TÜİK 2018 Kütüphane İstatistiklerini Açıklandı: Kütüphanelerde Artış Var

(Devrim Beyaz) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/tuik-2018-kutuphane-istatistiklerini-aciklandi-kutuphanelerde-artis-var/

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı kütüphane istatistiklerini açıkladı. Hem üniversite hem de halk kütüphanelerinin sayısında bir önceki yıla göre artış var. (DEVAMI…)

(Tabibitosan) #2

Bu kadar artan kütüphane için 2019/1 atamasında açılan kadro sayısı ise sadece 4, onun da ikisi kütüphaneci olarak atanıyor. :slight_smile: Gerçi kişisel olarak işime gelen bir durum. Okul kütüphanelerinde zaten kütüphaneciler çalışmıyor, belki 10-15 çalışan vardır ama o kadar.

Taşra için de 500 kütüphaneci alınacağı açıklandı ama ne zaman ve ne şekilde olacağı belli değil onun da. Kütüphane var ama çalışanı ve kullanıcısı yok.

(Emre Can Doğan) #3

Bizim ilçe kütüphanesi her zaman YKS ve LGS çalışanlarla dolup taşıyor ve kitap alıp okuyan kişi sayısı bir elin parmağını ya geçmiyor ya da 1-2 fazla veriyor. O yüzden kütüphane yerine ses geçirmeyen duvarlarıyla bir oda inşa etseler tek tek o da aynı ilgiyi görür. En azından bizim ilçe bu durumda.

“TÜİK’in ve MEB’in istatistik verileri dört duvar arasında raflarda gördüğü her kitabımsı kâğıt topluluklarını kütüphane olarak değerlendiriyor. Milli Eğitim okul İstatistiklerinde okul sayısı 65 bin 564. TÜİK’in okullar için verdiği 26 bin 690 kütüphane rakamını doğru kabul edecek olursak Türkiye eğitim kurumlarının 38 bin 874 okulda kütüphane yok. MEB’in Z-Kütüphane sayfasında Türkiye Geneli Okul Kütüphanesi Sayısı: 18 bin 916, TÜİK verileri ile MEB Z Kütüphane sayfası verileri bile çelişiyor. TÜİK ve MEB’in verileri doğru kabul edecek olsak bile eğitim verdiğimiz çocukların, gençlerin yarısından fazlası eğitimde kütüphane hizmetinden mahrum”