The Northman Fragmanı: Robert Eggers'ın Yıldızlarla Dolu Viking Filmine İlk Bakış

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/the-northman-fragmani-yayinlandi/

image

The Northman fragmanı yayınlandı. The Lighthouse filmiyle adından söz ettiren Robert Eggers’ın merakla beklenen filmi oyuncu kadrosu ile dikkat çekiyor. Robert Eggers’ın İzlandalı şair ve romancı Sjón ile birlikte yazdığı senaryo üzerine kurulu olan The Northman, 10. yüzyılda İzlanda’da yaşayan Viking prensi Amleth’in babasının öldürülmesini ve suikastçılarından kaçmasını konu ediniyor. Büyümüş ve intikam için aç… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Yanlış hatırlamıyorsam William Shakespeare’in Hamlet adlı eseri de aslen bu Viking Saga’sından esinlenme idi, yani Hamlet her yönü ile Shakespeare’e ait bir eser değil, Hamlet ismi de Saga’da geçen Amleth karakterinin anagramı.
Yine yanlış hatırlamıyorsam Shakespeare de bu hikayeyi yazarken olayların asıl kökeni olan ülkeyi değiştirmemiş olduğu gibi bırakmıştı, yani Danimarka.

Tabi ki ingilizce diline binlerce kelime sokmuş, sıfırdan yaratmış bir adamın Hamlet adlı eserine çalıntı demiyorum yanlış anlaşılmasın, Shakespeare anonim bir konuyu ele alarak kendi diline hem de hikayeyi geliştirerek kazandırmıştır, İngiliz diline sıfırdan binlerce kelime sokan bir adamdan bahsediyoruz, hem de bunu tiyatro eseri halinde herkese replikler yazarak yapmıştır, fazla uzatmayayım orası artık ayrı bir inceleme konusu olabilir, umarım filmi de güzel çıkar bende baya hype yarattı.