The Wanderer: Frankenstein's Creature - Her Yerde Yalnızlık

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/the-wanderer-frankensteins-creature-inceleme/

Frankenstein’ın yarattığı canavar siz olsaydınız? Bir kenara atılsaydınız, hiç bilmediğiniz bir diyarda nereden geldiğinizi ve ne yapacağını bilmeden bir başınıza kalsaydınız ne yapardınız? Cevabı incelediğimiz yeni çıkan oyun The Wanderer: Frankenstein’s Creature’da! (DEVAMI…)

2 Likes

Dili çok zorlayıcı mı? Temel bilgilerle zorlanmadan oynayabilir miyiz? Seçimleri yaparken kısıtlı bir süremiz var mı?

1 Like

Selam @Agape, güzel noktaları sormuşsun. Dilinden bahsetmek gerekirdi, cevabım Shelley’nin üslubu ve kitaplarıyla çok ilişkili olacak.

Birinci ve ikinci sorunu beraber cevaplayayım. Dili zorlayıcı, İngilizce seviyesi orta ya da daha altında olanlar normalde zorlanır. Diğer yandan kitabı Türkçe okusa bile hikâyeye aşina olanlar anlamakta zorlanmazlar. Birçok yer tanıdık gelecek, görsellik ve bildiği hikâye yardımcı olacaktır. Ki bu anlattıklarım duygunun oyuncuya geçmesi için, yoksa ilerlemek çok kolay.

Seçimleri yaparken bir süremiz yok. Seçim sayısı fazla da değil, ama duygusal yükü ağır. Ama inan bu oyunda teknik ayrıntılar çok önemsiz. Dediğim gibi bu bir oyundan ziyade deneyim. Oynanış ve mekanik kısmında pek bir ayrıntı yok.

2 Likes

İngilizcem pek yeterli değil bu sebeple sormuştum. Zamanında çok karmaşık oyunları İngilizce oynamışlığım var ama hikaye bazlı oyunlarda kullanılan dil tıkanmama sebep oluyor. Bilgiler için teşekkür ederim. Not alıp kenarda tutacağım. Belki kardeşimle birlikte başına otururum. :slight_smile:

1 Like

Kardeşle oynamak özellikle keyifli olabilir böyle bir oyunu. Ayrıca İngilizce seviyen düşükse yine de biraz zorlayabilir. Ona emin olamadım. Tam bilemiyorum çünkü düşükten kastının ne olduğunu. Dediğim gibi her türlü oyunu bitirirsin ancak önemli olan his geçişi. O olmazsa anlamı yok.

1 Like

Ya inan ben de seviyesini bilmiyorum. :smiley: Bazen çok güzel anlıyorum hiç sorun yaşamıyorum. Bazen de tıkanıp kalıyorum. :smiley: Tamamen seçilen kelimelerin benim hafızamdakilerle uyuşup uyuşmamasıyla alakalı.

Ekleme: @Nemo Oynanışıyla alakalı bir video buldum. Benim çok rahat anlayabileceğim bir seviyedeymiş dil. Hiç takılma yaşamadım. :vulcan_salute:

1 Like

Süper, sevindim. :slight_smile: Oyun çok deneysel bir çalışma olduğu için hak ettiği ilgiyi galiba göremeyecek. Bu üzüyor. Şimdiden kardeşin ve sana keyifli oyunlar.

1 Like

Belki hiç görmeyeceğim bir oyunu bu haber sayesinde gördüm, bu yüzden çok teşekkürler. Frankenstein’ı bir buçuk ay önce okumuştum ve bu denli derin bir yalnızlığı görmek sarsıcı bir deneyim olmuştu. Oyun bu yalnızlığı gerçekten çok iyi yaşatmış, bazı yerlerdeki çizimlerin, renklerin uygunluğu ve seslerin doğru kullanımı mükemmeldi. Mary Shelley ile konuştuğumuz kısmı özellikle beğendim, hiç öyle bir şey beklemiyordum ve gerçekten çok ilginç bir kısım olmuş.
Tavsiye edeceğim, yaşamalık bir oyundu diyerek bitireyim.

1 Like

Yorumunuz için ben teşekkür ederim. Yakın zamanda okuduysanız kitabı etkisi eminim çok daha fazla olmuştur. Oyundayken dışlanmışlığı daha çok hissediyoruz değil mi? Kitapta Frankenstein’ın ailesinin acısına da ortak oluyoruz. Burada tamamen 'canavar’la baş başayız.

1 Like

Kesinlikle, burada her şeyi ‘canavarın’ gözünden yaşamak o duyguyu çok daha keskin bir şekilde hissettirdi. Dediğiniz gibi gittiğimiz yerlerdeki insanların tavırları gerçek dışlanmayı öğretti. Rica ederim. (:

1 Like

Çok güzel gözüküyor. Üniversite sınavıyla uğraşıyor olmasaydım kesinlikle direk başlardım ama şuan pek vaktim olmuyor. Yine de istek listeme eklendi, teşekkürler :slight_smile:

2 Likes

Beğenmenize sevindim. Öncelik tabii ki sınava hazırlık. :smiley: Sonrasında güzelce oynarsınız. Kolay gelsin.