The Matrix 4 ile İlgili En Delice ve En Mantıklı 10 Teori

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/liste/the-matrix-4-teori/

The Matrix 4 filmiyle ilgili pek çok teori var. İşte en çılgınca teorilerden en mantıklı olanlarına kadar bizleri yeni filmde bekleyen olasılıklar! (DEVAMI…)

1 Beğeni

Seçilmiş kişinin aslında Ajan Smith olduğu iddiası bence ‘absürd’ kategorisinde olmalıydı

Acaba sadece filmlerde gördüğümüz makineler şehri mi var yoksa makineler dünyanın farklı yerlerinde başka şehirler kurmuş mu ve buralarda da başka insan tarlaları ve bu şehirlerin de kendi ayrı matrixleri var mı? :slight_smile:

Böyle yazınca absürd duruyor ama bence “neo seçilmiş kişi ama insanlar değil sistem tarafından seçilmiş kişi ve bunun farkında degil” gibi düşününce mantıklı oluyor aslında. Çünkü nerden baksak filmin sonunda, makinalara bela olan Smith’i Neo yok ediyor yani. Ben filmi izleyeli bir sene filan oldu tekrar izlemeyi de düşünüyorum ama izledikten hemen sonra okuduğum seyler içinde en mantıklısı bu gelmişti. Sizin aksini düşünme nedenleriniz varsa bilmek isterim. Matrix özellikle tek izleme ile her şeyin kolay kolay cevaplanabildiği bi film değil sonuçta.

John Wick ve Neo karakterinin aynı kişi olduğu bana nedense saçma gelmiyor iki filmin de üçlemesini izledim. John Wick filminde tavuk keser gibi adam kesiyorlar yolda yürüyenlerden, oradaki insanlardan bir tepki gelmiyor. İki evrende de simülasyon yapıları var. Ne bileyim umarım öyledir ama bana bu ihtimal çok yakın geliyor :smiley:

1 Beğeni

Neo’nun makineler tarafından seçilmiş kişi olarak belirlenmesi, insanların seçilmiş kişisi olmadığı anlamına gelir ki, bu da Neo’yu izleyicinin gözünde antipatik yapar. Seyircinin onunla özdeşleşmesine engel olur. Bu durumda Ajan Smith, Neo’nun karşısında olduğu için izleyicinin ‘kahramanı’ o olmalıdır. Böyle bir yol izleyeceklerini sanmıyorum. Neo ve Trinity’yi tekrar filme dahil etmenin başka bir yolunu bulacaklardır.
Son paragrafınıza katılmamak mümkün değil. Ben ilk filmi 99 yılında sinemada izleme şansına sahip olmuştum. Diğer iki filmi de öyle. O günden bugüne belki 40 defa falan izlemişimdir

Acaba yıl 2019/20/21 diye günümüze hitap etsin diye matrix in içinde akıllı telefon kullanırlar mı? :slight_smile:

1 Beğeni

Zion zaten simülasyon.

2 Beğeni

Matrix serisini 100 kere özlemisindir az önce bi kez daha bitirdim yazılan olası senaryolar saçma geldi bana benim teorim şu
‘’ neo zaten matrixde her döngüde 1 kere geliyor ve yeni matrix kurulabilmesi için mevcut matrix i sonlandırmak için geliyor yani matrix ömrünü tamamladığında neo geliyor ayrıca hatırlatmam gereken ayrıntılar neo makinelerle anlaştıktan sonra insanlara matrixde kalma veya çıkma konusunda özgürlük tanınıyor 3.filmin son sahnesinde mimar söylüyor bunu anlayacağınız çok daha fazla ve güçlü bir insan ırkı olacak filmde hatta dünyayı tekrardan aydınlatmış yeniden yaşanabilir bir dünya kurmuş olacaklar ve tekrardan makinalara savaş açacaklar"
Müsadenizle ikinci bir teorim daha var
"Yine barış döneminde güçlenen insan ırkı üzerinden gidersek yeni bir yapay zeka yapıyorlar ve kendi matrixlerini inşa ediyorlar bu sistemde de makinalrin inşa ettiği gibi bozulmalar çökmeler virüsler oluyor ve hatta bu matrixin de kendi neosu ve smith i meydana geliyor

1 Beğeni

@Ziya_Sari’nın çıkarımlarına katılıyorum. Yukarıda sayılan ihtimallerin büyük bir kısmı yanlış. Mesela Wick göndermesi, Zion’un simülasyon olması, seçilmiş kişinin Smith olması naif ifadeyle “absürd” veya Türkçesiyle saçma.

Matrix üçlemesinin birinci filmi tüm edebi temelleriyle sapasağlamdı. İkinci filmde esrarengiz Morpheus’un Amerikan şirketlerinde yaşanabilecek Zion yönetimindeki çekişmelerini gördük, üçüncü filmde ise filmin ana argümanı olan simülasyonu yok etmek şöyle dursun, makinalarla yeniden anlaşma yapıldı. Smith kendini bir insana aktardı. Bu arada bir insan bedenine Smith girebiliyor da herseye muktedir olan simülasyonun yapay zekası (mimar) neden giremiyor? Velhasıl ikinci ve üçüncü filmler, görsel şölen haricinde tam bir fiyaskoydu. Zaten yönetmenler bu fiyasko zincirini sonradan çektikleri Jüpiter Yükseliyor’da da gösterdiler. Akıl almaz bir görsellik, fakat içi boş film, yüzeysel drama, gerçeğe aykırı karakter tepkileri, vesaire.
Üçüncü film şununla bitti özetle: Makinalarla insanlar anlaştılar. Yapay zeka Zion’un işgalini sonlandırma karşılığında Neo’ya virüsü (Smith’i) yok ettirdi. Ve Matrix yeni bir sürümüyle tekrar yükleniverdi. Zion kurtuldu, binlerce insan öldü fakat sonuçta filmin ana argümanı olan “simülasyonu yok etmek” ideali gerçekleştirilemedi. Film sanki bir başarıyla bitmiş gibiydi fakat aksine makinalar bir kere daha kazandı. Hatta Morpheus dışında neredeyse tüm ana karakterler canından oldu.
Dördüncü film buradan devam edebilir. Muhtemelen üçüncü filmin kaldığı yerden devam edecektir. Neo yeniden bedenlenir, Trinity’nin kurtulması için makinalardan yardım alır, onu yaşama döndürür. Bu arada Morpheus Zion’u inşa eden bir tür mistik şehir yöneticisi rolüne evrilir. Neo ve Trinity ise yeni bir Neo aramakla meşgul olur. Bu yeni Neo yeni sürümün yazılımıdır ve insanları özgür bırakmak için yeni savaşa hazırlanırlar. Eğer bu son film olacaksa bilemem ama küçük bir çocuk da bulabilirler, hatta kendi çocukları da olabilir. Her neyle savaşırlar, orası bilinmez fakat Smith kalitesinde bir antagonist gerekiyor. Mecburen, elbette heyecanla izleyeceğiz.

1 Beğeni