Tehlikeli Hâle Gelen Bir Veba: "Video Oyunlarındaki Siber Zorbalık"

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/video-oyunlarindaki-siber-zorbalik/İnternetin hayatımızdaki yerinin iyice artmasıyla “siber zorbalık” da önemli bir sosyal problem hâline dönüştü. Peki ya video oyunlarındaki siber zorbalık? Yazı dizimizin ilk ayağında bu önemli konuyu araştırmaya başlıyoruz. (DEVAMI…)

3 Beğeni

Üç dört bebenin bana rahat rahat sövmesinden sıkılarak LoL oynamayı bırakmıştım, hem de beş yüz oyunlu skinli mkinli bir hesabımı da önüme gelen ilk kişiye bıkkınlıkla vererek.

Allah razı olsun o bebelerden, ne illet bir şeymiş şu oyun. Üretkenliğim üç dört katına çıktı, oyunu bırakana kadar darmadağınık haldeki kurgu çalışmam 580 sayfalık gayet düzenli bir romana dönüştü. Arkadaş çevrem üç dört katına çıktı, okul notlarım yükseldi, tam kafamda bir kız arkadaş edindim. Bırakın yahu şu oyunları. Hani single-player oyunları anlarım, bir öykü var insan hevesleniyor zira oyunların her bir detayı özenle düşünülmüş. Ama MMO/Moba nedir yahu? Dandik dandik grafikler, hikaye olsa da kimse takmaz, durmadan aynı şeyi yaptığınız bir döngüye giriyor en sonunda.

Oyunlardaki siber zorbalığı destekleyin, siz de oyunlarda birer siber zorba olun. Oyun oynamak artık keyifsiz bir hale geldiyse bırakın yahu şu oyunları, sanki mecbursunuz. Emek verdiniz falan filan da, bir oyun sizi bu denli etkiliyorsa o size zarar veriyor demek.

2 Beğeni

Gerçek hayatta yüz yüze gelsek bana iki cümle kuramayacak ve derdini anlatamayacak adamlar, online ortamda aileme ve dostlarıma yaratıcı küfürler edinmeyi görev bilmişler. Yazık, ne diyeyim. Tam bir vakit kaybı olduklarının farkında bile değiller.

2 Beğeni

Eskiden çoğu zaman ya tek kişilik oyun oynardım ya da bir arkadaş grubuyla kendi aramızda oynadığımız oyunları tercih ederdim. Devasa çoklu oyunculu oyunlarda her türlü saçmalık oluyor. Diğer oyunlarda ise tanımadığımız kişilere karşı oynarken oluyor. Genelde hiç tanımadığım insanlarla oyun oynamam.

Fakat yakın zamanda oyun oynamayı neredeyse tamamen bıraktım. Tek kişilik oyunlar oynuyorum. Bilgisayarımda özellikle de satranç, Mahjong vb. oyunlar oynuyorum. Zekâ gelişimi için iyi. Dikkat eksikliğine de iyi geliyor. @Tarbetu’nun da dediklerine tamamen katılıyorum.

2 Beğeni

90’ların sonlarında internet kafelerde Ultima oynayacaktınız ki asıl zorbalığı o zaman görücektiniz. Şimdi oyunda edilen iki küfürü zorbalık sayıyorlar. İnternet kafe önlerinde savaş çıkardı resmen :smile: