Terry Pratchett Kitapları (Diskdünya) (Delidolu Yayınevi)

Terry%20Pratchett

OKUMA REHBERİ

ÇIKAN KİTAPLARI (Yayınevi çıkış sırasına göre) (Numaralandırma yazım sırasıdır.)

1. Büyünün Rengi (Sihirbazlar ve Kahramanlar - Rincevind Romanları -1)
  2. Fantastik Işık (Sihirbazlar ve Kahramanlar - Rincevind Romanları -2)
  3. Eşit Haklar (Cadı Romanları -1)
  4. Mort (Ölüm Romanları -1)
  5. Hasbüyü (Sihirbazlar ve Kahramanlar - Rincevind Romanları -3)
  6. Ucube Kocakarılar (Cadı Romanları -2)
  7. Piramitler (Kadim Uygarlıklar -1)
  8. Muhafızlar! Muhafızlar! (Bekçi Romanları -1)
  9. Eric (Sihirbazlar ve Kahramanlar - Rincevind Romanları -4)
  10. Hareketli Resimler (Sanayi Devrimi Romanları -1)
  11. Tırpanlı Adam (Ölüm Romanları -2)
  12. Cadılar Dışarıda (Cadı Romanları -3)
  13. Küçük Tanrılar (Kadim Uygarlıklar -2)
  14. Hanımlar ve Beyler (Cadı Romanları -4)
  15. Asayiş Berkemal (Bekçi Romanları -2)
  16. Ruh Müziği (Ölüm Romanları -3)
  17. İlginç Zamanlar (Sihirbazlar ve Kahramanlar - Rincevind Romanları -5)
  18. Maskeli Balo (Cadı Romanları -5)
  19. Kilden Ayaklar (Bekçi Romanları -3)
  20. Domuz Baba (Ölüm Romanları -4)
  21. Savaş Naraları (Bekçi Romanları -4)
  22. Son Kıta (Sihirbazlar ve Kahramanlar - Rincevind Romanları -6)
  23. Carpe Jugulum (Cadı Romanları -6)
  24. Beşinci Fil (Bekçi Romanları -5)
  25. Gerçek (Sanayi Devrimi Romanları -2)
  26. Zaman Hırsızı (Ölüm Romanları -5)
  27. Son Kahraman (Sihirbazlar ve Kahramanlar - Rincevind Romanları -7)
  28. Muhteşem Maurice ve Değişmiş Fareleri
  29. Gece Bekçileri (Bekçi Romanları -6)
  30. Küçük Özgür Adamlar (Tiffany Sızı Romanları -1)
  31. Canavar Alayı (Sanayi Devrimi Romanları -3)
  32. Gökyüzü Dolu Şapka (Tiffany Sızı Romanları -2)
  33. Postane (Sanayi Devrimi Romanları -4)
  34. Güm! (Bekçi Romanları -7)
  35. Kış Ustası (Tiffany Sızı Romanları -3)
  36. Para Basmak (Sanayi Devrimi Romanları -5)
  37. Görünmez Akademisyenler (Sihirbazlar ve Kahramanlar - Rincevind Romanları -8)
  38. Geceye Bürüneceğim (Tiffany Sızı Romanları -4)
  39. Burunotu (Bekçi Romanları -8)
  40. Çobanın Tacı (Tiffany Sızı Romanları -5)

1 2 3 4 5

6 7 8 9 10

11 12 13 14 15

16 17 18 19 20

21 22 23 24 25

26 27 28 29 30

31 32 33 34 35

36 37 38 39 40

41

104 Beğeni

Eline koluna sağlık Serhat. @fortknoxt :clap:t6::clap:t6::clap:t6::+1:t6:

3 Beğeni

Param olsa daa ben alsaaam

9 Beğeni

Bu başlığı 10 kere beğenemiyor muyuz? :slight_smile: Elinize sağlık @fortknoxt

17 Beğeni

10 kerede olur 1000 kerede olur. @mit kardeşim :joy::joy:

2 Beğeni

Güzel oldu sanki. :+1:t6::+1:t6:

25 Beğeni

Bende liste’de birçok kitap görünmüyor. Sorun bende mi, yoksa listenin arasındaki boşlukların sebebi sadece çıkan kitapların yerlerine yerleştirilmesi mi? Eğer sadece çıkan kitapları ekleyip, çıkmayanların yerini boş bırakıyorsanız ben hepsini ekleyip çıkmayanları işaretleyin derim.

3 Beğeni

Aynen sadece çıkanları ekledim. Bazı kitapların çevirileri yok. O nedenle sadece çıkanları eklemek daha akıllıca oldu. Hatta 16 - 17 ve 18. kitap daha sonra çıkacak ama listeye ekledim. Şöylede birşey var seriye yeni başlamak isteyen bazı arkadaşlar listenin tamamlanmasını bekleyebilir. ondan sonra alırım diye düşünebiliyor. (Nadir de olsa) Genellikle ben listeleri hazırlarken Türkçe baskısı yapılmış olan kitapları eklemekten yanayım.

5 Beğeni

Ama böylesi hem yazar hem okuyucu için başlığı takip etmeyi zorlaştırır bana kalırsa. Çünkü iki tarafın da güncellemeleri gözetmesi gerekiyor. Bir kişi 5-6 başlığı takip etse, bu zorlanması için yeter. Başlığı yazan kişi de sürekli uğraşır. 120 küsür başlık var üstelik, sadece 1/4’ü güncelleme gerektirse bile yine zor. Ama sadece bir :white_check_mark: işareti çıkanlarla çıkmayanları ayırmaya yeter ama siz bilirsiniz tabii.

2 Beğeni

Kronolojik sırayla.

Gerçi Diskdünya asla bir seri roman mantığında değildir. Ama kronolojik okunduğunda kitaplar arası göndermeleri yakalamak kolay olur. Tamamen bu nedenle öneriyorum :slight_smile:

Çok çok önemli not: Küçük Özgür Adamlar ile başlayan Tiffany Sızı alt serisi istenildiği bir vakitte okunabilir. 30. kitap olmasına falan asla takılmamalısınız, çünkü bu 5 kitaplık alt seri kronolojik sıradan pek etkilenmiyor. Ve o alt seri okunulmadan ölünmemli :slight_smile:

Hem Patrick Rothfuss ne diyordu?

“Hiçbir zaman bunun kadar güzel bir kitap yazamayacağım!

Onu tekrar okumayı yeni bitirdim. Muhtemelen üçüncü ya da dördüncü okuyuşum.

Bu, bence, onun [Terry Pratchett] en iyi işi. Ve onu birçok neden için seviyorum. Diğer göz kamaştırıcı elmaslar (ama muhtemelen daha az) içinde değeri daha fazla eden bir elmas.

Bir yanım size ondan alıntılar yapmak istiyor. Ama yapmayacağım. Kapsamı dışında onların ağırlarını hissedemezsiniz.

Ana karakteri seviyorum. Zeki, güçlü, kuşkulu ve gururlu küçük bir kız.

Keşke bir kızım olsaydı da bu kitabı ona verebilseydim.

Keşke bu kitabın birer kopyasını dünyadaki bütün küçük kızlara verebilseydim. Tiffany ile tanışmalarını istiyorum. Ve eğer Tiffany gibi olmak istemeseler bile, onun var olduğunu bilmelerini isterdim. Onun [Tiffany’nin] mümkün olduğunu.

Keşke bu kitabın birer kopyasını dünyadaki bütün küçük oğlanlara da verebilseydim. Tiffany ile tanışmalarını istiyorum. Ve eğer Tiffany gibi olmak istemeseler bile, onun var olduğunu bilmelerini isterdim. Onun [Tiffany’nin] mümkün olduğunu.

Bunu küçük oğluma okumak isterdim. Ama o henüz beş yaşında ve kitabın bir kısmı onu korkutabilir; diğer kısımlarınıysa anlayamayabilir. Belki bir sene içinde hazır olacak.

Bu kitabı henüz okumadıysanız, okumalısınız. Eğer Pratchett’ın yapıtına aşinaysanız bundan biraz daha zevk alacaksınız, ama gerekli de değil.

Ben büyüdüğümde Tiffany Sızı olmak istiyorum.

Hazal Çamur, Ankh-Morpok’tan bildirdi.

13 Beğeni

Terry Pretchett şuana kadar 97 kitap yayımlamış. Bu 97 kitabın hepsini tek başlık içerisinde kronolojik olarak eklediğim zaman bir çok ingilizce baskıyı da eklemiş olacağım. Bu nedenle konularda bu sefer Türkiye’deki sitelerin yanında yabancı siteleri takip etmek gerekecek. Ama illa ki olsun derseniz yaparım, ama güncel takip etmem zorlaşabilir.

3 Beğeni

Bence şu hâli daha iyi. Ben asıl öteki türlü kafa karışıklığı yaşanabileceğini düşünüyorum.

9 Beğeni

Ben de bu yüzden kolaylık olacağını düşündüm zaten. Sadece Pretchett 97 kitap yayımlamış. Yani 97 kitaba kadar bu başlığı güncellemeyi planlıyorsunuz. Bu çok külfet iş. Üstelik başlıkların belki yarısı aslında bitmiş olmasına rağmen Türkiye’de tamamlanmamış serileri sunuyor yani onlar da sürekli güncellenecek ve anladığım kadarıyla yeni başlıklar da açılacak. Bu yüzden en azından Türkiye’de devam eden ama normale tamamlanmış serilerin tüm kitaplarını koyun gitsin, çıkmış olanları da işaretleyin dedim. Ama ısrarcı değilim. Sadece bir öneri.

1 Beğeni

3 Beğeni

İngilizce baskı sanki İngruh Müziği yazıyor. Ayrıca Tudem nasıl basacak onu da anlamadım Deli Dolu biliyorum. Yoksa ben mi karıştırdım.

1 Beğeni

Deli Dolu Tudem’e bağlı hocam.

3 Beğeni

Şimdi oldu kafa gitti bende bi an. :joy::joy::joy:. Olur böyle vakalar.

3 Beğeni

Delidolu, Tudem’in alt kolu. Desen, Delidolu, İyikitap gibi yayınevlerinden çıkan bütün kitaplar aslında Tudem’den çıkıyor.

6 Beğeni

Seri tamamalandıktan sonra okumayı düşünüyorum ama ne zaman düşünsem başıma ağrılar giriyor. Resimli okuma sırasından bir şey anlamadım. Bulan, bilen , seven biri hayrına numaralı bir liste atsa duacısı olurum.

Basılma sırasına göre okursanız sıkıntı yaşamazsınız. İllaki her alt seriyi arka arkaya okumaya gerek yok. Zaten basım sırası, yazarın yazım sırasıyla aynı. Bir tek Çobanın Tacı’nı önceden bastılar o kadar.

Bir de her kitabın son sayfasında sıra numaraları yazıyor. Oradan da takip edilebilir.

Yine de bir okuma rehberi yapsak fena olmaz gibi :slight_smile:

6 Beğeni