[TAMAMLANDI] ÇEKİLİŞ: Shirley Jackson'ın Seti (Piyango, Tepedeki Ev ve Biz Hep Şatoda Yaşadık)

Selamlar, selamlar,

Yine bir çekilişle karşınızdayız. Bu sefer, spekülatif kurmacada nice yazara ilham vermiş önemli bir yazarın önemli çalışmalarını içeren kitap setini hediye edeceğiz.

Yazarımız, Shirley Jackson. Hediye edeceğimiz setse Siren Yayınları’ndan çıkan üç kitabından oluşuyor. Evet, bir şanslı kişiye, önemli yazarın önemli çalışmalarından oluşan üç kitaplık set hediye. Defalarca sinema ve televizyona uyarlanan Tepedeki Ev, yazarın ölmeden önce basılan son klasiği Biz Hep Şatoda Yaşadık ve onu üne kavuşturan kısa öyküsünün de yer aldığı Piyango ve Diğer Öyküler adlı öykü derlemesi.

İkinciye de, iki kitaptan oluşan bir teselli ödülümüz olacak. Ted Chiang’ın Geliş adlı öykü derlemesi ile Tevfik Uyar’ın Kızıl Sürgün romanından oluşan iki kitaplık set hediye edilecek.

Çekilişe Katılmak İçin Yapılması Gereken

Çekilişi daha eğlenceli kılmak için Katılım Şartı’nı oyunlaştırmacı bir formatta düzenleyelim dedik. Çekilişe katılmak için yapılması gerek çok basit. Çekilişe katılmak isteyenlerin yapması gereken tek şey “Piyango” ve “Talih” kelimelerini kullanarak, “şanssızlık” teması üzerine kaleme alınmış paylaşımlar yapmak. Paylaşımlar, şiir, mikro öykü, slogan, vs. formatta olabilir.

Örnek 1: “Talihimde bile yazılsa, piyango bana vurmaz. Talih diye geliveren, piyangodan sayılmaz…”

Örnek 2:

"Hayatımın, kara bahtlı, kem talihli kahramanıyım,

Şu piyango çıkıverse, şansıma şaşarım…"

Çekiliş Süreci ve Sonrasına Dair Diğer Ayrıntılar

1) Çekilişe katılmak için bir paylaşım yeterlidir.

2) Herkesin bir katılım hakkı vardır.

3) Katılım bir hafta sürecektir.

4) Çekilişe katılım için en son tarih, 1 Nisan 2020, Çarşamba, saat 19:00’dır.

5) Çekiliş, 1 Nisan 2020, Çarşamba, saat 20:00’dan sonra yapılacaktır.

6) Çekiliş Random.org aracılığıyla, katılımcıların rumuzlarından oluşan listeye göre yapılacaktır.

7) Kazananlar, çekiliş sonrası yine bu başlık altında açıklanacaktır.

8) Kazanan, @Bay_Karamsar’a özel mesaj yoluyla müracaat etmeli ve hediyelerinin taraflarına ulaşabilmesi için gereken kargo bilgilerini göndermelidir. Bu bilgiler, isim, soyisim, telefon numarası ve hediyenin sorunsuz biçimde tarafına ulaşacağından emin olduğu açık adrestir. Adres bilgisinde, İl, İlçe, Semt, Mahalle, Sokak, Apartman No, Daire No, vs. gibi gerekli ayrıntıların yer alması, kargo sorunlarının yaşanmaması için önem arz etmektedir. Kargo işlemi için PTT kullanılacaktır.

9) İçinde bulunduğumuz salgın durumu ve önlemler sebebiyle, hediyelerin kargoya verilme sürecinde bir takım gecikmeler yaşanabilir. Hediyeler kargoya verildiği zaman, kazananlar bilgilendirilecektir.

10) Hediye kargolandıktan sonra sorumluluk kargo firmasına aittir. Hediye kargoya verildikten sonra, gönderici tarafın herhangi bir yükümlülüğü kalmayacaktır.

11) Tüm bu kurallar, sağlıklı bir katılım ve çekiliş süreci sağlayabilmek ve beklenmedik özel durumların yaratacağı aksaklıkların önüne geçebilmek adına, değiştirilebilir, içeriklerinde ekleme veya çıkarma yapılabilir, esnetmelere veya kısıtlamalara gidilebilir.

İlk talihliye ve ikinci talihliye hediye edilecek setlerin fotoğrafları:

İncelemek İçin Tıklayın

İkinci talihliye verilecek setten fotoğraflar:

İncelemek İçin Tıklayın

6 Beğeni

Kara talih seninle yoldaş mı oldum , Şu dünyaya geldik bir gün piyango alalım , Düğünde bayramda bizde gülelim , Eşe dosta soframızı serelim Rezil edip destan eyleme beni…

1 Beğeni

Nice çekilişler olur, piyango bize vurmaz. Bizde ki bu talihle çıksa bile, o kargo kapımıza varmaz.

3 Beğeni

İş piyangoya gelince,
Ben talihsiz bir adamım
Günün sonunda hep beklerim sonuçları,
Ama bu talihsizlik hiç bitmeyecek farkındayım
Tüm bu şansızlıkları,
Artık takmamalıyım

1 Beğeni

Bir başka çekiliş fışkırıyor sanki yüzünden
Bir yüz ki yapılmış piyangoyla hüzünden
Hasret sana ey yirmi yılın taze talihi

1 Beğeni

Piyango biletinden o güne dek kazanılan en büyük ikramiyeyi kazanan adam, ne talihsiz olduğunu parasını nereden alacağını öğrenmek için internete girdiğinde anladı. Hiperenflasyon yüzünden ülkenin para değeri bir gecede %6,3 trilyon oranında düşmüştü.

3 Beğeni

Talihim kör, bahtım kara,
Bir piyango nasip et artık şu kuluna :grin:

2 Beğeni

…Usulca değiştirdi biletleri. Arkadaşının talihi şimidiye kadar hep gülmüştü. Kesin ondaki bilete çıkacaktı piyango. Adı gibi emindi. “Belki bir tür zaman yolculuğu yapmıştır” diye düşündü. Aslında biletleri değiştiğini gömüş olmalıydı. Baktığını sanmıştı." Nereden görecek canım. Kuruntu işte…" diye iç geçirdi. Tam o sırada sayılar açıklanmaya başladı. O an farketti 2 bilet arasında sadece son sayının farklı olduğunu. Sonuç tam bir hüsrandı onun için. Yanılmamıştı. Piyango arkadaşındaki bilete çıkmıştı. Biraz önce değiştirdiği bilete … Arkadaşının kendisine bakıp gülümsediğini sandı bir an…

Katıldım

4 Beğeni

Adam klavyenin başında uzun uzun düşündü. Akşam saati olacak iş miydi bu, için de Talih ve piyango kelimesi geçen bir şeyler karalayacaktı ve gönderecekti. Zaten bu tür elemelere hep katılıyordu ama hiç bir şey kazanamıyordu. Muhtemelen bu defa da kazanamayacaktı. Omuzunu silkti ve cevapla tuşuna bastı…

5 Beğeni

Bir zaman bir yerde emek ve yetenek ne kadar bir işte etkilidir diye sorulmuştu. O zaman ki verdiği cevap emek ve yetenek birbirinin tersinidir demişti. Başka zaman başka bir yerde ise piyango ve talih ile ilgili bir durum söz konusuydu. Aklına emek ve yetenek gelmişti. Yetenek ve emek, talih ve piyango ile eşleştirilebilir miydi? Biri diğerinin alt metni kabul edilebilir miydi? Mesela talih yeteneğin, piyango ise emeğin alt metni gibi düşünebilir miydi? Yetenek olsa da emek olmazsa yetenek yararsız bir şeydi. Bir çekiliş var ve katılmazsan talihin olsa bile çekiliş sana çıkmazdı. Tersinir durumu söz konusu muydu? Emek ve yetenek üstüne düşünürken bir sonuca varamamıştı. Tersinir demişti. Çok emek yetenek gibi olurdu ama çok yetenek emek olur muydu? Emek ölçülebilirdi mesela zaman ile ama peki yetenek. O ne ile ölçülebilirdi? Piyango ve talih çerçevesinde düşünürsek talihi olan kişiye piyango çıkabilir ama çok piyangoya katılan kişi piyango çıkarsa talih midir yoksa tesadüf mü?

3 Beğeni

Piyango oynadım ve talihime küfrettim

1 Beğeni

Talihliysen eğer
çıkmaz sana
Shirley Jackson piyangosu

1 Beğeni

Talihim yok, bahtım kara
Böyle piyango çıksın bana
Çeke çeke, çıka çıka
Çıkmayan var mı benim gibi yok?…

3 Beğeni

Gülmez hiç kara talihim,
Piyango çıksa alamadan ölür giderim.
Şanssız doğdum, şanssız yaşıyorum.
Nedir benim bu çektiğim?

2 Beğeni

Uyanın, uyanın, Theoden’in Süvarileri!
Talih-sizlik- kapımızda; ateş ve katliam!
Mızrak savrulacak,kalkan parçalanacak,
Piyango günü geldi, kızıl gün geldi daha güneş doğmadan!
Sürün atlarınızı,sürün! Haydi Shirley Jackson’ın Seti’ne!

5 Beğeni

Hayat denen cumburlop birkaç şerle biraz talih,
Piyango sana vurmaz, eylemezsen amel-i salih.

4 Beğeni

Mikro Öykü:

Günlerden bir gün, kara kışın sonuna doğru oturduk meydandaki kıraathaneye. @Bay_Karamsar yine meydandaki iskemleye kurulmuş, kasım kasım kasılıyordu. Bir iskemle de yanına ben çekip selam verdim.
“Ne o, gene çekiliş var heralde?” diye sordum. Elinde tuttuğu kağıdı bana doğru uzattı…

Ne o? “Piyango” ile "Talih " kelimelerini içeren şansızlık teması üzerine bir şeyler karalıyarak çekilişe katılma hakkı elde edecekmişim. Karamsarın işleri işte…
Kağıdı uzatmamla birlikte “Katılıyorsun ya?” diye sordu.

Güldüm kendi kendime. “Bu kaçıncı?” dedim. Bir de oraya şansızlık teması olacak filan yazmış… Baktım gayet ciddi, koymuş kafaya yapacak!

“Yahu birader, bizde bu şans, bu talih varken o piyango hiç çıkar mı bize? Haydi iki çay söyle de içelim…”

3 Beğeni

Ne yapalım, Shirley Jackson adına yaraşsın istedim. :sweat_smile: :man_shrugging:

2 Beğeni

Kral Katili Güncesi’nin 3. kitabının yayım tarihi belli oldu diyerek binlerce kişiyi kandırmaktan hiç mi hiç utanmayan Kayıp Rıhtım yetkilileri durmak bilmiyor. Talihin bize gülmeyeceği bir çekiliş daha. Tabii bu sefer hiç umurumda değil. Çünkü kazananın açıklanacağı gün 1 Nisan. Yani anlayacağınız ortada hediye falan yok. Böyle güzel hediyelerin olduğu çekilişte piyangonun vuracağı şanssız kişiyi ve yaşayacağı hayal kırıklığını şimdiden çok merak ediyorum.

3 Beğeni

Hmm…

Heh heh…

1 Beğeni