti bende yeri ayrıdır o yüzden.
    Christine;King’in en hızlı okunan kitaplardan biri, bir arabadan bir gerilim çıkartmak çok iyi fikir.
    Kujo;Kuduz bir Sr Bernard kasabaya bela olur. Genelin aksine çok sevmediğim bir kitabı fazla tekdüze.
    Sadist; Bir yazar bir fanına esir düşer, çoğu okuyucu sever ama ben sıkılmıştım.
    Tom Gordon a Aşık Olan Kız; Ormanda bir kız çoçugu kaybolur. King in sevilmeyen kitaplarından, sıkıcıdır.
    Sis; Ben tam metnini okumadım ama başarılı old. düşünmüyorum, antolojiye adını veren hikayenin sonu berbattı ama benim en etkikendiğim kısa öykülerinden olan Raft ve Maymun hikayeleri de bu kitapta.
    Korku Ağı;Dracula’dan daha iyi bir vampir hikayesi. En sevdiklerimden biri budur.
    Karanlık Öyküler; İçinde çok iyi hikayelerin yer aldığı King’in en iyi antolojisi.
    Rüyalar ve Karabasanlar; Normalde tek kitap olmasina rağmen ticari kaygılarla 3 kitap halinde basılmıştı bizde. İlk cildi okudum sadece, alelade hikayelerdi.
    Diriliş;King’in yakın dönem işlerinden sevmediğim bir kitabı.
    Kuşku Mevsimi; 3 hikayenin 3ü de iyidir.
    Ceset; 4 arkadaş bir cesedi görmek için yola çıkarlar. Normalde Kuşku Mevsimi’nde olmasi gereken bu kitap ayrı olarak basildı bizde. Basımı yok ama King’in en iyi öyküsü bence budur. Müthiş bir dostluk hikayesi.
    Tepki; Psişik güçlere sahip bir kızı devlet istemektedir. Sevimli bir hikaye.
    Tilsım;Kara Kule’yi anımsatan bir paralel evren hikayesi.

Buick 8, Oyun, Çılgınlığın Ötesi’nde ve Cep kötü yani genel olarak beğenilmemiş benim de aynı kanıda olduğum kitaplarıdır.

2 Beğeni

Ben ortaokuldan bu yana Stephen King kitapları okuyorum. Bir ara yılda 5-6 kitap okumaya başlamıştım. daha sonra düşündüm ki bu şekilde devam edersem ilerde Stephen King kitabı okuyamayacağım. Bunda dolayı artık yılda 1 kitabını okuyorum. Bundan dolayı yeni çıkan kitaplarını hemen okuyamıyorum. Yukarıda ama Enstitü kitabı ile ilgili yorumları okudum diye hatırlıyorum. Oradan bakabilirisin.

1 Beğeni

Hayvan Mezarlığı
O
Ruhlar Dükkanı
Hayaletin Garip Huyları
Falcı

Kara Kule serisini listeye dahil etmedim. Uzun bir seri çünkü.

1 Beğeni

Teşekkür ederim hocam.

3 Beğeni
3 Beğeni

Üstat yeni kitap duyurdu…

8 Beğeni

Keşke İnkılap yayınevi devamını da bassa bu Gwendy serisinin. :frowning_face_with_open_mouth:

3 Beğeni

Kan Varsa’nın fiyatı biraz uygun. (En azından benim aldığım fiyata göre.)

1 Beğeni

Daha sonrasında hızımı alamayıp ‘‘Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece’’ kitabını da sordum ama ona cevap alamadım henüz. :sweat_smile:

6 Beğeni

Stephen King külliyatına ufaktan geçmeyi düşünüyorum fakat forumdaki çeviri tepkileri yüzünden çekiniyorum. King’in hangi kitapları çeviri konusunda kötü? Bulaşılmaması gereken kitapları söylerseniz sevinirim.

1 Beğeni

Kara Kulenin bir kaç kitabı harici hiçbir sıkıntı yok. Eski basım kitaplarda kırpılma durumu var, yeni kapaklı kitaplardan alırsanız o sorun da ortadan kalkar. Kara Kule serisi dışında istediğiniz kitaptan başlayabilirsiniz.

1 Beğeni

Kitap kitap bakmak yerine çevirmen isimlerine bakın bence. Gönül Suveren’in çevirdiği kitapların çoğu tam metin değil diye biliyorum. Tam metin olanlarda bile küfürleri sansürlediği falan konuşulmuştu. Mehmet Harmancı’yı @Leingrad’a sorabilirsiniz. O çok şikayet etmişti diye hatırlıyorum. Benim bildiğim okunmaması gerekenler bunlar.

2 Beğeni

Yanlış bilmiyorsam baskısı olanlar içinde tam metin olmayan kitabı kalmadı King’in. Küfür vs sansürlerin olduğu söyleniyor. Ben İngilizce karşılaştıramadığım için ona bir şey söylemem mümkün değil. Fakat en büyük sıkıntı İngilizce okuyamıyorsan başka alternatifimiz yok.

2 Beğeni

Ben yarısındayım. Kitap hakkında okuduğum birkaç yorum ve kitabın yarısından da anladığım kadarıyle Enstitü, Stephen King’in korku romanlarından değil, Enstitü denen yerdeki çocukların çaresizliğinden bahsediyor. Zaten kitabın başında ki kısa nottanda anlaşıldığı üzere çocuklar, çocuk hakları gibi konulara minik bir gönderme yaparak yazmış.

Altın kitaplar “Kan Varsa” kitabı için zahmet edip içindekiler bölümünü kitaba koymamış. Merak eden olursa diye ben buraya ekliyorum.

Stephen King Kan Varsa kitabının İçindeki öyküler.

• Bay Harrigon’un Telefonu 7 - 94
  • Chuck’un Hayatı 97 - 157
  • Kan Varsa 161 - 340
  • Sıçan 343 - 427
  • Yazarın Notu 428 - 431

Bir hatırlatma yapayım “Kan Varsa” öyküsünün kahramanı “Bill Hodges üçlemesi” ve “Yabancı” kitabının ana karakterlerinden olan Holly Gibney. Stephen King Holly’yi seviyorum demiş, benim de galiba Roland ile birlikte en sevdiğim Stephen King karakterlerinden birisi Holly.

11 Beğeni

İçindekiler için teşekkür ederim.

Ben ne üçlemeyi ne de "Yabancı"yı okudum. Kan Varsa öyküsünden yeterince keyif alabilir miyim?