“Tüfek, Mikrop ve Çelik” Nihayet Tekrar Aramızda

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/tufek-mikrop-ve-celik-nihayet-tekrar-aramizda/

Günümüze dek yapılmış en kapsamlı antropolojik çalışmalardan biri olan “Tüfek, Mikrop ve Çelik” uzun bir aradan sonra tekrar basıldı. (DEVAMI…)

5 Beğeni

Artık mağazaya gidip etiket fiyatından alan kalmadı diye internete etiket fiyatından koymuşlar :joy:

Kriz olsun, telif olsun hiç bir kitap önceki baskısına göre bu kadar fiyatı yükseltilemez. Ama neyse ben yinede 56tl ye ciltlisini aldım​:joy::rofl:

Ne yazık ki üzen bir fiyatla çıktı. Geçmişte Hazal Çamur’un radyo yayınlarında “Kitabı alın sonra bulamazsınız.” demesini dinleseydim keşke.

3 Beğeni

Tübitak’ın kitap fiyatları genelde diğer yayınevlerine göre düşüktü. Şimdi Pegasus’a geçince şahlandı :unicorn:

Hangi yayınevi olursa olsun. düşünsene önceki 15tl,şimdiki 90tl. Bunun mantıgı nedir? Açıkçası pegasus fırsatcılık yapmış ve ya çok kar edecek yada ayıptır söylemesi elinde patlayacak kitap

Tübitak’tan çıkan baskısı elime geçmişti. Sadece Önsöz ve Birinci Bölüm’ü okumuştum; ve o kadarı bile etkilenmek için bana yetmişti.

Örneğin: İlkel olarak adledilen insanların sosyal ayıklanmayla, -sözde- medeni sayılan insanlarınsa biyolojik ayıklanmayla seçimlendiği topluluklardan oluşması, ilk dikkatimi çekendi. İlk sayılan insanların, çevresel kaynakların kısıtlılığı ve dönemsel değişkenlerine bağlı olarak şekillenen toplum içerisinde hayatta kalabilmek için kıvrak zekâya sahip olması gerekirken, medeni insanların, çevreye hükmedibelen toplumlarda zekânın öneminin geri plana atıldığı, savı derin derin düşündürtmüştü.

Artık o anki ruh halimden midir, bilinmez, fethedenin de fethedilenin de tarihi benim tarihimdir, görüsüyle okuduklarıma yaklaşma başlamıştım. Ününü hak ediyor.

2 Beğeni

Kitapyurdu’ndan 30 Eylül’e kadar Cepteteb kampanyasıyla ciltlisini 39 TL diğerini 25 TL ye alabiliyorsunuz. Ekstra indiriminiz varsa bir kaç lira daha düşüyor fiyat. Ben 23.38’e ciltsizini alacağım.

1 Beğeni

Elimde Tübitak baskısı olduğu için bir kez daha şükrettim.

1 Beğeni

Lise 3’te, üniversiteler gezisi yapmıştı okul. Odtü’nün içinde bir kitapçıdan 10 tl’ye almıştım kitabı hiç unutmam. Tabi o kafayla başlayıp anlamayınca evin karanlık köşelerine bırakmıştım. Gündem olmuşken kitabı buldum ve okuma sırama en başlara koydum. Tubitak’ın Tubitak olduğu zamanlar fiyatı görünce resmen amme hizmeti olarak bastıklarını anladım. Kitabı yayıma hazırlayan da baya tanıdık bir isim.

5 Beğeni

Millet, millet, millet… ve… aa… millet. Sadece bu kitabın değil, tüm etiket fiyatlarının artışı hepimizi huzursuz ediyor. Satış garantili bir kitabın iki-üç defa düşündürebilen bir fiyata satılmasından, eminim Pegasus’takiler de hoşnut değillerdir. Basım maliyeti krizi yaşanmasa, bu surat ekşiten fiyatı görmezdik elbette.

Kemal Beyin değindiği durumun da bu etiket fiyatıda etkisi var.

4 Beğeni

İzmir’de bir kurumda görev yapıyorum. Bilen arkadaşlar için mimari projeleri çoğalttığımız bir ozalit makinamız var. 90 cm genişliğinde ve 100 metre uzunluğunda kağıt bobinlerle çalışıyoruz. Elimizde kağıt kalmadığı için firmadan kağıt istedik. Firma elindeki müşteriyi kaçırma kaygısı taşımasına rağmen bize ancak 15 gün sonra kağıt tedarik edebildi. Firmadaki arkadaşla geldiği zaman kağıt konusunda sohbet ettik. Bana söylediği şey kağıdın sadece bu sene içinde aldığı zammın %300 olduğu. Yine çok yakın bir arkadaşım İstanbul’da tanınmış büyük bir yayınevinde satış müdürü. Kendisi de kağıdın tedariğinin ayrı bir sorun, fiyatının ondan daha büyük bir sorun olduğunu belirtiyor. Ben de bu zam konularında yayınevlerinin üzerine çok gidilmemesi gerektiğini düşünenlerdenim. Şu an ülke ekonomisinin gözle görülür acı bir gerçeği var. Nasıl yumurta alırken gördüğümüz zammın tepkisini tavuğa değil de başka yönlere gösteriyorsak yayınevlerinin de üzerine gitmek çok da doğru değil.

5 Beğeni