The Matrix, Babil ve İncil: Wachowski Kardeşlerin Alegori Dünyası

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/the-matrix-babil-incil/4. filmle Matrix evrenine geri dönüyoruz. Öyleyse ilk üçlemede Wachowski Kardeşlerin sık sık kullandıkları imge ve alegorilerin gizemlerini çözmek için en doğru zamandayız! (DEVAMI…)

5 Beğeni

Matrix denilince aklıma yalan bir dünyadan gerçek bir dünyaya uyanış yönünden “Platon’un Mağara Alegorisi” gelir. Güzel bir çalışma ellerinize sağlık. :grinning:

1 Beğeni

Çalışma değil de çalma olmuş daha çok. Bu yazıyı uzun yıllar önce yabancı bir kaynakta okuduğımu hatırlıyorum.
Keşke kaynak belirtselerdi,tercüme çabaları daha takdir edilesi olurdu.
:joy:
https://www.metmuseum.org/exhibitions/listings/2014/assyria-to-iberia/blog/posts/matrix

Merhaba,

Keşke çalma gibi bir ithamda bulunmadan önce yazıya iyice göz atsaydınız ve en altta Kaynak olarak kullandığımız site adının ve adresinin olduğunu görseydiniz :slight_smile:

Yaptığımız bütün haberlerde aldığımız kaynakların linklerini içeriğin sonuna ekliyoruz.

6 Beğeni

Baudrillard kitaplarında bilimkurgu edebiyatı ve sinemasına referanslar verse de Matrix’i çok tutmamıştır. Baudrillard kendi simülasyon kuramının filmdekinden farklı olduğunu söyler.

Thomas Anderson ismi neyin alegorisi? Matrix’ le ilgili her şeyi düşündüm bu hhiç aklıma gelmedi. :smiley:

ShockVoice sonunda matrix nedir videosunu güncelleyerek yeniden yayınlamış. Hem seslendirme hem de serinin hikayesinin detayları için su videoya göz atmanızı tasviye ederim. Sembolizme dair videoları da var ama önce bu video ile başlamanız önemli.

1 Beğeni