Sürgün Gezegeni: Le Guin'den Günümüze Işık Tutan Bir Şaheser

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/surgun-gezegeni-ursula-k-le-guin/

Ursula Le Guin’in günümüzün etnik, dini, kültürel ve politik çatışmalarına ışık tutan eserine dair detaylı bir analiz. (DEVAMI…)

7 Beğeni

Yaklaşık iki buçuk yıl önce okudum. Çok güzel bir yapıt. Aradan geçen süre ve üzerine okuduğum kitaplara karşın ana hatları halâ aklımda. Çoğu bilimkurgu yapıtı gibi apateist nitelik taşıyor ki zaten kanımca bir bilimkurgu yapıtı böyle olmalı… Roman için, aslında bilimkurgu ile fantastik kurgunun karışımı tarzında yazılmış diyebiliriz…

Işıklar içinde uyu Ursula K. Le Guin…

4 Beğeni

Bir Ursula K Le Guin hayranı olarak Hainli Döngüsü’nün belki de en sosyolojik kitabını tüm ayrıntılarıyla anlattığınız için size teşekkür ediyorum. Bu yazıyı diğer Ursula severlerle de paylaşacağım.

2 Beğeni

@Faust, evet, tematik olara fantastiğe göz kırpıyor. Kendinden önceki Rocannon’un Dünyası’yla kıyaslayıncaysa hem zihinsel gelişimin hem de fiziksel zorlukların paralel biçimde işlendiği mitsel yolculuk teması, dikkate değer biçimde rafineleşmiş. En azından, RD’ndaki gibi, bariz bir Kahramanın Yolculuğu okuyorum, hissi vermiyor :thinking:

@merveriii, tam, peki ama Anlatış, diye devam edecektim, düşündüm, doğru, dedim :sweat_smile:

3 Beğeni