Trivia! Soru Ekleme Yarışması Başlıyor! [TAMAMLANDI]

Eehehe. O zaman seni aydınlatayım. :slight_smile:

2 Beğeni

Tam olarak bundan bahsediyordum. Ama bence Ozgur bu konuyu cozer… :slight_smile:

1 Beğeni

Aa ben de şimdi tam ilgili yazar ile görüşüyordum imzalı verelim diyecektim :stuck_out_tongue:

1 Beğeni

Şu kitaplar olursa çok güzel olur.

2 Beğeni

Yaşasın :joy: 20 karakter

1 Beğeni

Teşekkür ettim :blush:

2 Beğeni

Arkadaşlar kitapların tam isimleri henüz belli değil. Lakin kitaplar Rıhtım kültürüne uygun olacaktır diye düşünüyorum :slight_smile: Bundan şüpheniz olmasın.

2 Beğeni

Bu yarışma işinde benim gördüğüm bazı sıkıntılar var. İsterseniz biraz beyin fırtınası yapabiliriz. Şunun çevirmeni bunun yazarı kimdir, şu nerededir gibi kısa sorulardan binlerce sorulabilir. Soruluyor da. Biraz daha soru eklerken nitelikli eklemeye çalışmamız gerektiği kanaatindeyim.(Bir tane çevirmen sorayım dedim kolaya kaçıp, daha önce sorulmuş :smiley:)

Hepsi dopdolu ve zor olsun demiyorum elbette her telden olacak ama burada rekabete girip de soru havuzumuzu suni şekilde şişirmememiz önemli.

Bir önlem alınabilir mi bilmiyorum ancak en azından fikir alışverişi yapabiliriz diye buraya yazmak istedim.

1 Beğeni

Aslında daha çok forumda popüler olan eserlerin veya çevirmenlerin kitapları soruluyor. On bin soru içinde bakıldığında bunun gibi olan taş çatlasa 100 soru kaybolup gider. Genelde sevilen veya mutlaka sohbeti geçen serilerden sorular geliyor. Yani ben çok uçuk birkaç soru dışında görmedim.

Örneğin fazlasıyla tarih sorusu geliyor. Bir ara kendimi kpss yeniden hazırlanıyormuşum gibi hissettim. :smiley: Çok uçarı soruları da onaylamıyoruz zaten. Yarışma ortamında nitelik biraz geri planda kalıyor gibi oluyor ama bence bilinen çevirmenlerin sorulmasında veya bilinen eserlerinin çevirmenlerinin sorulmasında bir sorun yok. Nasıl ki yönetmenler de sorulabiliryorsa bu da aynı kapıya çıkıyor.

1 Beğeni

Peki madem. O zaman sorun yok :slight_smile:

Eh, o zaman güzel haberi vereyim.

Kitaplardan biri Watership Tepesi :krs:

Diğerlerini de yarışma bitmeden ara ara buraya yazacağım. Soru eklemeye devam! :kalp:

Not: Önemli olan onaylanmış sorular olduğundan ve sistem buna göre saydığından nihayetinde herhangi bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum.

1 Beğeni

Bunu tespit eden bir otomarik bir sistem var. Mod arkadaşlar soruyu incelerken direk görebiliyor.

Sistem şuan beta aşamasında olduğu için bazı algoritmaları henüz çalıştırmadık. Misal sisteme giriş yapmış kullanıcıların %90’ı tarafından cevaplanmış olan ve 1 puana sahip tüm soruların yayını otomatik duracak. Kısmen sistem kendi içinde bu tarz algoritmalar ile belli bir zorluğu hep taşıyacak.

Yine benzer şekilde pas yüzdesi çok yüksek olan soruları da tekrar incelemeye düşüreceğiz. Örneğin kullanıcıların %90’ı pas dediği bir soru tekrar incelenmeli.

Çok zor sorular da yine gecelik puan sistemi ile belirlenebiliyor. Bunlar için de bir şeyler yapılabilir.

Bu tarz şeyler zamanla oturacak. En nihayetinde gecelik çalışan bir algoritma ile günlük soru kuyrukları oluşturulacak. Sorularbu kuyruktan sorulacak. Şuan sadece son 7 gün içinde sorulmamış ve yarışmacıya ait olmayan sorular rastgele soruluyor.

Sistem geliştikçe hem soru kalitesi artacak hem de bu kalite otomatik sistem tarafından belli kriterler ile korunmaya çalışılacak.

Tarihi çok seviyorum ve yarışma bitmeden tarih sorularını en az 500 e çıkartmak gibi bir niyetim var :frowning: Ama bunların kpss havasında olmaması için elimden geleni yapıyorum daha çok ne tip bir soru bana sorulsun isterim diyerek yazıyorum…

Evet arkadaşlar düne ait sonuçlarda geldi. Yarışma kapsamında şimdiye kadar 500’ün üzerinde soru onaylandı. Çok uzatmadan sıralamayı paylaşayım.

28 Mart Listesi

Soru Adet Kullanıcı Adı
118 @erce
118 @EmrecanDogan
77 @Tobizume
31 @Gok_Smr
15 @BiblofilYouTube
12 @pcd
5 @erdo
4 @CowardlyHero
3 @Karahayalci

İki günlük toplam sonuçlar ise şu şekilde oluştu.

Bu paylaşımla birlikte şunu da eklemek istiyorum, bu sonuçlar resmi sonuçlar değildir. Yarışma tamamlandığında yapılan sayımlar geçerli olacaktır.

Herkese bol şans

2 Beğeni

Bugün biraz geç oldu artık kusura bakmayacaksınız :slight_smile:. Güncel durum şu şekilde;

29 Mart Sıralaması

Soru Adet Kullanıcı Adı
148 @erce
137 @EmrecanDogan
34 @BiblofilYouTube
14 @Gok_Smr
7 @Karahayalci
4 @azizhayri
4 @Endodermis
1 @Calypso

Toplam Sıralama

@erce ve @EmrecanDogan ikilisinin ön gruptaki mücadelesi büyük bir hızla devam ederken @Tobizume arka gruptan koparak ön gruba doğru yaklaşmaya başladı. Diğer taraftan @BiblofilYouTube yaptığı atak ile dördüncülüğü @Gok_Smr’den almış bulunuyor.

Gelecek günler bakalım bize neler gösterecek.

Herkese bol şans.

4 Beğeni

@erce yoğunluklu tarih sorularıyla beynimizi yakarken @EmrecanDogan ise mitoloji sorularıyla beynimizi yakıyor. Bunu demeyi unutmuşsun. :smiley: Arada film, dizi, müzik başka bir şeyler yazın arkadaşlar bayıliciim. :rofl:

1 Beğeni

Ben rakamlar üzerinden konuşuyorum :slight_smile: sorularla muhatap olan sensin tabi o tarz yorumları sen yapıcan :obey:

2 Beğeni

İlk iki sıradaki soru sayılarını gördükçe pes etmek üzereyim. >_<"

2 Beğeni

Aslında pes etmeye gerek yok. Sadece kendinize bir konu bulun ve o konuda sorulabilecek tüm soruları yazın. Bu şekilde daha hızlı soru çıkabiliyor. İlla zor veya illa kolay olacak diye bir şey yok. Bazen en basit sorular en güzel sorulardır. Mesela bulmaca çözdüyseniz oradaki gibi sorulardan yürüyebilirsiniz.

1 Beğeni

Ne kadar çok işsiz adam var dedirttiriyor insana değil mi? :smiley: Ama tüm bunların suçlusu Bay_Karamsar’dır. Zir kendisinin hiç bir yarışmasını kazanamadım. Kuralarda şansım yok. Bu defa her şey ellerimde… Ve bu fırsatı kaçırmaya hiç niyetim yok :smiley:

1 Beğeni