The Matrix Kahini, Neo'nun Seçilmiş Kişi Olmadığını Niçin Belirtti?

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/the-matrix-kahin-neo-secilmis-kisi-aciklamasi/

Kâhin neden Neo’ya savaşı bitirecek olan “Seçilmiş Kişi” (The One) olmadığını söylemişti? Çıktığı gibi klasik bilimkurgu filmlerinden olan The Matrix filminin 4. adımı yaklaşırken hikâyenin gizleri de aralanıyor. Filmin en ilginç ve serinin felsefi temellerini oluşturan sahnelerinden birisi Matrix’ten yeni uyanıp gerçekliğe geçen Neo’nun Morpheus’un telkinleriyle Kahin’le tanışmaya gittiği sahneydi. Kâhin’in Matrix’e programlanan fakat bilinçlenerek… (DEVAMI…)

6 Beğeni

Lütfen M4’ ü batırmayın. Lütfen güzel bir hikaye yazmış olun da sinema salonundan vaauuv nidalarıyla çıkalım. :smiley:

4 Beğeni

The Mask filminde tam da öyleydi. Yıllar önceydi tabi. Haftasonu herkes tıklım tıklım İstanbul’dayken. Alkış falan kopardı. :grin:

Keşke Matrix i izleme şansım olsaydı. Buna kısmet olur belki bu sefer.

Neo ya gelince. Ben onun insan olmasını isterdim, robot değil. Matrix en sevdiğim film ama halen orası içimde kalmıştır hep.

1 Beğeni

Neo robotmuymuş… İzleyeli 20 sene olmuştur ama yanlış mı hatırlıyorum ben acaba , Neo robot değildi.

1 Beğeni

Öyle diyenler var. Benimde aklımda öyle kalmış. Araştırayım bakayım. :+1:

Uzun bir inceleme videosu seyrettim. Robot olduğuna dair bilgi geçmiyor. Yanlış aklımda kalmış. Sevindim buna bak. :blush:

1 Beğeni

Kahinle Neo’nun ilk karşılaşmasında kahin ona sen seçilmiş kişi değilsin diyordu. Ajan Smith’in görevi en başta Matrix’i korumaktı ama sonra işler değişti. Neo sayesinde Ajan Smith özgür kaldı ve sistemi yok etmek için savaş verdi. Neo ise sistemi korumak için Ajan Smith ile mücadele etti. Yani benim katıldığım teori Ajan Smith virüs ise Neo sistemi koruyan antivirüstür. Dolayısıyla benim görüşüm seçilmiş kişinin Ajan Smith olduğudur.

3 Beğeni

Bir yerde Ajan Smith Neo nun birşeyine maruz kalıyormuş. Ajan bir virüsken bir anda anti Mesih gibi birşeye dönüşüyormuş. Sonrada Ajan yok etmeye uğraşıyor işte Neo yu…

1 Beğeni

Belki bir ihtimal Matrix 4 filminde aydınlatırlar bazı şeyleri. 4 gözle bekliyorum :smiley:

1 Beğeni

Sanırım izlediğin inceleme videosunu ben de izledim. Neo’ nun robotluğundan kasıt şuydu: Serinin başında Neo, Bay Aderson’ dı ve insani hırsları, beklentileri, merakları vb. vardı ve Smith ajandı ve hırsı olmayan bir robot gibiydi. Bay Anderson Neo olduktan sonra zamanla hırslarından vb. kurtulup adeta robotlaştı fakat Smith insani özellikler göstermeye başladı. Zaten en sonunda olacakları görmüş olmasına rağmen hırsından dolayı Neo’ yu kopyaladı ve yok oldu.

2 Beğeni

İnsan olmasını isteyenler için belirteyim; Neo, ajanlar gibi programın bir parçası. Ajanlar Matrix içindekileri sistemde tutmaya çalışırken, Neo (daha doğrusu ilk beş Neo) ise sistemi kabul etmeyenler için bir gün sistemin yıkılacağını düşünmelerini sağlayan umut kaynağı. Bunları ikinci filmdeki Mimar ile konuşmalardan ve son filmdeki Morpheus’un “Neo bizim için savaşıyor.” sözlerinden anlayabilirsiniz.

Aşağıdaki satırları ise durumu kendimize göre uyarlayarak yazmak istediğim için yazdım. Güzel bir tartışma var. Biraz da gülümseyelim diye düşündüm.

Brandon Sanderson ve Matrix

Forum özelinde konuşursak Brandon Sanderson Matrix, yayın evi ajanlar, ajanslar ise ilk beş Neo oluyor. Bizim gibi sistemi kabul etmeyenler ajanslara güvenerek umutla bekliyor ama umut hiç bir zaman gelmiyor. Yayın evine inananlar ise Brandon Sanderson rüyası içinde hayatlarına devam ediyorlar.

1 Beğeni