Tarihin En Eski Destanlarından Gılgamış'ın Rüya Tableti Kaçırıldığı Irak Topraklarına Dönüyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/arkeoloji/gilgamis-destani-ruya-tableti-irak/

image

Hobby Lobby şirketinin müzesinde sergilediği “Gılgamış Destanı”nın 3.600 yıllık “Rüya Tableti” parçasına Amerika Birleşik Devletleri hükûmeti tarafından el kondu. Federal mahkeme, eserin ülkeye kaçak yollarla sokulduğunu iddia etti. Antik Mezopotamya zamanlarından bugüne kalmayı başarmış en eski destan olan Gılgamış, şimdinin Irak coğrafyasında kurulmuş olan Sümer şehir-devleti Uruk kralının hikâyesini konu alıyor. Rüya Tableti adıyla anılan… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Daha önce de muhabbetini yapmıştık ve tekrarlamak istemiyorum ama söylemeden de edemeyeceğim. Tarihi eserler, mümkünse Ortadoğu gibi sürekli savaşlar olan bölgelerde ve tarihi eserlere sahip çıkmayı bilmeyen ülkelerde muhafaza edilmesin bence.

2 Beğeni

Bende aynı fikirdeyim bu konuda. Çok nadide bir eser üstelik yazılı bir kaynak. Bunun oraya gidip kendini bilmez bazı gruplarca yok edilmesi çok acı olur.

1 Beğeni

şöyle bir şey var