The Witcher: Romanlardan Diziye Epik Bir Hikâye

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/the-witcher-netflix-dizi-inceleme/

Netflix’in çok beklenen fantastik dizisi The Witcher aslına ne kadar sadık? Bekleneni verebiliyor mu? Kitaplarıyla karşılaştırarak, spoiler vermeden ayrıntılı olarak inceledik. (DEVAMI…)

17 Beğeni

The Witcher evreni denilince akla gelen ilk isimlerdendir M. İhsan Tatari. Benim Geralt ile tanışmam da sayesindedir. Çok güzel, dolu dolu bir yazı olmuş. Kalemine sağlık Sevgili İhsan.

1 Beğeni

İncelemeniz için teşekkürler. Ben de hemen hemen aynı görüşlere sahibim. Cast seçimi felâket. Özellikle Triss seçiminde katkısı olan kişilere buradan selam çakıyorum. Yahu cüceler bile çok kötü göründü gözüme. Ancak Henry Cavill’den çok iyi Geralt olmuş.(Ben de öyle umuyordum.) Ortam, müzikler, kostümler oyuncuların tam tersi çok iyi. (Nilfgaard hariç) Kitaplara sadık kaldıkları bölümler çok güzeldi. Kitaptan uzaklaşıp senaristlerin uydurdukları yerler göze batıyordu. Genel olarak ben beğendim.

1 Beğeni

Teşekkürler @Bekir_Sert, beğenmene sevindim :blush: Bu seriyle tanışmana benim vesile olduğumu bilmiyordum, sevindim. Övgün için de ayrıca teşekkürler :slight_smile:

@Torcheim, ben teşekkür ederim. Düşüncelerimizin karşılıklı olması normal, çünkü aklın yolu bir :smile: Uyarlama kadar basit bir şeyi hakkıyla başarabilen, işin içine kendi görüşünü ve hayallerini karıştırmayan senaristlerin bu kadar az olması şaşırtıcı cidden.

1 Beğeni

Diziyle ilgili bazı sürpriz bozan unsurlar olabilir.

İlk bölüm her yönden cidden çok güzeldi. Bu da büyük heyecan oluşturdu. Ama ne yazık ki sezon sonunda bu heyecanım aynı seviyede devam etmedi. İzlemesi keyifliydi ama birçok kusuru olduğu da su götürmez gerçek.

Bu tarz işlerde kitaba birebir sadık kalınması gibi bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum. Yani yer yer farklılaşmasında, bazı yerlerin atılması veya eklenmesinde problem yok. Bütünlüğü iyi olduğu sürece, senarist ve yönetmenlerin özgürlüğü de çok önemli. Bunun dışında sinema/dizi edebiyattan farklı bir anlatım aracı.

Ama değiştirilenlerin altının güçlü olması gerekiyor. Örneğin senin de bahsettiğin üzere Yennefer’ı doğrudan değil de geçmişiyle tanıtmaları gibi. Arada bahsedilmesi ve büyük resmin gizemli kalması Yennefer’ın karakterinde önemli bir rol oynuyordu, dizide doğrudan geçmişiyle başlayınca karakterin etkisi gözümüzde öyle farklı oldu ki…

Bu nasıl bir saçmalıktı? Ya Yennefer ile ilgili neredeyse her sahne kusurlu. Olduğu her ortamı kontrolü altına alabilen, zor, rahatsız edici, geçmişiyle hiç barışık olmayan depresif, soğuk kişiliğini hiçbir zaman alamadık. Tam tersine ‘güçlü’ bir büyücü olduğu zamanlarda bile dırdırcı ergendi sanki, hep bir eziklik hissettirdi. Normalde yanında ne yapacağını şaşıran, karakteri 180 derece değişen Geralt gibi birisiyle olan sahnelerinde bile “İşte Yennefer!” gibi bir söylemde bulunamıyoruz.

O değil de Yennefer altın ejdarha bölümünde ne kılıç dövüşü yaptı yav! Demek ki büyülerinden çok kılıcına güveniyor. Vilgefortz ve Cahir arasındaki savaş da şahaneydi(!) Aman neyse.

Bu arada ben Calanthe’yi sevdim. Oyunculuğunun çok başarılı olmasının yanı sıra dizi ekibi nasıl aktarmaları gerektiğini de anlamış. O hem saygı duyulan hem de güçlü yapısını, diğer yandan inatçılığını ve aslında nasıl sadece iyi olmadığı başarılı aktarılmış. Tissaia de Vries de iyiydi, yine de bu karakter sunulurken düzenlilik sapkınlığını vurgulamak adına bazı eşyaları düzenleme, simetrik tutma gibi kompulsif davranışlar görmek isterdim. Küçük detaylar Witcher serisinde çok değerli.

2 Beğeni

Teşekkürler @mit. Diziye yeni başladığım için yazını atlaya atlaya okudum. Sadece ilk bölümün ilk yirmi dakikasını izlemiş durumdayım. O ana kadar çok başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Henry Cavill muhteşem bir Geralt olmuş helal olsun gerçekten. Hakkını vermiş. Diziyi bitirdikten sonra tekrar gelip düzenlerim yorumlarımı. :slight_smile:

1 Beğeni

Eline sağlık abi, güzel bir yazı olmuş, üşenmeyip her bölümü ayrı ayrı irdelemişsin :krs: Ben daha önce serinin kitaplarını okumadım veya oyunlarını oynamadım, o yüzden mi bilmiyorum ama Yennefer’i oynayan oyuncuyu da oyunculuğunu da beğendim. Onun dışında hemen hemen yazındaki her şeye katılıyorum. Favori karakterim Jaskier oldu, bence oyuncu müthiş bir iş çıkarmış. Genel olarak diziyi izlerken birkaç mantık hatası yakalasam da dizi totalde güzeldi ve onları da görmezden geldim.

1 Beğeni

Ciri’nin bir siyahi oyuncu tarafından canlandırılacağı söylentisi çıkınca tonla olay olmuştu. Siyahileri pışpışlıyım derken Lehlerden çok büyük tepki almışlardı. Netflix ana cast’e siyahi sokamayınca tüm yan karekterleri siyahi yapmış :slight_smile: Kitapta gündüz feneri gibi betimlenen yan karekterlerin hepsi dizide kavrulmuş :laughing:

Bunun haricinde ben iki kitaba bu kadar sağdık kalacaklarını düşünmemiştim. Ben severek izledim. İlk bölümde tek kamera ile kesintisiz çekilen dövüş sahnesi, bir dizide izlediğim en iyi dövüş sahnelerinden biriydi, hatta en iyisiydi bile diyebilirim.

2 Beğeni

Süpermen rolünü alan Henry Cavill’e sesleniyorum. Bence Henry bu rolünde devam etmeli. Filmde de anlatıldığı gibi bu film insanlara gerçek hayatta da umut veriyor, insanlar bir şey uğruna hayatta kalma mücadelesi veriyor ve Süpermen filmi onlara bir derstir. Yani demek istediğim
Henry Cavill The Wicther ve Süpermen rolünde büyük bir başarı sağlayacak ve buna kendisi de dahil. O da önündeki engeli kırmış olacak. Dediğim bazen yürümeyi öğrenmeden koşman gerekir…