Trivia! Soru Ekleme Yarışması Başlıyor! [TAMAMLANDI]

Aslında yanlış düşünüyorsun. Zarar vermekten çok yararlı oldu diyebilirim. Hem yeni sorular eklendi( benimkiler hariç) hemde sistemdeki eksiklikler görülüp ona göre önlem alındı. Zaten sistemin zaafiyetinden dolayı script yazabildim.Eğer kötü niyetli biri gelip aynı anda onlarca script çalıştırarak sisteme anlamsız veriler yükleyebilirdi. Bunun sonucunda da triva sistemine normal kullanıcılar giriş yapamaz hatta çökme durumu bile yaşanabilirdi. Ayrıca şunu da belirtiyim ben o scripti günün belli saatlerinde çalışmasını, 5-10 dakika aralıklarla soru eklemesini sağlardım. Bu sayede script olduğumu asla anlayamazdınız. Zaafiyeti bildirmediğim sürecede her yarışmada kullanırdım. :smiley: :joy:

Size ne çok şey borçluymuşuz :slight_smile: Elinize sağlık.

Ben dürüst olduğumu düşünüyordum. Yani ahlaki olarak, kuralları bir tarafa bırakırsak. Çünkü vize dönemi boyunca hiç soru girmedim, mümkün de değildi. 7’sinde biten vizelerden sonra kaybettiğim günleri telafi ettim. Hatta tam telafi de denemez. Öncesinde günde 100 soru ekliyordum. 10 günde 1000 soru eklemem lazımdı ama hazır da 450 vardı. Ama şimdi ben de kötü hissettim.

Script konusu hariç ben bir sorun göremiyorum. Güzel bir rekabet olduğunu düşünüyorum. Herkes gayet güzel yarıştı. Bu tip yarışmalarda stratejiler elbette olacaktır. Kaldı ki ben hiç kimsenin burada kötü niyetle hareket ettiğini sanmıyorum. Herkes durumuna göre yarışmaya dahil oldu. Sonuçta kimse küçük kardeşlerini soru gönderim platformunun başına oturtup işkence etmedi. :smiley:

Diğer açıdan hem tarih hem de mitoloji konusunda epey bir şeyler öğrendim. Tabii karman çorman ama olsun. Yine de bana bir sürü şey kattı. Ben aslında Emrecan’dan Yunan Mitolojisi de beklemiştim ama süre yetmedi demek ki. :rofl:

1 Beğeni

Bildiğiniz akıl oyunları dönmüş burada yahu :smiley: Kazananları tebrik ederim.

Yazılım muhabbeti dönmüş: Hem script dahi olsa, kurallarda sorular elle girilmelidir diye bir ibare yoktu ki? En çok katkıda bulunan ödül alacaktı. Eğer katkıda bulunmak için kodlama meziyetlerini döktürdüyse kişi, bunda bir sakınca görmüyorum. Hatta bir iki defa daha çalıştırıp havuzu genişletsin derim.

Konu Dışı: @Emrecan Hatta mümkünse bana kodu özelden ulaştırabilme olasılığınız var mı? Yaklaşık 1 yıldır Python ile uğraşıyorum, meraklıyım böyle şeylere :smiley: Bir de hangi dilde yazdınız acaba?

Ben 300 soru yazarken yoruldum, kazanan arkadaşlar benden kat kat fazla yazdılar. Hepsini tebrik ederim. Yarışma bitti söylenecek tek şey var: “Sıradaki yarışmalarda görüşmek üzere!” (:

1 Beğeni

Süre yetmediğinden değil de Yunan ve Mısır mitolojisini ben diğerlerine bıraktım. Herkesin bildiği popüler mitolojiler ama kimse Çingene mitolojisinin varlığından haberdar değil. Soruları çözerken hem onlar öğrenir hem de soruları girerken ben öğrendim. :smiley:

Türk mitolojisi hakkında soru ekleyen de sizsiniz değil mi? Hangi kaynağı kullandığınızı merak ettim. Paylaşabilir misiniz?

1 Beğeni

İki kaynak kullandım:

Kayıp Dünya-Mitoloji Sözlükleri

Özhan Öztürk’ün kişisel sitesindeki mitoloji sözlükleri

İkinci kaynakta Baltık ve Kafkas mitolojileri de vardı. Ve ben tek kişiyim, ‘‘sen’’ diyebilirsiniz. Başbakan değilim neticede. :slight_smile:

1 Beğeni

Ben hikaye içinde geçen bir şeyler arıyordum. Ama yine de göz atacağım sözlüklere, teşekkürler.
Her insan saygıyı hak eder. Başbakan olmayı mi bekleyeceğiz? :smiley: Madem izin var ikinci tekil şahıs zamiri kullanırım.

1 Beğeni

Hikayeler içinde yok ben de ama mitolojilerin anlatılarını sözlükteki adları yazarak bulma ihtimaliniz yüksek. Sonuçta hepsinin mitolojik bir anlatısı vardır. Rica ederim. Saygıyı böyle de gösterebilirsiniz, maksat soğuk olmayalım. :buyucu:

1 Beğeni

Kısa yazacağım ve Perşembeye kadar internetim olmayacak.

Script konusu kapalı beta sonrası zaten çalışmayacaktı. Kapalı beta sürecinde bu tarz rate dediğimiz sistemleri devreye almadık.

Şartlarda yazmıyordu söylemi çok Amerikan vari bir söylem. Adil bir yarışmada herkesin ulaşabileceği kaynaklar kullanılır. 2-3 haftalık süreçte yazılım öğrenmek mümkün olmayacağı için bana göre adil bir durum olmayacaktı.

Amacımız eğlenceli bir ortam yaratmak. @Emrecan iyi niyetinden şüphe etmediğimiz için mansiyon olarak kitap hediyesine kavuştu.

Eğlenmeye devam.

1 Beğeni

Bende sanırım çok kapsamlı bir pdf olacaktı Türk Mitolojisi için ama önce bulmam lazım. :thinking:

Düzenleme: @Gok_Smr Buldum ama size nasıl atabilirim emin değilim. Bu sebeple resmini çektim. İsterseniz Google’da bir bakın bulamazsanız bir şekil göndereyim. Kaç mb bilmiyorum, belki mail ile gitmeyebilir.

2 Beğeni

Ona yakın bu var ben de.

2 Beğeni

Sanırım aynısı…:joy:

1 Beğeni

Zaten bir bu bir de Bahaeddin Ögel hocanın çalışması var.

Site ben de şu an açılmıyor ama bir de Ögel’in pdf’si var burada.

En azından bu vesileyle herkese bir kaynakça sunmuş olduk. Bende genel olarak mitoloji seti var çok güzel. Minik kitaplar ama içlerindeki bilgiler çok güzel. Haftaya programım dolu ama rahata çıktıktan sonra daha önce belirttiğim gibi güzel bir başlık açacağım. Hepsini okumadığım için çok kapsamlı olmasa bile mitolojiyi seven ve ilgilenenlerde mutlaka olması gereken bir set diye düşünüyorum. Zamanında kütüphanede keşfetmiştim.

1 Beğeni

:sweat_smile: :sweat_smile:

Merhabalar, buradaki hemen hemen herkesin script olayı onaylamadığı ve benimde pek içime yatmadığı için verilecek mansiyon ödülünü kabul etmek istemiyorum açıkçası. Bundan sonrada bu konu hakkında da daha fazla konuşulmaması hem triva, hemde benim için çok iyi olur. Ve son olarak da script konusu ile açtığım bazı sıkıntılardan dolayı buradaki herkesten özür dilerim. :slight_smile:

Valla script olayi yarismadan daha cok yorum tuttu…Ama bu zaten mansiuon odul. Bence al ve illa kabullenmeyeceksen bir ogrenciye hediye et hocam.