Tomb Raider: Klişelerle Yoğrulmuş Bir Aksiyon Filmi

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/inceleme/tomb-raider-kliselerle-yogrulmus-bir-aksiyon-filmi/

1996 yılından bu yana video oyunları ile başlayan serüvenine sinemayı da katarak hayatımızın bir noktasında hep bulunan Tomb Raider son filmi ile karşımızda. Hal böyle olunca bize de izleyip hakkında konuşmak düşer. (DEVAMI…)

1 Beğeni

kötü bir eleştiri yazısı olmuş. daha çok filmin özeti yazılıp sürekli aynı şeyler tekrar edilmiş. genel olarak yazı icinde geçerli bunlar boş ve hiçbir orijinalliği yok.

1 Beğeni

zaten sırf bu sebep için oyundan aparılmış filmleri izlemiyor muyuz? Ben filmi izlemedim ama dediğiniz gibi ise bu film bence başarılıdır.

Sırf oyundaki sahneleri birebir şekilde perdeye yansıttı diye filmi başarılı bulmak, 90 dakika boyunca iki takımdan birisinin 90 pozisyon bulup gol atamayıp diğerinin sadece 1 pozisyonla maçı kazanmasını beğenmek gibi bir şey. Evet, oyunda oynadığımız sahneleri sinemada canlı canlı görmek gururumuzu okşatıyor ama biraz da senaryo yazılsaymış ya şu filme =)

İncelemeyi başta bende biraz yetersiz bulmuştum (affına sığınıyorum @E.O) ama filmi seyrettikten sonra incelemede yazılanlardan başka ekstra yazılacak hiçbir şey yok. Hatta @E.O bence bayağı iyi yazmış. Filmin kötü karakteri sadece bildiğin kötü karakter başka bir şey yok. Son derece tek boyutlu düşünen, yaptığının neye yol açacağının zerre umrunda veya farkında olmayan sözde zeki bir adam. Daha yazacağım çok şey var da spoiler olacak diye uzatmıyorum! Yanındaki elemanlarda hiçbir şey düşünmeksizin itaat eden köle olarak gösterilmiş.

Diğer yandan Tomb Raider’ın tek başına olduğu sahneler gururumuzu okşarken tek başına olmadığı sahneler karakteri bir o kadar zayıf hale getirmiş. Babasının bazı sahneleri gayet efektif kullanılırken bazı kırılma anlarından sonra gördüğüm en berbat baba karakterlerden birine dönüştü. Filmde gördüğüm an kendimi bir yerlerden atasım geliyordu öyle diyim.

Senaryosu yok, aksiyonu bile bence öyle doyurucu olmayan oysaki ada öncesi müthiş bir potansiyel barındaracağını belli eden bir film olmuş Tomb Raider ve kendimi limitlendirmeye çalışmama rağmen yeterince gömdüm sanırım, derdimi anlamışsınızdır =) Hiç tavsiye etmiyorum gitmenizi kesinlikle. Evde rahatlıkla seyredebilirsiniz, onu bilmem!

1 Beğeni

işte olay tamamen beklentilerinizi nasıl şekillendirip sinemaya gittiğiniz ile alakalı bence.
Tomb Raider’ın oyunlarında nasıl bir senaryo ile karşılaşmıştınız da bu filmin senaryosunun zayıf olması hayal kırıklığı yarattı?
Kısacası yorumlarınız gitmememe rağmen beklediğim gibi, zayıf senaryo - iyi canlandırılmış sahneler diyorsanız bence bu film olmuştur, çünkü zaten hedefi budur.

1 Beğeni