Stephen King ve G.R.R. Martin Söyleşisinden Kesitler

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/roportaj/stephen-king-ve-g-r-r-martin-soylesisinden-kesitler/George R.R. Martin’in New Mexico’daki imza günü esnasında Stephen King’le gerçekleştirdiği söyleşinin video görüntüleri bizlerle. (DEVAMI…)

8 Beğeni

Zaman Carkını ,Ejderha Mızraģını ve Unutulmuş Diyarları en çok seven ülke biziz anlaşılan.

2 Beğeni

Koca koca yazarların dahi Zaman Çarkı’nı okumayı “becerememesi” ilginç hakikaten :smiley: Allah Allah, sorun bizde mi, onlarda mı yahu?

Bu izleti önceden paylaşılmıştı, vakti zamanında izlemiştim. Şimdi de sayenizde çevrisini okudum, yine güldüm. Keyifli, akıcı bir dosya olmuş, ellerinize emeğinize sağlık.

3 Beğeni

Yazarlığın özetini yapmış :smiley:

1 Beğeni

Evi terk etmek konusundan sans eseri bir şey öğrendim, heme King’in aşağıdaki demeci aklıma geldi.

King’in kullandığı “sigara almaya gitmek” Amerikan kültürünün eski jargonlarından biri sanırım. King’in yetiştiği yıllarda evi terk eden aile bireyi, bir şey almaya çıkıyorum, diyerek sırra kadem basabiliyormuş. King’in kullandığı tabir de espri ile deyim arasında kalan eski usulden bir yorum galiba.

Ha, bu kanıyı, stand upçı David Chappell’in gösterisinden edindim. Ciddi konuşma modunda sarf ettiği, “zamanında millet, bakkala gidiyorum der, evi terk edermiş,” cümlesine dayanarak bu yorumda bulunuyorum. Chappell’in ciddi modda trollemesine kurban gittiysem, affola :sweat_smile:

2 Beğeni

Bizde de var. Müge Anlı’yı izleseniz “Bakkala gidiyorum” diyip aylarca kaybolan dolu insan var. Hatta çocuk var. :smiley: Artık bizim de jargonumuz, Batı’nın iyi yanları.

1 Beğeni

Olmaz böyle ya! Yine geriden takip ediyoruz! :sweat_smile:

Yok, siz Amerikan argosunda kullanılıyor dediniz ya benim aklıma oradan geldi ki aynı argo bizde de varmış. Daha önce hiç dikkatimi çekmedi, belki bizim kaçaklar da bu argoyu Amerikan filmlerinden almıştır. :confused:

1 Beğeni

Kültürel etkileşim? Aynı türün üyesi olmaktan kaynaklı evrensel karşılık?.. vs. Neticenin kökeninde pek çok olasılık var :man_shrugging:

1 Beğeni

Küreselleşme ve kültürler arasındaki uçurumun kapanması. Hazır toz şeklinde içecekler, poşet siyah çaylar, her yere açılan hazır ve ayakta yemek dükkanları, hızlı kahve kültürü, internetten özenilenler vb. :confused:

Sebebi o kadar da uzakta aramaya gerek yok. Derler ya, aklın yolu birdir, diye? Ha işte. Bu hususta da niyeti aynı olanın yolu birdir, yorumunda bulunabiliriz :sweat_smile: