TED Koleksiyonu

Yaklaşık 600 videoluk bir TED koleksiyonum var. İzledikçe faydalı olduğunu düşündüğüm videoları paylaşacağım. Ama bunu sadece ben yapmak zorunda değilim. Sizler de ekleme yapabilir ya da izledikleriniz hakkında tartışabilirsiniz, araya girmekten çekinmeyin lütfen.

7 Likes

Marily Oppezzo: Daha yaratıcı olmak mı istiyorsunuz? Yürüyüşe çıkın

Yaratıcılık üzerine 5 dakikalık güzel bir konuşma. Türkçe altyazıyı seçmeyi unutmayın.

2 Likes

Elizabeth Dunn: Başkalarına yardım etmek bizi mutlu ediyor ama nasıl yaptığımız da önemli

Vaktinde iyilik yapma konusu üzerinde bir tartışmaya sebep olmuştum açtığım bir başlıkta. Yaptığınız iyiliğin nasıl sizi mutlu edeceğine dair 14 dakikalık bir konuşma. Türkçe altyazıyı seçmeyi unutmayın.

1 Like

Faith Jegede: Otistik kardeşlerimden neler öğrendim?

5 dakikalık bir konuşma ama vakti olmayanlar için en etkilendiğim cümleyi söyleyeyim: “Kardeşim belki konuşamıyordu ama en etkili konuşmacılardan bile daha net bir biçimde sevgisini ifade edebiliyordu.” Sırf bu cümle için ekledim aslında.

1 Like

Joseph Gordon-Levitt: Çok ilgi istemek sizi nasıl daha az yaratıcı kılıyor

“Dikkat çekme hissinin peşine ne kadar düşersem o kadar mutsuz oluyorum. Dikkat etmeye ne kadar odaklanırsam da o kadar yaratıcı hissediyorum.”
Yaratıcılık ve odaklanma üzerine 13 dakikalık bir konuşma.

2 Likes

Mihaly Csikszentmihalyi: Akış üzerine

Bir önceki videoda bahsedilen psikolojik ve nörolojik bir kavram olan akış (flow) üzerine 18 dakikalık bir konuşma. Türkçe altyazıyı seçmeyi unutmayın.

2 Likes

Açıkçası bende bir ara başlayacaktım. Referans olduğu için daha rahatım. :smile:

2 Likes

Abigail Marsh: Neden Bazı İnsanlar Diğerlerine Göre Daha Özverilidir

Tanımadığı insanlara yardım edenlerin beyin yapılarının nasıl olduğu üzerine 12 dakikalık bir konuşma. Aynı konu House M.D dizisinde de işlenmişti.(s8e3) O bölümde hastamız da Prison Break’in Scofield’ı Wentworth Miller’dı. İzlemek isteyenler için bölümün linkini buraya bırakıyorum.

1 Like

Patricia Kuhl: Bebeklerin dilbilimsel dehası

Bu 10 dakikalık konuşmada benim en çok ilgimi çeken yer bebeğe televizyonla ya da kulaklıkla dil öğretilmeye çalışıldığında hiç öğrenme olmaması, ancak karşılarında bir insan onlarla iletişim kurduğunda istatistik toplayabilmeleriydi. (Aristoteles: İnsan sosyal bir hayvandır.)

1 Like

Allah rahmet eylesin. Işıklar içinde uyu güzel insan.:blue_heart:
6 Likes
1 Like

Elizabeth Loftus: Hafızanın kurgusu

İnsanların kendi hafızalarının onlara oynadığı oyunlara nasıl inandığı üzerine 1970’ten beri hafıza konusunda çalışan Loftus’tan 18 dakikalık bir konuşma.

1 Like

Anjan Chatterjee: Beyin bir şeyin güzel olduğuna nasıl karar verir

Belirli çizgi, renk ve şekillerin yarattığı yapılar bizi neden heyecanlandırır? Evrimsel biyoloji ve nörobilimle açıklamaya çalışıyor Anjan Chatterjee. Konuşma 15 dakika.

2 Likes

Frans de Waal: Alfa erkeklerin şaşırtıcı bilimi

2 Likes

Virginia Postrel cazibeyi anlatıyor.

"Cazibe zarif, gizemli ve yüce olmalı ama cazibeli görünen kişi bizden çok yüksekte de olmamalı. Onu kendimizle özdeşleştirebilmeliyiz. Ama cazibe illa insanlarla ilgili olmak zorunda değil. Bize dünyevi sınırları aştığımızı ve dünyayı daha iyi bir yer haline getirebileceğimizi hissettiren her şey cazibelidir. Mimarı fotoğraflar, sonu olmayan yollar, ufuk çizgisi…
Cazibe “olan” değil “oluşturulan” bir şey. Sabah uyandığınızda sihirli bir şekilde cazibeli olmazsınız. Nicole Kidman bile sabahları cazibeli görünmüyor.
Sprezzetura:Tüm sanatı gizlemek ve yapılan veya söylenen bir şeyi çabasız bir şekilde söylenmiş gibi göstermek, bir nevi çabasız şık olan insanları görünce zevk almamız. Ama cazibe sadece zevkle ilgili değildir. Anlamla da ilgilidir.
Cazibeyi yaratan temele indiğinizde sahip olduğunuz cazibe için daha fazla takdir görürsünüz."Bana bu son cümle “samimiyet” kelimesini çağrıştırdı.

Bir özetini çıkardım konuşmanın aslında ama dinlemeye vaktiniz olursa Matrix’ten Hitler’e birçok konuya değiniyor. İzlemenizi öneririm.

1 Like

Lisa Genova: Alzheimer’ı önlemek için ne yapabilirsiniz?

1 gece uykusuzluk bile Alzheimer’a neden olan amiloid beta birikimine yol açar. Amiloid beta biriktikçe uykusuzluğunuz artar yani bu durum bir paradoksa dönüşür.(Tyler Durden misali)
Alzheimer’a neden olan şeyleri nasıl önleyebileceğimize dair 14 dakikalık bir konuşma.

2 Likes

Merhaba konuyu çok beğendim. Bu aslında bildiğimiz motivasyon videosu ama şahsen çok beğendiklerimden. Umarım tedx de oluyordur. :slight_smile:

https://youtu.be/1qhT8Et80cs

1 Like

Beğenmenize sevindim.:blush:Elbette tedx de oluyor. Hatta faydalı olduğunu düşünenler youtube videolarıyla da destekleyebilir. Her konuyla ilgilenen var. Motivasyon videosu, bilim farketmez. Ama bunları nasıl kategorize edeceğimi bilsem daha iyi hissederdim heralde.:unamused:

1 Like

Bunu denemiştim. Gerçekten işe yarıyor. Denemenizi tavsiye ederim. :slight_smile:

https://youtu.be/p7yN5vm0rK8

1 Like

Liv Boeree: Bir poker şampiyonundan karar verme konusunda 3 ders

İçgüdülerimize günlük ve çok fazla deneyimimiz olan şeylerde güvenmemizi söyleyen Boeree, belirsiz gelecek için yavaş ve özenli analiz yapmayı öneriyor. Neden içüdülerimize mantıksal analizlerden daha fazla güveniyoruz?
6 dakikalık bir konuşma.
Karar vermeyle ilgili CNN’de bir dönem yayınlanan Gündem Özel programından bir video paylaşmak istiyorum.(Hala o program yapılıyor mu bilmiyorum. Umarım yapılıyordur.)

2 Likes