The Rings of Power Oyuncusu Dizinin Çeşitlilik Politikası Hakkında Konuştu: "Endüstri Değişmek Zorunda"

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/the-rings-of-power-cesitlilik/

image

The Rings of Power dizisi kısa bir süre sonra izleyicilerle buluşacak. Amazon Prime ekranlarında yayınlanacak Yüzüklerin Efendisi uyarlaması, oyuncu tercihleriyle gündem olmuştu. Kadroda yer alan Sir Lenny Henry ise Amazon’un kararını doğru bulduğunu açıkladı. Emekli komedyen sektörün değiştiğini ve hikâyelerin bugüne göre anlatılması gerektiğini ifade ediyor. J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisinden uyarlanan The Rings of Power’ın… (DEVAMI…)

Hikayeleri bugüne göre anlatmakmis iyi o zaman shire saruman sıfır karbon Uruk uretsin.

5 Beğeni

“In July 2018, Henry was awarded a [PhD] degree in Media Arts for the thesis titled Does the Coach Have to be Black? The Sports Film, Screenwriting and Diversity: A Practice-Based Enquiry.”

Filmlerde çeşitlilik üzerine doktora yapmış zaten bu abimiz. Farklı bir şey söylese tuhaf olurdu sanki.

Bu dizi yoğun bir lince maruz kaldığında nasıl ağlayacaklar çok merak ediyorum.Sen elfi,cüceyi siyahi yap,lorede olmayan bir insan elf aşkı yap,Galadriel’i zerre alakası olmamasına rağmen savaşlara sokup ortaçağ şovalyesi haline getir sonra çeşitlilik lazım de.Uyarladığı hikayeye ne saygıları var ne sevgileri ama buna rağmen Tolkien fanlarından saygı bekliyorlar.İki yüzlüler.

5 Beğeni

Tolkien evrenini bozarak değişecek endüstri başınıza yıkılsın.

1 Beğeni

Var olan bir fantastik evreni değiştirmek yerine sıfırdan çeşitlilik içeren bir evren yaratmak mantıklı değil mi? (Ya da zaten böyle olan bir evren üzerine dizi çekmek?)

3 Beğeni

Değil, çünkü mümkün değil. Her kesimi aynı anda mutlu edip ortaya yeni, kaliteli ve özgün bir iş çıkarmak imkansız.

Yaptılar zaten adı da Zaman Çarkı. Kitabı okuyanlar bilir, yazar eserinde hem kültür olsun hem ırk olsun oldukça çeşitli karakterler yaratmış. Buna rağmen Amazon saçmalamaktan geri durmadı.

Uzun lafın kısası mesele çeşitli ırklara saygı değil, herkesin parasını alabilmek.

7 Beğeni

Endüstri değişmek zorunda olsa bile 10 yıllar önce yazılmış seriler değişmek zorunda değil. Çeşitlilik arayan dolu fantastik eser bulabilir.

1 Beğeni

Endüstrinin değil kafa yapısının değişmesi lazım. Sırf politik doğruculuk olsun diye kült olmuş edebiyatı “döneme göre” değiştirilmemesi lazım. Biz o külliyatı Tolkien’ın oluşturuduğu, tasarladığı, tasvir ettiği gibi özümsedik. Dönemine göre bu tip değişimler aslını böyle kült olmuş eserlerden alan uyarlamalar için geçerli olmamalı. Zaten günümüz sinema sektöründeki değişikliklere kimsenin bir şey dediği yok. Diğer bir yandan Tolkien dünya savaşını görmüş birisi. Ten rengi, ırkı farketmeksizin nice hayatlarla karşılaşmıştır. Sıfırdan elf, cüce, ork dillerini oluşturan bir filolog, bence farklı etnik kökenli karakterler çok rahat bir şekilde ekleyebilirdi. Bu dedeye katılmamakla birlikte aslı ne ise onun olması taraftarıyım.

1 Beğeni

İzlemek zorunda değil aslında kimse. Bir eserin dizisi yada filmi yapılıyor diye neden izlemek zorunda hissediliyor ki? Eğer dizi-film’e aktarılan eserler düzgün değilse izlemeyin. Hem sizin hayal ettiğinizin üzerine saçma bir şeyler beyninizde yer kaplamaz hemde daha fazla kitap okumak için zamanınız olur.

Bu sen yayınlanan Vakıf ve Zaman Çarkı serisi kitaplardakinden farklı olması sebebiyle hiç bulaşmadım. Onun yerine okumaya daha fazla zaman ayırdım. Zaten çoğu dizi-film kitap gibi olmuyor. Onun için fazla hayal kırıklığına uğramaya gerek yok.

4 Beğeni