Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak: Le Guin'i Şiirleriyle Anmak

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/tanri-kuslariyla-bulusmak-le-guini-siirleriyle-anmak/

Yakın zamanda kaybettiğimiz Kraliçemiz Ursula K. Le Guin’in “Tanrı Kuşlarıyla Buluşmak” isimli şiir derlemesini, hem edebiyatı hem de çevirisi bakımından inceledik. (DEVAMI…)

4 Beğeni

Yanlışınız var hocam, Yahya Kemal diye bir şarkıcımız yok. Sessiz Gemi’yi Hümeyra okuyor.

Söylemesem ölebilirdim :buyucu: Hazır Le Guin’i anmaktan bahseden bir yazıya denk gelmişken söyleyeyim dedim: Öyle kendisi hakkında çok bir bilgiye sahip değilim. Duymuşluğum var. Geçen senenin sonunda(2 ay önce) Yerdeniz Büyücüsü’nü okudum ve kütüphaneden diğer 3 kitabını da edinip okumak istedim. Tam ben kendisini tanıdığımda gitti.

2 Beğeni

Le guin, sevdiğim bir yazar ve düşünürdü. Ondan gelen haberleri ve eserleri hep yakından takip ediyordum. Ve gecenin bir yarısı rıhtımda bir haber yayınlandı. Hazal Hanım’ın (@Firtinakiran) haberde yazdıklarını okuyunca sevmekten de öte değer verdiğim ve saygı duyduğum biri olduğunu anladım. Haber şöyleydi:

https://kayiprihtim.com/haberler/ursula-k-le-guin-aramizdan-ayrildi/

Le Guin’in yeni konuşmalarını ve fikirlerini daha da anlatmasını beklerken Yerdeniz’e doğru uçtuğunu öğrenmek üzücüydü.

İlerleyen günlerde Hazal Hanım Le Guin’in hiç bilmediğim bir yönüyle beni tanıştırdı. Şairliğiyle.
“Tanrı kuşlarıyla buluşmak” adlı kitabı önerdi. Ve bu yazının editörlüğünü yaparak hem değerli bilgiler verdi hem de yardımlarını eksiltmedi. Onun için “teşekkür” ediyorum.

Aynı zamanda böyle bir çalışmaya el atmam ve Rıhtım’da yaptığım her çalışmada beni destekleyen, cesaretlendiren ve yardımlarını eksiltmeyen eşim Ceyda’ya da “tesekkurlerimi” sunuyorum. Ve kadınlar, evet, yaptıkları çalışmalarla, desteklerle ve yardımlarıyla her şey daha da güzel oluyor. Varlıklarıyla daha da anlamlı oluyor şu küçük mavi gezegen.

3 Beğeni

Le Guin! Geç tanışıp, erkenden kaybettiğim güzel insan. Sürgün Gezegeni’yle beni kendine aşık etti; cazibesinin peşinden sürüklendim.

Şiire karşı mesafeliyimdir. Lakin bu sefer, Le Guin için bir istisna yapacağım. Le Guin yazmış sonuçta! Bu, katı tarafımı yumuşatmak için geçerli bir sebep.

1 Beğeni