Terry Pratchett Kitapları (Diskdünya) (Delidolu Yayınevi)

Hahaha. Çok komik ya :joy: Gece gece hiç gülesim yoktu.

Çabam için taç istiyorum . :sweat_smile::rofl:

2 Beğeni

Aaa, Fatih Beyciğim… Kapayın gözünüzü saymaya başlayın. Ben aç dediğimde açarsınız. :smiley:

Düzenleme: Korkuyorum aç demeye. :sweat_smile:

3 Beğeni

Sandıkta vardır. Bi içine dikkatlice bakabilirsiniz :grin:

4 Beğeni

Lütfen bakmayın. :roll_eyes: Şaka bir yana sağ olun. İyi oldu. Dikkatim fazla dağınık. ^^

2 Beğeni

O sandık benim olsa hiç yürümezdim hee. Bağdaş kurup otururdum üstüne. :smiley:

Teşekkürler. :tada::balloon:

2 Beğeni

@Agape 'nin ellerine, @fatihcetin 'in gözlerine sağlık :slight_smile: Adeta Voltran oluşturarak güzel bir liste ortaya konmuş.

Ufak bir not eklemek istiyorum.

Buyurun size hep bahsettiğim 5 kitaplık Tiffany Sızı alt serisi :slight_smile: Bu kitapları peş peşe okuyabilirsiniz. Kendi içinde bir devamlılığa sahipler.

8 Beğeni

Aklıma takılan bir şey var. Diskdünya’yı kronolojik okumak gerekiyor, alt serilerde başka alt serilerin başkarakterleri çıkabiliyor. Tiffany serisinde ondan önceki 30 kitabın dünyaya etkileri çok önemli olmuyor mu?

1 Beğeni

Buna kesin cevap vermek kolay değil, çünkü tüm kitaplar henüz çevrilmedi.

Tiffany’de en büyük etki Cadılar alt serisindeki karakterlere ait; yani karakter bazındaki etki. En büyük pay. Oradaki cadıları sonradan Tiffany’de de görüyoruz. Böyle küçük atıflar oluyor. Eşit Haklar’daki durumlar da Tiffany’de parallelik gösteriyor mesela, ama şu şekilde: cadı büyüsü ile büyücü büyüsü farkının tekrarı. Bu iki çeşit büyünün farkını ilk kez Eşit Haklar’da öğreniyorduk. Sonra Tiffany’de bunun çooook daha detayına iniyoruz. Ama Eşit Haklar’daki bilgileri bilmek bize bir tekrar yaratıyor sadece, yeni bir şey katmıyor. Asıl veriyi Tiffany ile alıyoruz.

Disk’teki kitaplardan birinde, Rincewind’in alt serisi olmamasına rağmen Rincewind’in gençliğini gördüğümüz bir sahne var mesela. Tiffany’de bu durum pek söz konusu değil.

Bu kızımızın maceraları kendi içinde bir dış çatıya sahip olduğu için tam bir seri hareketi gösteren ilerleyişe de sahip. Kendi içinde başlayıp biten ve hatta 5. kitap ile biterken Disk’teki son roman olma özelliğini taşıyan bir yapısı da var.

Not: Çobanın Tacı’ndaki bir karakter ise Eşit Haklar’ın ana temasının tam tersi. Eşit Haklar’ın ana teması dünyanın ilk kadın büyücüsü idi.

Belki bazıları için sürprizbozan olabilir (bence çok değil):

Özet

Eşit Haklar’da dünyanın ilk kadın büyücüsünü görürken Çobanın Tacı’nda ilk erkek cadıyı görüyoruz.

Tiffany başkanı da merak edenler için bir göstermiş olayım :slight_smile: Tava item’ı önemli.

image

10 Beğeni

Cevap için teşekkür ederim. Tiffany serisini alıp okuyayım diyordum ama daha yolun başındayım, Hasbüyü kitabını okuyorum henüz. Güncel basıma yetişene kadar Delidolu seriyi tamamlar zaten :confused:

4 Beğeni

Bence Hasbüyü’yü okuyorken Küçük Özgür Adamlar ile giriş yapabilirsiniz.

Tiffany’nin anlatımı serinin kalanına göre daha yalın, daha hızlı bitiyor :slight_smile:

Güncel basıma yetişememek hepimizin kanayan yarası :cry:

3 Beğeni

Ben de başlıyorum önümüzdeki günlerde. Beklentim tavan yaptı.

4 Beğeni

Bunu diyebilememizi sağlayan Delidolu’ya ne kadar teşekkür etsem az. Yarım kalır mı baskısı biter mi derdi olmadan bir seriyi takip etmek ayrı keyifli oluyormuş.

7 Beğeni

Siteden hiç alışveriş yapmadım ama güzel indirim var Diskdünya almak isteyenler bakabilir.

5 Beğeni

Ben yukarıdaki okuma listesinin ilk 2 sütunundaki kitaplardan ilk üçerini (ilginç bi kelime oldu :slight_smile: ) aldım. Ama şimdi kafam karıştı, yayınevinin basım sırasına göre mi okumak gerekiyordu yoksa alt serileri baştan sona okuyabilir miydik tam anlayamadım.

1 Beğeni

Tanıdık espiri falan, Punisher iyi gidiyor bu arada…

3 Beğeni

İlk kitabı yarıladım çok hızlı okunuyor. Sek… 4+4 yada 10-2 söylemeyeceğim o sayıyı :smiley:

sonraki 3 kitabı da bugün sipariş etmeyi planlıyorum.

3 Beğeni

Fiyuuu, direkten dönmüşüz :zipper_mouth_face:

:krs: :kalp:

4 Beğeni

İlk 2 kitabı okuduktan sonra ben de fikirlerimi belirteyim. İlk kitaba alışmak biraz zor oldu. Dünya hakkında bir bilginiz yok, karakterleri tanımıyorsunuz ve yazarın kalemi oldukça sıradışı. Karakterler, olaylar ve mekanlar arası ani geçişler, okumayı ve anlamayı güçleştiriyor. Özellikle bu sebeplerden dolayı ilk kitap sizi zorlayabilir. Ancak 2. kitapta yazara ve yaratılmış dünyaya alışınca bu durum sizi daha az zorluyor.

Yaratılan dünya çok ama çok özgündü. Bu evren, tabulara ve ezberlenmişlere tepki olarak yaratılmış diyebilirim. Anlayacağınız DiskDünya her şeyiyle çok farklı. Ayrıca farklı bir mizah anlayışı var. Özellikle 2. kitapta sık sık gülümsediğimi veya kahkaha attığımı belirtmem gerekiyor. :smiley::smiley:

Seriyi çok sevdim, epik fantastik kitaplardan sonra ilaç gibi gelir DiskDünya romanları. Her ay, en az 1 veya 2 kitap okuyarak devam etmeyi düşünüyorum. :smile:

Özet olarak, en azından ilk 2 kitabı okuyup seriye kesinlikle bir şans vermelisiniz. :sweat_smile:

Not: Sandık’a dikkat edin, ne yapacağı belli olmaz. :sweat_smile::sweat_smile:

10 Beğeni

Yorumun için teşekkürler eline sağlık ve şu kısımdan anladığ kadarıyla 2. Kitapta bile daha az da olsa bir zorlanma var. Bu okumayı çok güçleştiriyor mu peki?

Not:benim kitap hala gelmedi hala ptt kargoda bekliyor dağıtmıyorlar.

4 Beğeni

Başka kitaplarda olduğu gibi seninle birlikte hikayeyi veya efsaneyi başlatmıyor yazar. Uzun zamandır var olan ve olaylar üzerine olaylar yaşamış bir dünyanın ortasına bırakıyor seni.

İlk kitaptaki turist karakteri biz oluyoruz bir yerde ve onun başından geçenlerle dünyayı tanımaya başlıyoruz. Dolu dolu bir dünya var önünde ve birbirinden garip ve kendine has karakterler.

5 Beğeni