Stephen King Kitapları

Bende çok anlamam da, başlarken bu kitapla başlamak anlatım tarzından dolayı sıkıntı olabilir şeklinde duyduğum için kitabı daha çok merak ettim.

Hatta bunu alacakken son anda vazgeçip başka kitabını almıştım.

1 Beğeni

Belki öyledir ama hani derler ya insan sevdiği şeylerin kusurunu görmezmiş, benim ayırt edemiyor oluşumda bundan kaynaklı olabilir.

2 Beğeni

Kujo benim okuduğum ilk Stephen King romanı. Üstünden 13 yıl geçmiş. Hâlâ yılda birkaç King eseri okumadığımda eksik hissediyorum.

Belki ilk kitap tercihi için (diğer onlarca kitabının yanında) biraz sönük kalabilir. Ama asla zayıf ya da anlatım tarzı nedeniyle insanı soğutacak bir roman değil. :slight_smile:

7 Beğeni

Merhabalar; Kara Kule serisi (7 kitap olarak) mevcut. Yolculuk Başlıyor, Jericho Tepesi falan diye. Bu çizgi romanların okuma sırası nedir?

Çizgi romanların üzerinde sıra Siahşör’ün Doğuşu dışında yazıyor. O da ilk kitap zaten.

1. Silahşör’un Doğuşu
  2. Eve Giden Yol
  3. İhanet
  4. Gilead’ın Düşüşü
  5. Jericho Tepesi Savaşı
  6. Silahşör / Yolculuk Başlıyor

Çizgi romanları kitaplardan sonra okumak bence de daha mantıklı.

2 Beğeni

Bill Hodges üçlemesini okudun mu @alper
Yabancı kitabı ile aralarında nasıl bir bağ kuruldu onu merak ettim. Ben üçlemeyi okudum fakat Yabancı’yı henüz okumadım.

1 Beğeni

Okudum. üçlemeden Holy Gibney hikayeye dahil oluyor. Doğrudan üçlemenin devam kitabı değil.

Holy hikayeye dahil olduğu için belki devam hikayesi demek yerine yan hikaye denilebilir. Ben üçlemeyi sevmiştim ve Holy’i Yabancıda görünce kitaptan aldığım okumak keyfim daha da arttı. Üçlemeyi okumayanlar için Yabancı sürpriz bozabilir ama sen üçlemeyi okumuşsun @erdo okuma keyfini daha da artırabilir.

1 Beğeni

Yabancı’yı genel anlamda nasıl buldun? Konusu ilgi çekici geldi bana ama Mr Mercedes üçlemesi beni çok fazla derecede ooooooo King yazmış şeklinde tatmin etmediği için bir önyargı oluştu bende Yabancıya karşı.

Ben biraz taraflı olabilirim, kabul ediyorum. :slight_smile: King 'in hikayelerini ve anlatım biçimini seviyorum. Bill Hodges üçlemesini de sevdim. Bence yayıncısı sınırlandırmazsa King’in kendi tarzında başka türlerde yazabileceğinin bir göstergesiydi.

Üçleme doğaüstü ögelerin az olduğu bizim dünyamızın gerçeklerine çok daha uygun gerçeklerden oluşan bir kurguydu. King’in kendi tarzıyla yazdığı polisiye bir kurgu olarak da düşünebiliriz.

Yabancı’da ise tıpkı “O” kitabında olduğu gibi doğaüstü bir güç var. King’in hikayelerin de "yabancı ve doğaüstü bir tür " her zaman karşımıza çıkabiliyor. Bence korkunun en büyük ögelerinden birisi olan bilinmeyeni kurgularının içinde "açıklanamayan " olarak çok güzel yerleştiriyor. Bill Hodges üçlemesinde yabancı bir tür yoktu, bilimin olması muhtemel bir spekülasyonu olan bilinç aktarımı vardı.

4 Beğeni

Teşekkür ederim arkadaşım. King hatırına ve yorumlarına dayanarak en kısa sürede şans vereceğim.

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim alper. Ben ilk Yolculuk Başlıyor’u almıştım o yüzden sırayı göremedim :smiley: Tekrar teşekkürler.

daha once hic stephen king okumadim ama okuyacagim henuz 15 yasindayim bir arkadasim "o"yu okumus ve bana agir bir dili vardi dedi sizce ilk hangi kitaptan baslamaliyim ya da kalin kitaplarina gecmeden once ilk okunmasi gereken kitaplar hangileri tavsiye verir misiniz son olarak su an ben de kubbenin altinda ve hayvan mezarligi var bunlarin cevirilerinde bir sikinti var midir cevaplarsaniz mutlu olurum

Kubbenin Altında benim en sevdiğim King romanlarından, King’den bir kaç kitap önerip, çekilmek benim için biraz zor. :slight_smile: Genel anlamda King’in anlatıklarını okumayı seviyorum.

Yaşınız nedeniyle ne önersem bilemedim ama belki Kujo, Tom Gordon’a Aşık Olan Kız, 22/11/63, Cep olabilir. Hayvan Mezarlığı biraz sert bir hikaye gibi.

Yine de en doğrusu sizin kendi seçimleriniz olur. Üzerinde şu mu bu mu diye düşünmektense yapın / okuyun gitsin :slight_smile:

1 Beğeni

Aslında O’nun ağır olan dili değil kitabın kendisi.

2 Beğeni

Bana kalırsa Stephen King’in yazım tarzı, hayal gücü ve anlatımını çözmek için ilk başta Kara Kule gibi serilere başlamamak lazım. İlk olarak Kujo, Hayvan Mezarlığı veya Medyum gibi kitaplardan başlamak lazım. Tabii ki kitaplar bağlantılı olduğu için hikaye akışının zedelenmemesi için Medyum’dan sonra Doktor Uyku kitabını okumak yerinde olur.

3 Beğeni

Çevirisi sıkıntılı olanlar genelde Mehmet Harmancı ve Gönül Suveren’in çevirileri. Bunlara da dikkat edebilirsiniz. Sürükleyici, çevirisi güzel ve rahat okunan kitaplar olarak Eğlence Parkı ve Yeşil Yol’u öneririm.

1 Beğeni

SK’nin kitaplarında birbiriyle bağlantı olduğunu bu bağlantınında Kara Kule kitabında yaşanan olaylar yüzünden olduğunu biliyordum. Ancak bir okuma sırası olduğunu bilmiyordum.

Bir okuma sırasi var mi? Lütfen spoiler vermeden açıklarsak.

Stephen King’in kitaplarının bir okuma sırası yok (Seri kitapları dışında) ancak benim kendi görüşüme göre ilk elden Kara Kule serisinin okunmaması gerektiği. Ayrıca, Medyum-Doktor Uyku, Yaratık-Düzenleyiciler ve Kim Bulduysa Onundur-Bay Mercedes-Son Nöbet kitapları bağlantı çerçevesinde ilerlediği (biri birinin devamı olduğu) için sıralı okunmalıdır diye düşünmekteyim. Nasıl Kara Kule serisi birinci kitap (Silahşör) ile başlayıp 7. kitap (Kule) ile bitiyorsa bu üstte verdiğim ikilemeler ve üçleme sırası ile okunmalıdır.

3 Beğeni

Hay sen sağolasın.Ben de Medyum’u tek kitap sanıyordum.

1 Beğeni

Bu da benim naçizane Stephen King köşem. Yakında tüm kitaplarını tamamlayacağımı düşünüyorum :smiley:

11 Beğeni