The Witches Uyarlaması +18 Olacak: Roald Dahl'ın Cadılar'ı Yetişkinler İçin Geliyor

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sinema/the-witches-uyarlamasi-18-yas-siniri-roald-dahl/The Witches +18 olacak. Roald Dahl’ın romanından ikinci kez uyarlanacak yapım, Robert Zemeckis imzasıyla 1990’daki versiyonundan çok daha karanlık bir tonla geliyor. (DEVAMI…)

2 Beğeni

1990 yapımı filmde korku bir hayli ağır basıyordu. Kötü yürekli yabancıların çocukları kaçırması korkutmuyordu. O yabancıların çocuklardan kurtulmak için yapabilecekleri şeytanlıklar korkutuyordu. Örneğin, cadıların topluca asıl yüzlerini gösterdikleri sekans “canavar yüzünü gösterdi” anıydı; kötülükleriyle özdeş bedenleri rahatsız etmemişti. Ama insan formunda, kurbanları üstünde deneme yaparken ki keyifleri ya da başka bir kurbanı arayıp kovalamaları daha ürkütücü gelmişti.

İçeriğin niteliği bağlamında, vayağı karanlık bir filmdi. Sonuysa filmin geri kalanıyla pek uyuşmuyordu. Kendi cadı mitine ihanet etmek pahasına, seyircinin yüreğine su serpilmek istenmiş gibiydi. Kitabı okuyunca bunun gerçekten o maksatla yapılmış bir değişiklik olduğu kesin. Kitabın sonu, ucu açık ve daha “umut yok ama belki” havasındaydı.

Roald Dahl beğenmemişse buradaki en büyük pay sondaki değişiklik olabilir.

Yeni uyarlamaya gelirsem… Robert Zemeckis usta bir yönetmen. Öcüler ve çocuklar söz konusu oldu mu, gerek yapımcı gerekse yönetmen/senarist kimliği açısından Guillermo del Toro’nun senaryoda olması ayrı güzel.

Hikâyeyi 60’lar Amerika’sına taşıyıp, büyükanne ve torununu Afrika kökenli yapmak; evet, cadıların kötücüllüğünü olduğu gibi bırakıp eylemlerini ayrımcılık sorununa paralel gidecek yönde işlenebilir.

Bu tercih, her tercihteki gibi, hikâyeye bir şeyler kattığı gibi bir şeyler de eksiltebilir.

Asıl hikâyede cadılar tüm çocuklardan nefret ediyorlardı. Bu yüzden tüm çocuklar için tehdittiler. Bu da kötülüklerinin kapsamını genişleterek onları daha ürkütücü kılıyordu. Lakin çocuklardan nefret etme sebepleri beliesizdi; çocukların doğaüstü düşmanları gibiydiler. Ayrıca bir de çocukluk evresi geçirmeyen yetişkinler olmaları, kafayı biraz kurcalıyordu; hiç çocuk olmamışlar mıydı? Oldularsa kendi türlerini avlamamayı nasıl başarıyordular? Vs. vs. sorular takılıyor.

Tahminler doğruysa yeni uyarlamadaki cadılar ve kötücüllükleri, sonuç itibariyle olmasa da sebep itibariyle, saf kötülük zemininden ayrılarak daha sınıfsal, etnik fark bahaneli kötülüklere bağlanacak gibi. Öyle olursa cadıların varoluşu ve kötülükleri bir nebze de olsa ayakları yere basan bir temele oturur.

Bu tercihin yan etkisi, kötülüğün kapsamını, doğal olarak da korkunçluğunu, tehdit edilen sınıfa/etnik kökene tabi tutup sınırlayabilir. Bu da genel kötülüğün yarattığı ürkütücülüğün seyircide yaratacağı şiddeti azaltabilir.

Yeni filmdeki hikâyeyi, kahramanların başına gelen belanın cadıların asıl planındaki küçük ön aşama olarak yenilemek, bu olası sorunun önüne geçebilir.

Eh, neyse. Bakalım, +18 ton ve oyuncu seçiminden ne çıkartacaklar.

Taze fragman:

3 Beğeni