Tıp Tarihinin En Önemli Kitabı İncelendi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/edebiyat/tip-tarihinin-en-onemli-kitabi-incelendi/

İbn-i Sina’nın yazdığı El-Kanun fi’t-Tıb yani Tıbbın Kanunu, şimdiye dek yazılmış en önemli tıp kitabı olarak görülüyor. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Merhaba efendim,

İbn Sina ve Kanun Fit Tıb konulu haberinizi az önce okudum.
Haberinizde “Fars” milliyetinden olduğunu belirttiğiniz İbn Sina bir Türk bilim insanıdır.
Saygılar

Dr. M. Kürşat Bozkurt

3 Beğeni

Bu veriye bir kanıtınız var mı? Samaniler devrinde yaşamış Belhli bir adamdan bahsediyoruz çünkü.

3 Beğeni

Konu ile ilgili bende birşeyler yazayım.
İlgili kişinin yaşadığı dönem ve bulunduğu coğrafya dikkate alındığında çeşitli kavimlerin bir arada yaşadığı anlaşılmaktadır. Ayrıca bahsi geçen dönemmde kişiler tanımlanırken ırkları ile değil din ve geldikleri yere göre genellikle tanımlandığından bu kişiler hakkında ırk bilgisine ulaşmak oldukça zordur. Başka örnekler verecek olursak harezmi., ebu hanife, biruni de bu duruma örnektir. İbni sina özelinden konuşacak olursak anlattığım durum yine geçerlidir. Buna göre ırk tespiti yapılamayacaktır. Ancak ibni sina hakkında türk demek ne kadar doğruysa bu durumda fars demekte o kadar doğrudur.

Ufak bir not: son dönemlerde özellikle yabancı kaynaklarda erken dönem islam alimlerinin bu durumu fırsata çevrilerek şüpheli olan herkes hakkında bu türk değil fars bunlar demeye başlamıştır. Bunun ardından da türklerin islam medeniyetine bir katkısı yok propogandası yapılmaktadır. Özellikle türk olmayan müslüman ülkelerde bu uygulanıyor. Wikipedia da son birrkaç yılda kaynaksız olarak bu kişilerin ırk bilgilerini türk yazarken fars olarak çevirmiştir.

3 Beğeni

Ben de İbn-i Sina’nın Türk olduğunu biliyorum