The Rings of Power Yorumları (Yüzüklerin Efendisi: Güç Yüzükleri Dizisi)

Bu yazdığını sil bence. Dizi ekibinden biri görür de bunun dizisini çekelim der😄

5 Beğeni

5.bölümü bitirdim, bu bölüm tam bir kırılma bölümü olmuş. Ben 6.bölümde sıçrama yapacaklarını ve en beğenilen bölümlere gebe olduğunu düşünüyorum. Biraz gaz vereyim de “geliyor gelmekte olan” diyeyim.

1 Beğeni

Sezon finaline doğru daha iyi olacağına ben de eminim fakat diğer sezon daha kötü olacak. Çünkü ikinci sezonun çekim tarihleri belli oldu, bu da senaryo hazır demek oluyor. Senaryo yüzüne bakılmayacak halde olduğundan dizi yine çöp olma yolunda koşar adım ilerliyor diyebiliriz. Keşke diziye başlamasaydım ya çok çok çok pişmanım. Düzelir diye umut etmekten, tahmin yürütmekten, Cuma günü beklentiye girip işkence çekmekten yoruldum. Tuhaf bir durum… Çok tuhaf.

4 Beğeni

Diziyi kitaplarla kıyaslamayı 1. Bölümde bırakmıştım şimdi keyif alarak izliyorum.

Durin kısımlarına bayıldım.

Kafamda evreni kapatmaya çalışsam da mantık hatalarından başka bir şey göremiyorum. Müzikler de kötü. Sadece görsellik iyi diye yazmak bile istemiyorum artık… Lost mantığı var ama o Lost bu Lotr… :slight_smile:

Gizem katma işini lost çok iyi yapmıştı amw sonra çorba olmuştu. Yayınlandığı tarihte 100 KB internet ile izlemeye çalıştığım zamanlar hala aklımda. Ne günlerdi be. :smiling_face_with_tear:

Lotr konusuna gelirsek dizi bence zaman çarkından kötü. Ama keyif alarak izliyorum ben. Cuma olsa da prime’ı açıp lotr izlesem diyorum. Bunun aynısını hotd için yapmıyorum mesela. Ben mısırımı içeceğimi hazırlayıp izliyorum. Saçma sapan mı evet. Kötü mü evet ama izlerken keyif alıyorum.

1 Beğeni

Ben Lost’u bu sene izledim. Çocukken ekranlarda görmüştüm ve korkunç gelmişti bana. Disney’e gelmeden önce kaçak sitelerde izlemeye başladım, bence finali çok güzeldi. Cevapsız kalan birçok soruya rağmen :slight_smile:

Lotr dizisini keyif alarak izliyorsanız çok pozitif bir insansınız bence. Sadece izlemek ve keyif alma odağında takılıyorsunuz gibi. Ne diyim, umarım hep böyle devam edersiniz :slight_smile: Hotd izlemedim henüz, Lotr’dan daha çok beğeniliyor ama yorumlara bakarsak.

2 Beğeni

Hotd’un kitaplarını okurum ben got hype’ı hala varken. Fakat anladığım kadarıyla dizide olanlar gerçekte neler olduğunu anlatıyor. Ben biraz ergen işi olarak gördüm. Fakat hikaye anlatımı ve bazı sahnelerle duygu aktarımı işini inanılmaz iyi yaptıklarını düşünüyorum. Ben got’un rezalet son sezonlarından sonra baymış olabilirim. Sen izlemediğin için spoiler yazmayacağım hiç belki beğenirsin.

Ben baktım kitaplarla alakası hiç yok bari izleyip keyif alabiliyorsam ona bakayım dedim. Misal Zaman Çarkın’da da ben keyif almıştım fakat rezalet bir iş. Ulan bu sahne böyle mi olur? Bu karakterler böyle şeyler yapmıyordu bu böyle değildi şöyle değildi vs dediğin zaman kabus. :smiley:

Keşke diğer yönetmenler ve yapımcılar Denis Villeneuve’ün yaptığı gibi Dune’u esere sadık kalarak çektiği şekilde yapsalar diyor insan. Ya da Peter Jackson’un yaptığı gibi değiştirilmiş ama taş gibi eserler çıkartsınlar istiyorum. Ben lotr filmlerini kitabından daha iyi buluyorum. LOTR okurken sıkılıyordum ben. :smiley:

1 Beğeni

Dizide genel bir yavanlık var bence. Görseller harika olsa da genel olarak tatmin edemiyor, seyir zevki veremiyor. Amazon’un çoğu yapımı böyle değil. Mesela Preacher, Marvelious Mrs. Maisel, Karnaval Sokağı, Invincible ve The Boys böyle değildi. Amerikan Tanrıları hiçbir zaman istenilen patlamayı yapamamıştı sadece. O dizide de arka planda ekip bazlı sıkıntılar olduğu biliniyordu.

Bu yapımda nedense bir yavanlık var. Senaryo ve kurgu o kadar kötü tasarlanmış ki hiçbir şey toparlayamıyor. Legendarium Türkiye ekibi şöyle bir fikir yürüttü son yayında: Celebrimbor’u oyanayn oyuncu çekimler esnasında ekipten kovulmuştu. Bundan dolayı celebrimbor ve Eregion’a ait pek çok sahne çıkarıldı ve pek çok sahne kesildi. Böylece alakasız sahneler kopuk kopuk bir araya geldi ve sezon bu şekilde oluşturuldu. Bu tahmin doğru ise berbat yönetilen bir süreçle karşı karşıyayız demektir.

Ayrıca büyük bütçesine rağmen ciddi bir cast eksikliği olduğunu düşünüyorum…

2 Beğeni

Aynen dizide bir heybet yok. Binalar tamam güzel ama savaş ( ki henüz hiç olmadı) çatışma sahneleri az, olanlar zayıf, bir elin parmağı kadar orc, 5 6 tane cüce var. Bir Celebrimbor’un evi, bir de Gil galadın ağacı var, evi sarayı falan da yok. Numenor set olarak fena değil o da yakın planlarda ufak tefek kalıyor. Galadriel altı çocuğa kılıç öğretiyor merdiven altında fln… Ne desem? Bilmem kaç milyar dolar ne oldu olayı var ya? Hah o iş olmuş, yanmış kül olmuş :grin:

1 Beğeni

Marvel filmleri, dizileri tutunca herkes kendi Marvel Evrenini oluşturmaya çalışıyor. HBO, Westeros Evrenini, Amazon da Orta Dünya Evrenini yaratıyor. Marvel’da onlarca yıla yayılan çizgi romanlardan kaynaklı bir hikaye anlatma sanatı ustalığı var. İyi bir ekip kurunca başarılı işler kotarmak nispeten kolay.

Westeros’da çağımızın yaşayan en büyük fantastik kurgu yazarının ürünü. Onunla birlikte ilerleyince iyi işler çıkıyor, yazardan ve kitaplarından uzaklaşınca işler boka sarıyor (GOT 5. sezon ve sonrası).

Amazon’daki sorun ise hikayenin tamamını satın almamaktan kaynaklı, çözümü olmayan bir durum. İster istemez boşlukları senaristler dolduruyor ve Vince Gillian ayarında isimler olmadıkları için elflerin bataryası bitiyor mithrille şarj olmaları gerekiyor gibi abidik gubidik hikayeler uyduruyorlar.

1 Beğeni

Ben bunun bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Yazdıkları her şey, eğilip bükülmeden bad writing sınıfına giriyor, iyi bir senaryo yok, hikaye yok, tutarlı karakterler yok, güzel diyaloglar yok :smiley: sizce sorun cidden telif mi? Kaldı ki telifiniz yoksa niye 2.çağ’ı çekiyorsunuz diye sorarlar insana, dizinin kötü olmasının telifle birazcık bile alakası yok. Teliflere sahip olsaydılar dahi(WoT örneği) kötü bir iş ortaya çıkaracaklardı.

2 Beğeni

ezgif-1-7be584944a

Diziyi izlemedim ama yorumları okudum ve bu sahneyi gördüm. :smiley:

3 Beğeni

Murat abi döktürmüş yine. :slight_smile: Mithril ile Elfleri şarj edeceklermiş. :joy:

Bu da Zafer Abinin videosu, yine göçertmişler diziyi. :slight_smile:

5 Beğeni

Galadriel’in ara sokakta geçlere dövüş sahnesini beğenenlere diyeceğim tek şey Elden Ring’te bile daha karizmatik hareketler yaptırabiliyoruz karakterlere olur.

Ve beş yüzüncü defa yazacağım biliyorum ama bu elfler garabet yaratıkların teki…

Bölümü izlerken en çok garipsediğim sahne Galadriel’in assolist gibi gemiye binmesi ve herkesin ağzının suyu aka aka ona bakmasıydı. Hani bunlar elfleri sevmiyordu, kraliçenin emri olduğu için Orta Dünya’ya gidiyorlardı? Yazarlara sürekli eleştiri yapılıyor da yönetmenler de o kadar iyi değil. İzlerken bazen Türk dizisi gibi geliyor; bakışmalar, ağır çekimler vb. İyi olmamasının sebebi kaynak kitaplara uygun olmaması da değil. Eğer oraya girersek yapılan iş sadece tek kelimeyle anlatılabilir; israf. O kadar çok film ve dizi izledim ama bu kadar özensiz bir iş görmedim. Bilgisayar efektlerini saymıyorum çünkü sonuçta bir dizi sadece bilgisayar efektleri iyi olunca iyi olmuyor; olmayınca da iyi olmuyor. Dizinin bir bütün olması gerekiyor ama burada bütünlükten eser yok. Lost’daki gizem unsuru kullanılmış ama Lost için gizem unsuru oluyor da Lost’da iyi olan bir şey her şeyde iyi olacak diye bir kural yok. Kaldı ki Lost’un en iyi başlangıç en kötü bitiriliş listelerinde olmasının sebebi de bu gizem unsuru meselesinin fazla kaçırılması yani kantarın topuzunun kaçması.

3 Beğeni

Abi bu Adar, ulu ağacın altında Balrog ile kapışan elf olabilir mi? Yıldırım düşünce orası burası yamulmuş. Hatta ben olsam mithril hikayesini toparlamak için öyle yapardım. Yıldırım düşünce mithril oluştu, bizim bu elf kendini mithril ile düzeltmeye çalıştı ama olmadı. Meğerse bizim mito şarj aleti değilmiş. A aa Sonra “kim yaydı ulan bu safsatayı” diye bir çeki düzen verirler kendilerine.

Adar ile ilgili olarak dinlediğim, okuduğum yorumlar ve dizidekiler ile birleştirince şöyle bir fikir oluştu. Adar bir elf ve kırık kılcı arıyor. Bu bölümden öğrendiğimiz kadarıyla kılıç ork oluşumu için büyülü bir nesneymiş. Adar’ın annesiz babasız olan, dünyaya Eru tarafından gönderilen ilk elflerden biri olduğunu düşünüyorum. Diğer kaçırılan elfler Morgoth tarafından Sauron ile birlikte işkence yapılarak ork yapılırken bir sebepten kendisi elf olarak bırakılmış. Orklar diğer elflerden geldiği ve Adar da ilk eflerden biri olduğu için ona baba diye sesleniyorlar. Orkların yanında olmasının sebebi ise onlardan biri olması. Eru ile Valar’ın insanlar ve elfler ile ilgilenip Morgoth ve Sauron’un işkence edip orklara dönüştürdüğü elfler ile ilgilenmemesi Adar’ın Eru’nun çocuklarına karşı kin duymasına sebep olmuş. Aynı şekilde Sauron ve Morgoth’dan da nefret ediyor. Bu sebepten Arondir’e hiç bir şey size anlatıldığı gibi değil diyor. Kılıcı arama sebebi ise hiç bir zaman yanında olmayan bir ırk yerine her zaman yanında olan orklar gibi olmak istemesi. Bu sebepten yakında güneş ışığına sizin gibi tepki vereceğim diyor diğer orka. Doğruysa güzel bir bakış açısı. Keşke diziye biraz daha özen gösterselermiş.

2 Beğeni

Çok güzel yazmışsınız ama senaristlerin bu kadar ince ve güzel düşüneceğini sanmıyorum. Bizim yerli dizi senaristleriyle aynı kafadalar.

1 Beğeni
Özet

https://www.reddit.com/r/lotr/comments/w13p0u/someone_from_amazon_crew_leaked_rings_of_power/

Yukarıda dizi çıkmadan 2 ay önce redditte paylaşılan 1.sezonda neler olacağını söyleyen bir metin var.5.bölüme kadar bu metinde yazanlar doğru çıktı.Muhtemelen diğer bölümler hakkında yazılanlarda doğru çıkacak.Beceriksiz adamlar rezalet bir dizi yapıyorlar birde üstüne dizinin her şeyi sızıyor aylar öncesinden.Metne bakacaklar dediğim gibi spoiler yiyecek muhtemelen.Bu yüzden dizide ne olacağını merak ediyorsanız bakmanızı tavsiye etmem.

3 Beğeni