Tarnished'in Yükselişi:Elden Ring

Bu serinin oyunlarının kemikleşmiş kitlenin dışındaki oyunculara hitap etmemesinin çok belirli sebepleri var. Bunu asla değiştirmeyecekler artık emin oldum. Bu oyunlar kesinlikle yeni başlayanlar için uygun dizayn edilmiyor ve bu kasten tercih ettikleri bir şey. Her Dark Souls oyununda kendinizi hiçbir ipucu olmayan bir boşlukta buluyorsunuz. Seçtiğiniz sınıfa bağlı olarak birkaç silahımız oluyor ve ilk girdiğimiz haritada dolaşan moblar ve bosslar var. Oyunlar bizden onları yenmeyi denememizi istiyor.

Özellikle bir görevde vermiyor ve sadece harita keşifleri sırasında önümüze ne çıkarsa saldırmaktan başka seçeneğimiz yok. Elbette her karşılaştığımız yaratıkta 1-2 vuruşta bizi öldürüyor. Bu oyunların oyuncuda yaratmaya çalıştığı ters psikolojinin ilk örneğidir. Daha becerilerinizi öğrenme fırsatı bulamadan kendinizi yetersiz hissetmenize neden oluyor. Kısacası tüm mantık bunun üzerine kurulu ve ben artık farklı bir şey görmeyi bekliyordum ama aynı tas aynı hamam. Kendimin beceriksiz veya sabırsız olduğumu da düşünmüyorum. Oyunun zorluk seviyesi mantıklı değil. Ben böyle bir şeye zamanımı harcamak istemiyorum.

Oyunun bana zaten sanki daha önceden oyunu oynamışım gibi hiçbir şekilde ipucu vermemesini geçtim üzerime onlarca yaratık yollaması da cabası. Her yaratık benden 10 kat daha hızlı ve dayanıklı. Elime vermiş bir kalkan ve karşımdaki rakibin en fazla iki vuruşunda bloğum bozuluyor ama ben tam tersi savaştığım yaratığın değil bloğunu saldırısını bile bozamıyorum. Gizlilik sistemi de tamamen göstermelikten ibaret. Çoğu zaman bastığım halde gizli bitirici hareketi yapamıyor karakter. Yapsa bile tek atamıyor bazen.

Yeni oyunda tek büyük yenilik binek sistemi olmuş ama o da düzgün çalışmıyor. At diye bindiğimiz şey eşek ve keçiden melez bir yaratık aşırı yavaş ve mobların büyük çoğunluğu daha uzaktan beni binek üstünden düşürecek saldırılar yapabiliyorlar. Ne anladım ben bu bineğin avantajından o zaman? Şu stamina bar muhabbetini keşke kaldırsalarmış bu oyunda onu da yapmamışlar. Blok sistemi düzgün çalışmayınca çift elli bir silah aldım elime onda da o kadar yavaş kılıcı savuruyor ki karşımdaki yaratıklar beni zaten delik deşik ediyorlar vurana kadar.

Oyun kesinlikle dediğiniz gibi online oynanış üzerine tasarlanmış. Hatta öyle bir seviyedeki bu oyun ilk 10 saat neredeyse toplasam 10-15 tane online da kullanılan item düşürdüm. Fakat online oynamak istemiyorum. Tek kişi oynamak istiyorum ben. Üstte dediğim gibi oyunun başlarında rün kasmakta çok sıkıntılı. Farm yapmak istiyorum çünkü zaten akan bir ana hikaye yok oyun saldım çayıra mevlam kayıra mantığında olduğundan acele etmeyerek level kasmak istedim ama yok arkadaş o da mümkün değil. Farm yapacak bir yer buldum ama yaratıkların saldırıları o kadar değişken ki ayak uydurmam münkün değil ve bu benim reflekslerimle de alakalı değil. Oyundaki yönettiğim karakter aşırı hantal kalıyor. Binekte dediğim gibi çok yavaş. Neyse işte bu oyunlar bana göre değiller ve zorlamanın anlamı yok.

1 Beğeni

Konsolda oynuyorsan eşlik etmek isterim. En azından yardımcı oluruz birbirimize.

1 Beğeni

Maalesef çok isterdim ama PC’de oynuyordum ve zaten bıraktım. Açıkçası devam etmek istemiyorum artık. Elden Ring tamamen önceki oyunlara fan servisi amacıyla yapılmış bir oyun. Zaten çok başarılı oldukları ve iyi sattıkları bir sistemi değiştirmeye cesaret edememişler tepkilerden korktukları için ve Elden Ring’te Dark Souls oyunlarına yaptıkları göndermelerden bu bile çok net anlaşılıyor.

1 Beğeni

Tüm Souls oyunları gibi Elden Ring de zor bir oyun. Ama kendi karakterinizi dengeleyerek, bazı zorlukların üstüesinden gelebiliyorsunuz, mesela: düşmanınıza karşı bloklayamamanızın ya da düşmanınızın sizden önce vuruşu gerçekleştirmesinin nedeni poise yani dengenizin düşük olması, bunu önlemek için dexterity (çeviklik) ve endurance (dayanıklılığınızı arttırmanız gerekiyor. Sadece güçlü vuruşlarım olsun diye strength yani güce yatırım yapıyorsanız dengeden eksik feragat ediyorsunuz demektir.

Ayrıca iki elle tutulan bir kılıç demek ağır bir silah demektir, yine endurance’ı arttırırsanız daha fazla yük taşıyabileceğiniz ve daha hızlı hareket edebileceğiniz anlamına gelir, ki bu durumda (status’tan) ağırlığınızın orta yani medium’u geçmediğinden emin olun.

Eğer ağır bir silah kullanacaksanız, zırhınızın hafif olması gerekir, ya da daha küçük bir kılıç ve kalkan kullanabilirsiniz. Düşmanınızın size saldırından hemen sonra güçlü vuruşunuz ile dengesini bozabilirsiniz ya da vuruşa başladığınızda parry (savuşturma) ile gardını düşürüp, rahat bir vuruş imkanı sağlıyor ancak bu hareket, zamanlamadan dolayı daha da zor bir hareket.

Daha fazla rün kazanmak için mağaradaki ana düşmanları öldürmeniz faydalı olacaktır, hem de daha fazla obje elde edebileceksiniz.

2 Beğeni

Önerileriniz için teşekkürler. Ben zaten bunları ilk saatlerde çözdüm ancak bu dediklerinizin gerçek anlamda oyun içerisinde bir karakter üzerinde oturması için onlarca saat gerekiyor. Benim o kadar zaman harcama isteğim yok. Çünkü bunu oyun engellemek için her şeyi yapıyor.

1 Beğeni

Merhabalar. Ben elden ring oynamak için bir oyun arkadaşı arıyorum. PS’te oynuyorum. Oyunu hızlıca oynayıp bitirmek gibi bir derdim yok. Görevleri çözerek, build deneyerek oynamak istiyorum. Birbirimize danışabileceğimiz, birlikte oynayabileceğimiz bir arkadaş arıyorum. Bana sabredebilecek biri var mı? :smiley:

Asla oynayamayacağım diye çok üzüldüğüm bir oyun. Geçen gün DS 2’yi tekrar denedim. Yok olmuyor abi. Daha ilk boss savaşında Dragonrider de ölüyorum.