The Dark Crystal: Age of Resistance'tan Yeni Fragman: Direniş Ateşi Yansın!

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/video/the-dark-crystal-fragman-2/80’lerin kült filmi The Dark Crystal’ın öncesini konu alan fantastik öğelerle dolu Netflix dizisi The Dark Crystal: Age of Resistance’tan yeni fragman geldi. (DEVAMI…)

2 Beğeni

Fragmanlarından anladığım kadarıyla, filmde sadece bahsi geçmiş (büyük savaş, kehanet) ya da olay örgüsü gereği öne çıkartılmamış (ömrü uzatan iksir) bazı şeyler dizinin odağında olacak. Film, her şeyin sonuca bağlandığı bir hikâyeye sahipti. Diziyse her şeyin başladığı bir zaman diliminde geçiyor. Yani, dizinin adındaki “Direniş Çağı” sloganına aldanılmasın. Bu kronolojiye göre, 1982 tarihli film Star Wars Episode VI’e, dizininse ya Episode II’ya ya Episode III’ye ya da ikisinin arasında bir yapıya tekabül etmesi gerek.

Filmde, kuklaların tasarımlarına yansıyan karakteristik dışa vurumlar etkileyiciydi. Örneğin, bir karakter sinsi/üç kağıtçı biriyse yüzünden ve ses tonundan bu hemen anlaşılıyordu. Hiķayedeki konumlarına ve o anki durumlarına göre kuklalara rol yaptırılmıştı. Umarım aynı teknik başarı dizide de sürdürülür.

Son olarak, filmdeki hayvanlar bile kuklaydı. Olayların gerçekten bambaşka bir dünyada geçtiğini hissettirmek için çok uğraşılmıştı. Dizide gerektiği kadarınca CGI kullanılmış olabilir. Yine de 1982’de kuklalar ve mekanik efektler aracılığıyla yapılan işi düşününce dizi fragmanındaki CGI sahneler atmosferik büyüyü birazcık bozuyormuş gibi geldi. Eh, her şeyi mekanik efektlerle yapamazlar. Hem ayrıca tekniğini bulup yapmaya niyetlenseler bile yapım maliyeti ve süresi artar. Neyse, ben yine teknik imkânlara saplanıp kaldım🤷🏻‍♂️

Tee eskiden de sanki izlemişim gibi hatırlıyorum ve o zaman da kuklalar olduğu için hoşuma gitmemişti.

Fragman iyi gibi duruyor ama, çoğu zaman yapılan “film veya dizi içerisinde geçen ve sadece bir kaç saniye süren tüm iyi sahneleri fragmanda topla, seyirciyi çek kendine, parayı topla, sonrası önemli değil” mantığıyla yapılmamıştır umarım ^^’