The Guardian Açıkladı: 21. Yüzyılın En İyi 100 Dizisi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/the-guardian-21-yuzyil-en-iyi-100-dizi/

The Guardian’a göre 21. yüzyılın en iyi 100 dizisine dair bir liste açıklandı. İlk sırayı HBO yapımı The Sopranos alırken Breaking Bad ancak 5. sıradan giriş yapabildi. (DEVAMI…)

Büyük çoğunlukla saçmalamışlar.İlk göze çarpan Lost’u neden bu kadar gömmüşler?

Böyle listeler ne izleyeceğini bulamadığın zamanlar için güzel olabiliyor. Genelde bbc’nin film listeleri falan daha kaliteli oluyor tabi. Listeyi daha detaylı incelemek lazım ama ilk bakışta bile çok da bana hitap etmeyen bir liste olduğunu fark ettim. İlk 10’daki dizilere tabii ki de en ufak bir lafım yok. Ancak listenin geri kalanı biraz sırıtıyor bence. En basitinden Sex and The City’nin olduğu ama Peaky Blinders’ın olmadığı, hatta daha da vahimi Six Feet Under’ın ve Sherlock’un bu diziden daha düşük sıralamalarda olduğu bir listeyi çok da ciddiye alabileceğimi düşünmüyorum.

1 Like

İçinde izlemiş olduğum tek bir dizi bile yok. 21. yüzyılın en iyisi demek fazla abartılı olmuş. Tüm dizilerin (tüm ülkelerden) dikkate alınmış olması gerekirdi o halde.

1 Like

Bu boyuttaki bir listeyi kafalarına göre yapmamışlardır. Birtakım metrikler vardır sıralamayı belirleyen, ABD’deki reyting oranları, paralı platformsa HBO gibi ne kadar abone kazandırdığı, syndicationla kaç kere satıldığı vs gibi. Diğer arkadaşların eleştirilerini de açıklıyor bu durum, lost’un özellikle 5-6 sezonda inanılmaz reyting kaybı yaşaması, sex and the city’nin ABD’deki kadınlar arasında moda akımı yaratacak kadar değer görüp popüler olması, six feet under da hbo için çok büyük abone getirisi sağlamadı, yapım masrafı çok yüksek olmadığı için devam ettirmeleri gibi. O yüzden çok da şu dizi nasıl bunun önünde oluyor gibi bakmamak lazım, listeyi sırasız gibi düşünün ne izlesem diye arada kalırsanız rastgele aradan seçip izlersiniz.
Edit; Sanırım Dexter da yok, listedeki çoğu diziden daha iyi olmasına rağmen mesela

1 Like

Klasik, tartışmalı “En” listesi işte :man_shrugging:
Lakin yalan yok. Listede Spaced ve Fleabag olunca sevinmedim değil hani :sweat_smile: Tabii, gönlüm Star Trek dizisi de isterdi :sweat_smile:

Dikkatimi asıl çeken şey, listeye belgesellerin de alınmış olması :thinking:

1 Like

Stargate yok. Benim için anlamını yitirmiş bir liste. Oz, friends, x files filan da yok. Tabi bu listeye girebilecek daha onlarca yapım var. Ne izlesem diye düşünenlere kaynak olur başka bir şey olmaz.