Tanpınar ve Tolkien

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: http://kayiprihtim.com/dosya/tanpinar-ve-tolkien/

J.R.R. Tolkien ile Ahmet Hamdi Tanpınar arasında pek çok benzerlik olduğunu biliyor muydunuz? İşte onlardan birkaçı… (DEVAMI…)

2 Likes

Bu yazıyı okuyacağım diyip diyip bir türlü okuyamamıştım, kaynakçası olsun akıcılığı olsun çok güzel. Geç kaldığıma üzüldüm. :confused: Yukarıdaki eleştiriye de bir ekleme: 2018’de de yine her şey aynı. :roll_eyes:

2 Likes

Muhtemelen gelip bir başkası da ‘‘2019’da da aynı’’ diyecektir :slight_smile: Geç kalmak önemli değil, asıl ben üzüleyim sizden yorum alma şansına bu kadar geç kavuştuğum için :heart_eyes: Yazıyı görünce aklıma geldi ki bir ara devam yazısı yazma fikrim vardı. Belki o zaman elimde hacimli bir karşılaştırmalı edebiyat dosyası olur

1 Like

Öncelikle 2019’dan selamlar.

Yazınızı yeni okudum ve çok beğendim. Kadın düşmanlığına gelince. Tolkien muhtemelen kadın düşmanı değil ama asıl anlamadığım konu, insanlar 50 - 100 sene öncesini neden günümüz değer yargılarıya yargılıyorlar anlamış değilim.

2 Likes

Hikayede kadın karakter yok.

Hemen Tolkien’e kadın düşmanı yaftasını vurmalıyım.

Duyarlar serisinde bugün.

1 Like

Öncelikle zaman ayırıp yazıyı okuduğunuz için teşekkürler. Yazının bu kadar uzun süreli olması ve tekrar dönülebilir olması beni sevindirdi.

Bu Tolkien’in yapmak istediğiyle alakalı bence. O bir mitoloji yaratmak istedi(ya da Özgürcan Uzunyaşa’nın ‘‘JRR Tolkien ve Arkadaşlarının Kurduğu Büyülü Edebiyat Kulübü: İnklingler’’ yazısındaki deyimiyle şiirsel mitoloji) ve bunu da kadim metinlere dayalı olarak yaptı. Yani kaynağa yenilik getirmek gibi bir düşüncesi yoktu, sadece olanı kullanarak Kral Arthur’dan başka doğru düzgün bir mitolojisi olmayan İngiliz halkına bir mitoloji yaratmak hevesindeydi. Bunu yaptı da. Tabii kullandığı kaynaklar itibariyle Avrupa’nın kadim metinlerine bağlı kalınca kadın kahramanlar yaratmak gibi bir ihtiyaç hissetmedi. Onlar daha çok evde oturdular ya da aşık olundular. Yine de Tolkien Luthien’i ve Arwen’i yaratarak bence büyük bir iş başardı. Luthien’in Morgoth’un önünde savunması olmadan dimdik durması bile tek başına bu argümanları def edebilir. Yine de erkeklerin çoğunlukta olması yazarın kaynaklarıyla alakalı.

Öte yandan 1892-1973 yılları arasında yaşamış bir erkek için kadın düşmanı olmak epey kolaydı. Olsaydı eğer onu suçlamazdım. :slight_smile:

Lütfen, yazının tamamını okuyalım. :buyucu:

1 Like

Okudum zaten, size demedim. Dünyanın 8 milyara doğru yaklaşıyor olması çok üzücü.

1 Like

Arwen yine evinde oturan tam bir kurtarılmaya muhtaç yeşilçam kadını. Hatta bir yerde ince hastalığa bile yakalanıyor. Filmlerde biraz akıcılığı sağlamak adına iki büyü yapıp kılıç sallıyor. İlle kadın karakter arıyorsak LoTR’da Eowyn var. Kitaptaki bir çok karakterden daha yürekli biri. “Kadın haliyle” savaşa katılıp cadı kralı öldüren biri var. Tolkien erkeklerin dünyasında böyle bir karakter yaratmış daha ne yapsın.

Sonuç olarak herşeyin olduğu gibi politik doğruculuğun da fazlası zarar.

1 Like

Ekşi sözlükte Eowyn vs Arwen karşılaştırması bile var. :smiley: Filmde “Beni hiçbir ölümlü adam yenemez” lafına karşılık “Ben adam değilim kadınım!” dediği sahne muhteşemdi. Bir de “adam” yerine “erkek” deselerdi iyiydi.Olası bir politik doğruculuğa düşmediği içn bugün hala bu kadar popüler.

1 Like

Konuştukça filmleri bir kere daha izleyesim geliyor filmi. 2000’lerin başında o kadar yaygın değildi. Ve dediğiniz gibi iyi de oldu. Gerçi kadın fazla olsa lort da neden zenci yok, neden gay lezbiyen be bilumum kendini farklı tanımlayan insanlar yok diyecekler.

Konuyu biraz dağıttım galiba Tanpınar ve bir çok Türk yazarlara çok ön yargılıyız. Ben bunu kırmaya çalışıyorum kendimde. Bizim de yazarlarımız gerçekten çok iyiler ve aslında çeviri yerine direkt asıl yazarın sözcüklerini okuma şansımız var. Ben Tanpınar’ı da ekledim bi sürü kitap olan okuma listeme

1 Like

SJW takımı onlar. Tanpınar için vesile olabildimse ne mutlu bana. Ana akım sayılan yazarlar arasında alt kültür türlerinde kitap yazmışlar da az değil ama genellikle moda okuma listelerinin arasında kayboluyorlar. Tanpınar nispeten daha iyi durumda. :slight_smile:

1 Like

Son 1-2 haftadır Saatleri Ayarlama Enstitüsü çok karşıma çıkıyor da okuyup okumama konusunda kararsızlığımı gidermede yardımcı oldu bu yazınız. Bir sonraki alışverişime ekleyeceğim kendisini.

1 Like

SAE çok güzel ve anlamlı bir kitap. Üstelik Mahur Beste temasından ayrı tek kitabı, iyi seçim. :slight_smile:

1 Like

Biraz da o yüzden seçtim. SAE’nü seversem diğerlerini de severim diye düşündüm. En kötü ihtimalle kendi edebiyatımızdan bir klasik okumuş olurum. Kazan kazan durumu. Gerçi beğeneceğim gibi hissediyorum.

1 Like