Stephen King Kitapları

Aralarında Mahşer ve Uykusuzluk vardı sanırım. Ama önerilenleri tam olarak bende hatırlamıyorum malesef.

1 Beğeni

O zaman bende şöyle sorayım hem size hem @alper’e Kara Kule serisine başlamadan karakterler ve olaylar açısından hangi kitapları okumalıyız?

Serinin 4. kitabında Mahşer Evreni’ne yolculuk yapılıyor, Kara Kule’de az da olsa spoiler yiyebilirsiniz. Korku Ağı’ndan bir karakter direkt seriye dahil oluyor ve kendi hayatını anlatıyor, Korku Ağı’nı daha önce okursanız iyi olur. Uykusuzluk kitabından da karakterler dahil oluyor ama Uykusuzluk’ta Kara Kule’nin finali hakkında spoiler yazdığı için seriden sonra okumanızda yarar var, tabi bulabilirseniz kitabı çünkü yaklaşık 30 yıldır baskısı yok. Maça Kızı’nın da başrolü dahil oluyor seriye bunu da önce okumalısınız, ben bu kitabı okumadığım için ne kadar spoiler var bilmiyorum. Yaratık kitabının da büyük bir bağlantısı olduğunu duymuştum ama ben okumadığım halde eksikliğini hissetmedim.

Diğer kitaplarını Kara Kule’den sonra okuyunca bu kitapların Kara Kule’yle bazen çok küçük bazen de çok büyük bağlantıları olduğunu keşfediyorsunuz. King’in kitaplarında gerçekleşen tüm fantastik olayların nedeni Kara Kule olduğu için tüm kitapları bu seriye gönderme yapıyor.

4 Beğeni

Seri kitapları (Kara Kule, Hodges üçleme ve hatta yabancı gibi) sırası ile okumak dışında diğerlerinin hangi sıra ile okunduğu bence çok önemli değil. Çok bariz sürpriz bozan şeyler olmuyor.

1 Beğeni

Kara Ev hariç diğer kitaplara göndermeleri bilmeseniz bile çok önemli değil. Sadece o kitap doğrudan seriyle bağlantılıydı. O yüzden Kara Ev’de ki olayları bilmeniz Kara Kule için önemli bence. Onun haricinde şimdi aklıma gelen Mahşer ve O kitaplarına uzaktan selam çaktığı bölümleri vardı.

Ayrıca Randall Flagg karakteri Stephen King’in yazdığı bazı kitaplarda baş kötü olarak karşınıza çıkıyor.

1 Beğeni

@Tobizume @alper hepinize teşekkür ettim :slight_smile:

Mahşer’i okumuştum, Flagg’i oradan biliyorum. Tavsiyelerinizi dikkate alarak okurum :+1:t2:

2 Beğeni

Askerde bulunmanız okuduğunuz bir kitaptan zevk almanızı engelleyecek bir psikolojik durum oluşturabilir bana kalırsa. :slight_smile:
Bence Stephen King’e sivil hayatınızda şans verin. Zira 22/11/63 'den zevk almadıysanız size önerebileceğim çok fazla King kitabı kalmıyor. Ben de yıllardır bir çok King kitabı okudum. Özellikle eski kitapları yenilere göre daha güzel benim için. Ve beğenmemiş olduğunuz bir diğer kitap olan Ejderha’nın Gözleri’ni sanırım 90’lı yılların başında okumuştum ve çok sevmiştim. Dediğim gibi eski kitaplarının yeri tüm King okurları için daha özel bir yerdedir ama 22/11/63 'de yabana atılacak bir kitap değildir.
Şimdiden hayırlı teskereler :slight_smile:
Sivilde bir de Ruhlar Dükkanı’nı deneyin derim.

3 Beğeni

Kitabı ilk çıktığı zamanlarda okumuştum bir kaç yıl geçti yani.

Bende böyle düşünerek eskilerine yöneleceğim…

Çok sağolun. Kitabıda yazdım bir kenara.

Rica ederim.
Bonus : Yüzyılın Fırtınası.

1 Beğeni

Zifiri karanlık yıldızsız gece ve bir aşk hikayesinin de tekrar basımı yapılacakmış ama ne zaman olduğunu yazmamışlar

4 Beğeni

Altın Kitapların, King’e verdiği değeri gittikçe artıyor olması güzel bir şey. Özellikle eski baskıların tekrardan çevrilip basılacak olması iyiye işaret bence. “Yabancı” adlı romanı iyi bir çıkış yaptığı için bu yıl King yılı olarak nitelendiriyorum (tabii bu benim şahsi görüşüm).

5 Beğeni

Anahtar Deliğinden Esen Rüzgar yeniden basılacakmış yeni kapakla. Gerçi BKMde bulabilirsiniz :smiley:

5 Beğeni

İyi günler arkadaşlar

Sayfa sayısı:1080
19-15-22-images
Sayfa sayısı: 1216
Bu iki kitap arasındaki 136 sayfalık fark okuma anlamında bir sıkıntı yaratır mi? ( Çünkü şuanda elimde olan 1080 sayfalık baskı var ve sansürlü- sansürsüz olma durumunu satın alırken dikkat etmemiştim.) NOT: Sansürlü ve Sansürsüz durumun farkındayım. Sorum okuma anlamında ve hikayenin gidişatı açısından bir sıkıntı olur mu? Teşekkürler :+1:

İkisi de sansürsüz ve tam metin. Sadece ciltli kapağa yazmamışlar. Sansürlü Mahşer çok eski basım ve 400 sayfa civarında. Ben kitabı aldığımda ciltli yoktu o yüzden ciltsiz alıp okudum.

1 Beğeni

Cevap için teşekkürler :+1:
Not: 136 sayfalık fark nedir? Bölümü eklemisler

1 Beğeni

O ve Mahşer sansürsüz tam metin mi okunmalı yoksa ciltli özel baskı mı? Birde Kubbe’nin Altında’nın ciltli basımı var mı?

Mahşer ve O kitaplarının ciltli özel baskıları da sansürsüz tam metin olması lazım. Kubbenin Altında’nın ciltli versiyonu yok.

3 Beğeni

Hiçbir fark yok; sadece kitabın boyutlarıyla alakalı diye biliyorum.

2 Beğeni

Bu da eski baskısı.

4 Beğeni

Ciltsiz

Ciltli

Sayfa sayısı farkının nedeni kitapların boyları farklı.

7 Beğeni