Trivia! Soru Ekleme Yarışması Başlıyor! [TAMAMLANDI]

Sıkıntı yok… Sonuçta kurallar açık bunlar yarışlarda olabilecek şeyler :slight_smile: Burada arkadaşlar da baya kontrol ettiler.
Uyumayan kazandı diyelim :slight_smile:

1 Beğeni

Benim içinde sıkıntı yok. Kurallarda soruların orjinal olmasıyla ilgili bir kural yoktu zaten.

Yarışmanın süresi de çok uzundu. İkinciliği elde edemeyeceğimi anladığım zaman tek hedefim üçüncülüğü koruma politikası gütmek oldu. Yarışmanın diğer ödüllerini görünce iyiki de çok uğraşmamışım dedim, istediğim tek kitap Watership Tepesi’ydi.

1 Beğeni

Aynı durum bende 3. kitap için var… epsilon çok dengesiz, uç sınırlarda dolaşan bir yayınevi. Şahsi fikrim olmak üzere; 100 kitaptan 95 i çöp, 5 i çok çok iyi. Hatta bazen adı sanı bilinmeyen bir kitabı alıp yayınlıyorlar ve hakikaten iyi iş çıkarıyorlar(örn: Özgürlüğün Rehaveti)

1 Beğeni

İthaki gibi kalitesiz kitaplarını, yan yayınevleri kurup onlar üzerinden basma politikası gütselermiş keşke. Wattpad kitapları ile Taht Oyunları serisi yan yana yakışmıyor.

1 Beğeni

Arkadaşlar merhabalar. Yarışma sonuçlarını açıklamadan önce bir kaç konuda bilgi vermek istiyorum.

• Yarışma kapsamında 3000’den fazla soru geldi. Bunların yaklaşık 2900 tanesi onaylandı.
  • 120 civarı soru sistemde yaşanan bir hata sonucu “soru” kısmı silindi. Bu soruların tamamı onaylanmış olarak kabul edildi.
  • Bu yarışma süresince teknik taraf ile ilgili bir kaç geliştirme yapma fırastı bulduk ve yapacaklarımız arasına yeni şeyler eklendi. Bu açıdan çok güzel bir ortam oluştu. Tekrar teşekkürler.
  • Yarışma süresi konusunda ilk yarışma olduğu için süreyi biraz uzun tuttuk. Gelecek yarışmalar en fazla Pazartesi-Pazar şeklinde yedi gün olarak planlanacak. Yedi günden az sürecek yarışmalar gelebilir fakat uzun yarışmalar çok nadir olacak.
  • Bu yarışma Epsilon sponsorluğu ile yapılmıştı. Bu yüzden tüm kitaplar Epsilon kitapları. @magicalbronze’a kazanan arkadaşlar ulaşırsa yine Epsilon olmak kaydı ile belki farklı bir kitap gönderebilir.
  • Elimizde epey soru birikti, yarışmaya dahil olmayan büyük bir soru kümesi var yarışma sonuçlarını açıklayınca göreceksiniz zaten. Bu yüzden yakın bir dönemde tekrar soru ekleme yarışması gelmeyecektir.

Son olarak lütfen soru çözmeye ve meydan okumaya devam edin. Bu süre zarfında şurası şöyle olsa burası böyle olsa iyi olur dediğiniz şeyleri lütfen Hata ve Öneri başlığına yazın

1 Beğeni

Evet arkadaşlar gece boyu yoğun bir mesai yaparak @Agape ile birlikte tüm soruları erittik. Yaptığımız sayım neticesinde yarışma sıralaması şu şekilde gerçekleşti

Soru Adet Kullanıcı Adı
1063 EmrecanDogan
1000 erce
375 Tobizume
297 Gok_Smr
129 Mevlevisultan
45 azizhayri
34 Karahayalci
13 erdo
13 pcd
7 Calypso
6 Endodermis
4 Emrecan_Algul
4 Erdal_Hellacoglu
4 Ismail_Suna_Oran
1 muaet
1 mrt
1 blackkie

Bu sayımda geçen hafta yaşanan boş soru hatası sebebi ile onaylanmamış tüm sorular onaylanmış kabul edilerek sayıma dahil edildi. Yarışma kapsamında 3000’den fazla soru eklendi. Katılan herkese teşekkür ediyorum.

Özellikle bu 3000 sorunun kontrol edilmesi ve taraması sırasında sarf ettiği efor ile @Agape büyük bir alkışı hak ediyor.

@EmrecanDogan’ın son gün yapmış olduğu atak ile tebrik ediyorum. Ve aramızda geçen şu konuşma ile aslında kendisinin bir bold pilot performansı göstereceğine dair vermiş olduğu ipucunu da hatırlatmak istiyorum.

Yarışmanın mansiyon ödülü ise yazdığı script ile bir günde 13 bin soru ekleyen @Emrecan’e gidiyor. Her ne kadar yarışma kurallarında “script ile eklenemez” gibi bir kural yazmamış olsak da rekabete ve adil yarışmaya uygun olmayacağını düşündüğümüz için bu 13 bin soruyu yarışmaya dahil etmedik. Fakat yarışma kapsamında açıklanan kitaplardan seçeceği bir tanesini ben kendisine mansiyon ödülü olarak göndereceğim. Ayrıca script ile eklemenin bize teknik sıkıntılar yaratma potansiyeli olduğu için soru ekleme süreleri ile ilgili bir kısıt getireceğiz. Bu kısıtlama kesinlikle yarışmacıları üzecek/sıkacak bir uygulama olmayacak.

Yarışmayı kazanan arkadaşlar adres bilgilerini @magicalbronze’a özel mesaj olarak atarsa kendisi gerekli işlemleri başlatacaktır.

Bir sonraki yarışmada görüşmek dileği ile katılan herkese tekrar teşekkür ediyorum.

4 Beğeni

@erce yarışma için script yazıp 13000 soru eklemiş bir yarışmacı. :joy::joy::joy:

2 Beğeni

Yarışmada emeği geçen herkese teşekkürler arkadaşlar.

@EmrecanDogan Son atağın ile bizleri şaşırttın. Tebrik ederim. :vulcan_salute:

@erce Son güne kadar iyi geldin. Seni de tebrik ederim. Büyük bir emek sarf ettin. :slight_smile:

@Tobizume Nispeten daha şekerpare soruların için teşekkürler. Tebrik ederim. ^^

@Emrecan Gösterdiğin epik çabadan ötürü seni de tebrik ederim. Sisteme girince bir anda soru numaralarını 17 binlerde görünce büyük şok yaşamıştım. :smiley:

Bir sonraki yarışmalar için sizlere küçük bir tavsiye vereceğim: Bol bol soru çözüp cevaplara aşina olun. :smiley: Soru ekleme yarışması yoksa soru çözme yarışması olacaktır. :wink:

3 Beğeni

Öncelikle şunu söyleyeyim adaşım gibi benim aklım öyle ‘‘script’’ dediğiniz hilelere ermez. Bu bilgisayar-bilişim olaylarından pek anlamıyorum, ben lise de okurken kodlama da yoktu. O yüzden 450 soruyu şöyle girdim: Geçen haftam vize haftasıydı. Yani bir hayli kafa patlatacaktım ve 7’sinde de bitecekti. Son 3 yarışma günü boştu. Elimde 600 soru vardı girişi yapılmış. Bunun üzerine bir taktik geliştirdim. Ben de vize dönemi ve sonrasında Word dosyası oluşturup elimdeki soruları kaydettim. Tabii sisteme giriş yapılmayınca 600 soru da kaldı ve Erce arkadaşımız da benimle arayı epey açınca tabii bir rahatladı. Bunun olacağını tahmin etmiştim, psikoloji üzerine uzmanım(dermişim!) Dolayısıyla elini birazcık gevşetti ama ben yine de çok fazla soru girdiğini anlıyordum. 450 soruyu Word’de depoladıktan sonra son gün öğleden sonra 3 gibi eklemeye başladım, akşam 7 gibi de tamamladım. Tabii Erce elini gevşetince bu son atakla onu geçebilecektim, nitekim de öyle oldu. Bunu da kopyala-yapıştır ile yaptım ki yani yine elimle yaptım. Program falan kullanmadım.

Kaynaklarımı da söyleyeyim belki ihtiyacınız olur:

Kayıp Dünya sitesindeki mitoloji sözlüklerinden yararlandım.
Özhan Öztürk adlı bir sözlük bilimci abimizin sitesi var. Oradaki mitoloji sözlüklerinden de yararlandım.

Bütün bunlardan sonra @Emrecan bravo, uzun süredir girmedikten sonra 17.000’e ulaşan soru listesini görünce Erce’nin kastığını düşünüp yarışmanın peşini neredeyse bırakmama neden olacaktın ama zaten 600 soru girmiş biri olarak sisteme katkı olsun diye 450 soruyu da girdim. :smiley:

@erce tebrikler, baya bir uğraştırdın. Ama iyi soru kastın. :slight_smile: Hakkını helal et.

@Agape abla ve @danieljackson sizi de yorduk. Gözlerinizi falan. Emekleriniz için çok çok teşekkürler. Gözlerinizden öpüyorum. :heart_eyes: Ama benim de dün elim koptu soru girmekten. Hatta bir ara damarım o kadar görünür oldu ki sağ elim en sonunda titremeye başlayınca ara vermek zorunda kaldım.

2 Beğeni

Ben de böyle demiştim @danieljackson 'a. Kesin dedim Word’e yazdı. :smiley:

1 Beğeni

Benim için başka yol yoktu. :slight_smile: Ya vazgeçecektim ya da taktik yapacaktım.

1 Beğeni

@Tobizume, 13.000 soru ekleyecek script yazılır anlarım da 13.000 soru nereden nasıl bulunur hiç anlamam. 2+2 kaç eder diye mi yazdın mübarek :smiley:
@EmrecanDogan, tebrik ederim. Aslında aklıma böyle bir durum olabileceği geldi. Hatta akşam can sıkıntısıyla ne olur ne olmaz bir 85 daha giriyim diyordum ama 3. kitabın ateşleyici olmaması çok büyük etken oldu.

@danieljackson, çok ilgilendin, çok uğraştın birlikte sistemin eksiklerini de gördüğümüz güzel bir süreç olduğuna inanıyorum. Herşey için çok teşekkürler. ( Hala sistemsel sıkıntılar olduğunu düşünüyorum ve soru kategorilerinin din, sanat gibi alanlarda alt kategorileri olması gerektiğine inanıyorum. Birde hazır yarışma bitmişken tüm sorular elden geçirilmeli. Oynarken çok fazla zor soru görüyorum. Çok ekstrem seviyede bir konu ön bilgi verilemeden soruluyor. Örn: Hangisi Blindguardian parçasıdır?)

@Agape, sana ne desek az. hakkın yenmez gözlerine beynine sağlık :smiley:

@Bay_Karamsar hepsi sizin yüzünüzden oldu. Bir tane çekiliş kazansaydım bugun 50-60 soru yazıp rahat rahat oturacaktım yerimde.

@magicalbronze kişisel bilgiler ve sıkı bir pazarlık için posta kutusuna bakarmısınız lütfen :smiley:

3 Beğeni

Diğer kategeorisini zaman zaman kontrol edip yeni kategoriler açılacaktır. En baştan 3-5 soru olacak kategorileri azaltmıştık.

Bununla ilgili planlanan bir kaç çalışma var. Örneğin pas oranına göre sorular yayında kalacak veya yayından alınacak.

3 Beğeni

Kitaplar gerçekten de ateşleyici değil ama 600 soruyu buraya yazdıktan sonra vazgeçmek de içimden gelmedi. Arada kaldım. Üstüne bir de soru sayısı 14.000 artınca daha da sıkıldım. En azından değiştirebiliyormuşuz Epsilon olması şartıyla. Cansu Muyan için zorlarım şansımı :slight_smile: 2 ya da 1 kitabı.

1 Beğeni

Değiştirebiliyoruz demedim “belki” @magicalbronze bir ihtimal yapabilir dedim :slight_smile: kesin konuşmayalım.

2 Beğeni

Umut fakirin ekmeği. Kırmayalım lütfen beyefenciğim :slight_smile:

1 Beğeni

@Agape birazda görenlerin şaşırması için programı kapatmadım. Son soruya kadar ekledim. :smiley:

@EmrecanDogan Hocam bir kere ben hile yapmadım. Kurarlar dahilinde soru ekledim. :smiley:

@erce Yazdığım script ise bir sitediki kim 500 milyoner olmak ister sorularını alıp trivia sistemine ekleme yaptırıyordu. Script 85 satırdan oluşuyor sadece :smiley: :rofl:

@danieljackson kitap için çok teşekkür ederim. :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face::blush:

Yarışmayı bileğinin hakkıyla kazanan tüm arkaşları ve soruları okuyup onaylayan tüm ekibi de tebrik ederim. Emeklerinize sağlık. :clap::clap::clap:

4 Beğeni

Benim anlamadığım scripti nasıl eklediniz sisteme giriş yapılmadan script eklenebiliyor muydu?

Sisteme derken panele giriş.

Kazananlara tebrikler.

Son derece butik ve iyi niyetli başlayan Trivia’nın geleceği için nedense karamsarım. Ben denenen yöntemleri vs. pek doğru bulmuyorum. İş script yazıp soru eklemeye ya da son gün son saatler önceden hazırlanan soruların topluca eklenmesine kadar vardıysa ortada sürece zarar verme “ihtimali” olan bir hırs var demektir.

Tabi tüm bunlar benim fikrim. Buraya(ve tarihe) not düşeyim de, ilerde tekrar konusu olacakmış gibi bir his var içimde.

Yapılanlar kurallar dahilinde mi? Evet. Yine de bir emek söz konusu mu, Evet.

Ama yine de benim ağzımda kötü bir tat bırakıyor işte. Aşırı dürüstlükten ölecek hastalığına yakalandım sanırım.

1 Beğeni

Aslında sisteme script eklemedim. Scripti kendi bilgisayarımda çalıştırdım. Normal biri ekler gibi soruları ekledi.

1 Beğeni