The Dark Crystal: Age of Resistance - Kuklaların Epik Macerasına Hazır Olun!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/the-dark-crystal-age-of-resistance/

Sinema tarihinde ilkleri başaran kukla filmi The Dark Crystal, 37 yıl sonra Netflix’e gelen öncül dizisi The Dark Crystal: Age of Resistance ile işi farklı bir boyuta taşıyor. (DEVAMI…)

7 Beğeni

Yine Netflix’te yayınlanan, yapım belgeseli Kristalin Çağrısı: Siyah Kristal Direniş Çağı’nın Kamera Arkası’na da bir göz atın. Dizinin yapım süreci anlatılırken hem seri özelinde hem de kuklacılık adına -teknik ve hikâyesel manada- ne gibi bir öneme sahip olduğu da açıklanmış.

Bir de, Jim Henson’ın kızı ve Henson Company’nin başkanı Lisa Henson’la yapılan 10 dakikalık bir program var:

How The Dark Crystal Took 30 Years to Prove Muppets Aren’t Just for Kids

Son olarak, yiğitliğin ve asaletin unvanda değil yürekte olduğunu hatırlatan Podling Hup’ı analım. Gönlüne sığmayan cesaretin, bileğinin hüneriyle haksıza doğru savurduğun kaşığınlan, kahramanımızsın Hup!

5 Beğeni
  1. sezonunu merakla bekliyorum. Kesinlikle muazzam bir iş. Ve evet, Hup !
1 Beğeni

İzlemeye başladığım sırada karakter animasyonlarından çok rahatsız olmuştum ama sonradan farklı tarzda bir şey izlediğim için keyif aldığımı hatırlıyorum. Podlingler çok tatlı, size de hobbitleri anımsatıyorlar mı ?

Dizinin yönetmeni ve baş senaristlerinden Louis Leterrier, kelimenin tam karşılığıyla Jim Henson Stüdyosu’nu yanıp kül olmaktan kurtarmış. Stüdyoda kurguyla uğraşırken Leterrier’in burnuna duman konusu gelmiş. Kokuyu alır almaz etrafı uyarmış. İtfaiyeye kolaylık olsun diye de stüdyonun kaba taslak bir planını çıkarmış. Yetmemiş, güvenlik görevlileriyle birlikte kuklaları yangından kurtarma çabasına girmiş.

Haber Kaynağı:

Dizinin oyunu 4 Şubat’ta geliyor. Sıra tabanlı strateji oyunu. İlgisini çeken olabilir belki.

1 Beğeni

Dizinin gazıyla, bir de yapımcının öykündüğü oyunlar sebebiyle ve elbette sıra tabanlı taktik yapısıyla oyun bayağı ilgimi çekmişti. Ama sonra ne oldu, bilmiyorum, eskisi heyecanım azaldı. Ha, çıksın, bi’ indirim vakti alıp oynarım. Dizi yapımcılarının ne kadar beklentisi vardır, bilmiyorum, ama geliştirici firma elinden geldiği kadarınca çabalıyor gibi geldi. Türü sevenlerin göz atmak isteyeceği bir iş çıkartabilirseler hem kendileri hem de oyuncular için harika olur.

1 Beğeni

Samimiyetle söylüyorum hayatım boyunca tüm türlerde izlediğim dizi-film arasında en iyisi bu.

1 Beğeni

Umarım, ilk sezonda yükselttikleri çıtayı sonraki sezonlarda da korurlar. Dizinin filme bağlanabilmesi için en az bir sezona daha ihtiyaç var.

Dayanamadım, ön siparişe açılır açılmaz aldım. Tabii, fiyatının uygunluğu da bu kararımda etkin oldu :sweat_smile: Sistem gereksinimlerini hala belirtmemişler, bu biraz tuhaf. Görsel yapısı ve oyun tarzı gereği yüksek sistem gerektirmez herhalde. Neyse, aldık artık. Geriye, 4 Şubat’ı beklemek kaldı.

EK: Sistem gereksinimleri açıklandı. Ne fazla yer tutuyor ne de çok sistem istiyor. Tam beklediğim gibi.

1 Beğeni

Hadi ya. :slight_smile: Genelde bu dizi/film uyarlamaları biraz ‘tırt’ oluyor, ama umarım bu öyle olmaz. Diğer yandan bu oyunu yapan geliştirici stüdyonun bir önceki oyunu Stranger Things 3. Yani beklentini bir tık düşürsen iyi olacak gibi. :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Evet, beklentimi yükseltmedim. İşin sıra tabanlı taktik savaş kısmını standart kalite halletsinler, yeter bana. Yoksa geliştirici kanadından gelen “Şundan ilham aldık. Oyun şöyle olacak.” türü demeçlerine kapılamadım. Geliştiriciler hayallerindeki oyunu anlatıp durur. Oyuncu kısmıysa çoğunlukla o hayalin farklı bir versiyonunu deneyimleyebilir. İşin doğası bu olsa gerek :man_shrugging:

1 Beğeni

Dizinin oyunu Tactics’i bir süre oynadım.

Dizi oyunu olarak pek şaşırtmadı. Oyunu ilk başta Android ve IOS platformlarına özel yapmışlar da sonradan bu fikirlerini değiştirmişler gibi. Grafikler, envanter, yetenek, silah, vs. ulaşım ekranlarının tasarımı oyunun mobil cihazlar için tasarlandığı hissi uyandırıyor.

Oyun teknik olarak eksikliklere sahip. Bunların en dikkat çekeni dizinin müziklerinden ve seslendirmelerinden mahrum olması. Resmi oyun bile olsa kullanmaya izin vermemişler demek.

Oyunda hikâye anlatımı yok. Var ama yok. Diziden belli anları bölüm niyetine sunmuşlar. Küçük bir sunumla amacımız özetleniyor. Gerisi, bölüm temizlemek, ölmeden belli bir noktaya ulaşmak, düşmanlarla savaşırken bir yandan da uzaktaki mekanizmalara ulaşıp çalıştırmak gibi klasik JRPG görevleri var.

Çevre etkileşimi yeterli değil. Daha doğrusu, bölümüne göre var, o da kısıtlı ve uğraşması zor. Örneğin, düşmanı yamyam bitkilere itmek için özel güç gerek.

Bölüm tasarımları da bir hayli küçük ölçekte. Küçük haritalarda mücadele veriliyor.

Karakterlere deneyim puanı kazandırıp onları güçlendirme imkanı var. Bunun için eski bölümlerin haritalarına geri gidip tekrar savaşılabiliniyor.

Karakterlerin gelişimini görsel olarak fark edemiyoruz. Ama iş savaşmaya gelince seviyeleri ve yetenekleri ne kadar geliştiklerini hissettiriyor. Ancak bu taktik yaparken daha rahat davranılacağı anlamına gelmiyor. Mücadelelerde temkinli hareket etmek gerek. Aksi takdirde yenilmek çok kolay. Bu oyunun en beğendiğim yönü.

Ama bu da bir süre sonra oyunda ilerlemediğim hissi yarattı. Zaten hikâye anlatımı namina da bir şey yok. Diziyi biliyorum zaten. Bir süre daha kendimi oynamaya zorladım ama nafile.

Böyle olacağını tahmin etmiştim. Ama denemeden emin olamazdım. Eh, artık eminim. İçim rahat.