Teknoloji Forumu | Sorular, Öneriler, Haberler

100 GB’ lık versiyonunu kullanıyordum ben onun da fiyatı artar sanırım :face_with_peeking_eye:

2 Beğeni

Scrivener almıştım ben vaktiyle, ama ısınamadım. Allah affetsin pycharmda yazıyorum ben leş yazılarımı, git ile takip ediyorum. Bayağı iyi çalışıyor bence.

Vaktiyle buna dair bir başlık açmıştım, şuraya bırakayım onu da:

1 Beğeni

Arkadaşlar başlatırken laptopum bu şekilde siyah ekranda takılı kaldı. Dün sorunsuz bir şekilde kullanmıştım ancak şimdi böyle oldu. Kapatıp açma tuşundan açılıp kapanıyor ve en başta “DELL” logosu çıkıyor sonrası bu şekilde. Bu sorunu çözmek için ne yapabilirim?

1 Beğeni

Ctrl+Alt+Del yapınca menü geliyor mu?

1 Beğeni

Şimdi evde değilim bir yarım saate geçeceğim ancak onu denemiştim menü gelmiyor :face_exhaling:

1 Beğeni

Sürücüler ile ilgili bir sıkıntı olabilir o zaman. Windows Tuşu + Ctrl + Shift + B ye basmayı deneyin. Grafik sürücülerini resetler.

1 Beğeni

Şimdi geldim eve. Onu da denedim olmadı ya. Başka ne yapabilirim?

1 Beğeni

Güvenli modda açmayı bir deneyin. Açma tuşuna 15 20 sn basın kapansın. Sonra açma tuşuna bir kez basın ardından F8’e basılı tutun. Bakın menu geliyor mu ekrana. Geliyorsa yazılımsal bir şeydir. Yine bir şey gelmiyor ise gelmiyorsa donanımsal bir arıza olabilir.

1 Beğeni

Başlangıç ekranında DELL logosuyla birlikte bir menü geldi ancak F8 tuşunu bırakınca yine siyah ekran geldi. F8 tuşunu bırakmadan tekrar denedim aynı şekilde siyah ekran geldi…

1 Beğeni

Menü dediğim de logonun altında yüklenme çubuğu gibi mavi bir çubuk ve sağ altta F2 ve yanlış görmediysem F12 yazıyordu tam okuyamadım hemen gitti

Bir daha yaptım F2 Setup ve altında F12 Boot Options yazısı çıktı

F12’ ye bastığımda bir menü seçeneği geldi karşıma. Görselini ekliyorum şimdi

1 Beğeni

Bura geliyor ise ekranda bir problem yok demektir. Kaç yıldır kullanıyorsunuz bilmiyorum ama Bios pilinde bir problem olabilir. Pil sağlam ise Windowsu yeniden kurmak da çözüm olabilir. Eğer içinde önemli verileriniz var ise çok ayar değiştirmeden bir tamirciye gösterin.

2 Beğeni

Pekiala öyle yapayım teşekkür ederim hocam sağolun

1 Beğeni

Arkadaşlar bilgisayar dosyalarını HDD’ ye atıyorum 82000 küsür dosya yedekleniyor ama 16407’ de şu anda durdu. İşlem devam ettiği halde burada takıldı. Normal mi bu? Şu anda ilerleme barının bir görselini aşağıya ekliyorum. Dosya oranına göre epey bir kısmı yüklenmiş gibi görünüyor.

Bir anda 27309’ a fırladı sanırım bu şekilde sonuna kadar devam edecek :sweat_smile:

Evet yükleme sorunum çözüldü. Tamamı yüklendi. Şimdi bambaşka bir sorunum var. Dosyalar yüklendikten sonra HDD’ yi bilgisayar üzerinden çıkarmak yerine direkt kablosunu çıkardım. Sonra HDD’ nin içini göremedim. Error veriyor. Bir tanıdığa sorduğumda HDD’ yi bozmuş olabileceğimi söyledi. İşin kötü yanı kopyaladığım dosyaları bilgisayarda görüntüleyemiyorum. Yarın stajda linux yerine diğer Windows bilgisayarlarda HDD’ yi görüntülemeyi deneyeceğim. Öyle ahım şahım önemli şeyler olmasa da içerisinde kayıtlı tuttuğum ders notlarım ve biraz görsel vardı. Umarım dosyalarım gitmemiştir… :face_with_spiral_eyes:

1 Beğeni

HDD bozulmuş yada bazı kısımları bozulmuş olabilir. Kurtarma programları vardı. Ne kadar işe yarar bilmiyorum ücretsizleri ama deneyebilirsin.

2 Beğeni

Bakalım birkaç saate kontrol edeceğim HDD’ yi olmazsa ya o şekilde yapacağım ya da bir yere göstereceğim… Umarım hiç gerek kalmaz :grimacing:

“Bu sürücüyle ilgili bir sorun var. Sürücüyü şimdi tarayın ya da düzeltin.” Hatası aldım. Buradaki bilgisayara zarar vermemek için ya da dosyaları kaybetmemek için birisine göstereceğim :face_exhaling:

1 Beğeni

Bu tür bozulmalar manyetik hard disklerde oluşuyor. Katı diskler de bu tür arıza olmuyor diye biliyorum. Ama şimdiye kadar hiç kullanmadım. Benimde elimde bir tane hard disk var. 10 yıl oldu belki alalı. Onu SSD’ye geçirsem mi diye ara ara düşünüyorum.

2 Beğeni

Şurayı bir güncelleyeyim: Henüz bilgisayarı yapacak kişiyle bir türlü denk gelemedik ama bugün bir kurcalayayım belki dosyalar silinmemiştir ya da bulurum bir yerlerden dedim. Ve tahmin ettiğim gibi buldum acayip içim rahatladı. Bence HDD de en kötü format atılarak ya da başka bir şekilde kurtarılabilir :cowboy_hat_face:

2 Beğeni

Microsoft şirketinde yaşanan kriz Türkiye’deki birçok şirketi de etkilemiş durumda. Dün geceden itibaren “Down Detector” sitesinden edinilen bilgilere göre giriş sorunu yaşanan ve ağırlaşan siteler içerisinde şunlar var:

Denizbank
Türk Telekom
Microsoft Store
Trendyol
Reddit
Microsoft 365
Turkish Airlines
Microsoft Azure
Google
Xbox Live
Ziraat Bankası
Ttnet
Telegram
Turkcell
Türksat Kablo
Roblox
Youtube
Steam
Spotify
Yapı Kredi
Instagram
Valorant
Discord
Vodafone
Whatsapp
Yahoo Mail
TurkNet
Yandex
Getir
Google Maps
Kik
Cloudflare
Finansbank
Proofpoint
VakıfBank
EA
Snapchat
X (Twitter)
OpenAI
Sea of Thieves
Sahibinden
Forza
Gmail
Facebook
Rainbow Six

2 Beğeni

Son güncellemeyi yapayım bugün her şey tamamlandı. Bilgisayara ubuntunun son versiyonunu yükledik. İlk HDD bozulmuş maalesef, garantisi olduğu için iade veya tamiri konusunda Amazon ile görüştüm. Satıcının iletişime geçmesini bekliyorum. Bakalım inşallah çöpe gitmez de onu da kurtarırız. Yine de işimiz görülsün amacıyla yeni bir HDD aldık şansımıza Toshiba’ nın ucuza sıfır 2 TB’ lık bir HDD’ sini bulduk. Yani ilk aldığım WD HDD ile şimdi ucuza aldığım Toshiba HDD’ nin toplam fiyatları internetten alacağım aynı Toshiba HDD’ nin fiyatına denk geliyor neredeyse.

Her neyse birkaç saat önce yine gerildim çünkü yeni HDD’ yi içerisine attığımız dosyaları tekrar almak için bilgisayara taktığımda bir anda bilgisayar dondu. Mouse bile oynamıyordu. Sonrasında bilen birisine sorarak düzgünce kapatıp açtım bilgisayarı ve önemli olan dosyaları içerisinden seçerek tek tek aldım. Muhtemelen kenarda lazım olur diye tuttuğum ama büyük ihtimalle lazım olmayacak belli kimyasal molekül dosyaları yüzünden bilgisayar dondu. Onları alamadım bir tek ama onlar da HDD’ de duruyor zaten bir problem yok yani. Bir maceranın daha sonuna gelmiş bulundum. Bu maceradan öğrendiğim en önemli şey ise arkadaşlar, HDD bilgisayara takılıyken işimiz bittiğinde ayı gibi şlak diye kabloyu çekmek yerine nazikçe bilgisayar üzerinden HDD’ yi ayırmamız ve güven içerisinde bağlantımız kesildikten sonra çıkarmamız gerektiği oldu. Bu kafamın içerisine altın harflerle yazdığım önemli bir kural oldu muhtemelen yoktur ama belki benim gibi kör cahil çıkar diye buraya da not düşeyim dedim… :slight_smile:

Neyse ki sonunda tatlıya bağladık :grin: