Tanrı Tohumu

Öykü Seçkisi’nde okumak için: https://oykuseckisi.com/tanri-tohumu/Ozzzi yüksek dallarını silkeledi, sabah çiğleri Lonteea’yla oturdukları yekpare kayadan oyulmuş masanın üzerini kapladı. Neşeyle gündüze can veren yıldız çifti Luka ve onun cücesi Fud’un ışıkları çiğlerin içinden kırılıp, girişimler yaparak Lonteea’nın gençliğinin üzerine düştü. Lonteea’nın esmer kabuklarında harelenerek yayılan ışınlar, bakanı çekiciliğin derin kuyusuna başdöndürücü bir hızla ittiriveriyordu. İçi titreyen Ozzzi, dümdüz gövdesi, alımlı… (DEVAMI…)

Selam @Foton;

Piramit temasının size sıkıcı geldiğini söylemiştiniz önceki seçkide. Tema size sıkıcı gelebilir ama yazdığınız öykü hiç de sıkıcı gelmedi bana. Postmodern bir öykü olmuş. Konu da ilginç. Elinize sağlık, ben beğendim.

Eklemek istediğim bir husus var yalnızca: Cümleleriniz teknik olarak kusurlu olmasa da bazılarının anlaşılması zor gibi geldi bana. Belki biraz daha sade olabilirdi bazı cümleler.

Görüşmek üzere, iyi bakın kendinize…

Merhaba @Foton

Katmanlı, iç içe geçmiş öyküleri çok seviyorum. Bana nedense mühendislik harikası gibi geliyorlar. Zeka ürünü. Buna Murat Gülsoy’un öykülerinde rastlamıştım ve çok beğenmiştim.
Senin öykünde sanki bu katmanlara göz kırpmış ama kırptığı gözü tekrar açana kadar öykün bitmiş. Uzatabilir miydin? Bence uzatabilirdin. Tercih eder miydin? Belki hayır.

Geçiş paragrafındaki cümlenle ilgili algı sorunu yaşadım:

Sinirlenen Ozzzi, Lonteea’nın kalbini kırmamak için aklından başka bir şeyler geçirmeye çalıştı. Tepe yaprakları hâlâ sinirinin etkisiyle titreşiyordu. “Hah,” dedi kendi kendine, “acaba Osman şimdi ne yapıyordur,” diye düşündü. Yeni yazmaya başladığı kurgu bilim hikayesi, onu kızgınlığın kor demirleri üzerinden alıp, dingin yaratı topraklarına köklettirebilirdi.

Bir de burada “hah” dedi, sonra “acaba osman” diye düşündü fazla gelmemiş mi? Dedi, düşündü…Bunu birleştirseydin daha iyi durabilirdi.

Osman`la öz eleştiriye başladığın kısım ise gayet keyifliydi.

“Konuşan nebatat gezegeni hikayesi” :slight_smile:

Eline sağlık

Yorumunuz için teşekkürler @ebuka. Sıkıcılığı biraz @Muge_Kocak, biraz da @ebuka tarzı aşayım dedim :grinning:. Açıkçası yeni tarzlar denemeyi seviyorum, aslında roman ya da novella yazarken hiç gözünün yaşına bakmayıp peş peşe on paragrafta on ayrı stil denediğim bile oluyor, ihtimal yalnız benim okuma fırsatım olacak metinlerde. Hikayelerde son yıllarda bilimkurguya yüklenmem sebebiyle bir tür tarz tutulması yaşıyordum ama sağ olsun seçki sayesinde hikaye metinlerimi tekrar renklendirme kararı aldım. Son olarak, cümle guruplarının anlaşılırlığı sorunu bir tür sentaks bunalımı yaşadığım için ortaya çıkıyor. Yani yüklem, özne, zarf gibi öğeleri dağıtırken üzerine fazla düşüyorum diye böyle oluyor. Belki doğal akışa bırakıp öyle servis etmeli metinleri. Lakin haklısınız üzerinde durmam gerekli. Tekrar teşekkürler, sağlıcakla kalın.

1 Beğeni

Yorumlarınız için teşekkürler @Muge_Kocak. Efendim elbette hikaye devam edecekti. Ozzzi ve Osman’ın anlatımları giderek iç içe geçecek, hatta bir noktada karşılıklı konuşmaya başlayacaklardı. Finalde ise Ozzzi ve Osman yer değişecekler, Ozzzi’yi gülhane parkında polis kovalarken bırakacak, Osman’ın Kunt dağına doğru Lonteea’yla beraber yola çıkmasına tanıklık edecektik. Finalin parlak cümlesini tabiki Ozzzi patlatacaktı. Lakin bu yazma planlarım, kırk yaşında parlak bir öğrenci olma gayretimin altında kaldı. Sınava hazırlanmak için öyküyü kesip yollayıverdim :slight_smile:. Sorun yaşadığınız geçiş cümlesi bence de olmamış, köklettirme oyunu hariç, olmamış, bu kadar net. Mühür konusu için güzel bir fikir var aklımda, daha iyisini onda ortaya koymaya çalışacağım. Tekrar teşekkür ederim, sağlıcakla kalın.

1 Beğeni

Merhabalar @Foton,

Ben öykünüzü yine çok beğendim.
Kaleminize sağlık, her öykünüzde mutlaka ayrı bir farklılık bulundurmaya özen gösteriyorsunuz.

Sonraki seçkide görüşmek dileğiyle,

Merhaba.
Öykünüzün ilk bölümünde çok bir şey bulamamakla beraber o kısımları biraz da karışık buldum. Okumaya devam edince zaten yazarın içindeki yazar olan Osman’ın da düşüncelerimin paralelinde olduğunu gördüm. O zaman dedim ki işte şimdi güzel olmuş. Yapmak istediğinizi başarmışsınız bence.
Emeklerinize sağlık. Yeni seçkilerde görüşmek dileğiyle.

Sevgiler…

Merhaba @Haluk_Cevik ve @Arokan. Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim. Yeni seçkilerde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın efendim.

2 Beğeni