Terry Pratchett Kitapları (Diskdünya) (Delidolu Yayınevi)

İlk kitabın göz korkutan bir yanı yok aslında. İlk 10 sayfadan bahsediyoruz bu eleme turu için. Diskdünya’nın yaratımını anlatır, bu anlatının sonunda da çok güldürür. Eserin tamamına yayılan bir durum yok.

Yok benim gözüm korktu diyorsanız Küçük Özgür Adamlar ile Tiffany Sızı alt serisinden başlayabilirsiniz. Hem daha genç yetişkin (diye geçiyor olsa da bence genç yetişkin denilince anlanan şey değil :slight_smile: ), hem de serinin her kitabı kadar eğlenceli. Kişisel favorilerimdendir aynı zamanda.

İlk kitap olan Büyünün Rengi’ne de küsmeyin arkadaşlar. 7’den sonraki, 9’dan önceki, ama adını asla ama ASLA sesli anmadığımız o sayının kudretini bilmek gerek :slight_smile:

13 Beğeni

Tamam o zaman Büyünün rengiyle başlıyorum.Umarım zorlanmam.

4 Beğeni

Yanak kaslarınız zorlanabilir tabii :slight_smile:

Diskdünya görsel anlatımı yüksek bir seri. Ben şahsen sahneleri okurken zaman zaman çizgi film izliyormuş hissine kapılırım. Pratchett’ın anlatımı insanın gözünde o derece net canlanır.

Dediğim gibi, Diskdünya’nın o en başındaki yaratım kısmını geçtikten sonra favoriler karakterinizi tartışmaya başlarız :smiley:

Sandığın adı Sandık’tı. Sandık yarı bavul, yarı manyak katil olarak tarif edilmişti.
Sandık sihirli olabilirdi. Korkunç olabilirdi. Ama gizli ruhlu çokluevrendeki tüm diğer bavullarla kardeşti ve kış aylarını bir gardırobun tepesinde uyuyarak geçirmeyi tercih ediyordu.

image

Son olarak,

Özet

Ben :heart: İngiliz mizahı

9 Beğeni

Diskdunya’nın en sevdiğim kısmı eğlenceli olması. Benim açımdan Sissoylu kitabından sonra okuyunca o karamsar havayı dağıtmaya birebir geliyor.

3 Beğeni

Bence asıl MORT ile başlamalılar. AZRAİL kendisine çırak almaya kalkarsa ve Diskdünya’daki en beceriksiz çırak Mort’u alırsa.

ilk yayınlandığı zamanlarda okudum ama şimdi geri dönüp hepsini sırayla yeniden okusam mı acaba?

1 Beğeni

Delidolu yayinlarini tebrik etmek gerek ilgi görmediği halde şimdiye kadar 15 kitabını bastılar. Ayrıca seri in içinden kocaman bir haritada çıkıyormuş.Bende başlamak istiyorum da ışte cesaret edemiyorum,uzun çok uzun bir seri. Hepsini almaya param yetmez.

1 Beğeni

Deli dolunun sahibi kitapları sırf kendi zevki için bastırıyormuş ve tamamı kesin basılacakmış diye duydum. Harita hangi kitaptan çıkıyor ?

2 Beğeni

Büyünün rengi kitabından çıkıyormuş. Sırf cevap verebilmek için eski formu 10 dakikadır araştırıyorum :slight_smile:

3 Beğeni

Serinin tamamı bire bir birbiriyle alakalı değil diskdünya seri haritasına bakıp istediğin seriyi biriktirebilirsin.

3 Beğeni

Büyünün Rengi kitabının arkasında harita var fakat ayrı verilse daha güzel olabilirdi zira kitabın sonuna sayfa gibi yapıştırılmış yırtarım diye çekmeye korktum ama harita güzel düşünülmüş :slightly_smiling_face:

1 Beğeni

O zaman Rincewind göndermesini anlayamazlar :slight_smile: Tek bir sahne olsa bile Rincewind’i tanımadan o komik sahnenin bir manası olmaz.

Herkes demiş, ben de diyeyim: Harita, Büyünün Rengi’nden çıkıyor ve @Arrakis 'in dediği gibi en arkaya yapışık. Fakat epey güzel bir harita.

7 Beğeni

Yani once Riceneind serisinin okusam olurmu?

1 Beğeni

O kadar övdünüz ki ilk 2 kitabı almıştım bu hafta başlarım ben bu seriye :roll_eyes:

3 Beğeni

Büyünün Rengi ilk kitapta kitaba sayfa gibi basılı olarak çıkıyor. Maket bıçağı ile kesmenizi tavsiye ederim.

1 Beğeni

Olur tabi niye olmasın. İLK iki kitapla başlayın.
BÜYÜNÜN RENGİ VE FANTASTİK IŞIK

1 Beğeni

Kronolojik sırayı takip edin, huzur bulun :slight_smile:

Herkese tavsiyem budur.

(zaten serinin kendisi Rincewind ile başlıyor)

10 Beğeni

Ben yırttım :frowning:

1 Beğeni

Yaz için para biriktiriyorum yapacaz artık bir güzellik.

Bu arada bu serinin okunması için çok cabaliyorsunuz :blush::slight_smile::slight_smile:

1 Beğeni

Ben haritayı ayırdım ve kaybettim :grimacing:

2 Beğeni

Yani dünyada bu kadar kendini kanıtlamış, Sir unvanını bile almış bir yazarın magnum opusu benim ülkemde de bilinsin istiyorum :slight_smile: Daha doğrusu hak ettiği değeri görsün istiyorum.

6 Beğeni