Türk Mitolojisi - Merve Köken | Yazarının Kaleminden

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/kayip-rihtim/kayip-koseler/turk-mitolojisi-merve-koken-yazarinin-kaleminden/

Merve Köken, geçen haftalarda Karakarga Yayınları etiketiyle okurun karşısına çıkan yeni kitabı Türk Mitolojisi üzerine konuştu. İlk Türkçe gotik roman Canvermezler Tekkesi’ni sadeleştirip Latin harflerine aktaran, Sergüzeşt-i Kalyopi ve Makineli Kafanın Hikâyesi gibi eserlerin yeniden ortaya çıkmasında emeği olan Köken, yeni kitabının ortaya çıkış macerasını Kayıp Rıhtım okurları için kaleme aldı. * * * Çoğumuzun… (DEVAMI…)

2 Beğeni

Merve Köken, Türk Mitolojisi gibi, kökenlerine dair kaynakların çok kıt olduğu, zor bir konuya el atmış. Üstelik İslamiyet öncesi Türk Mitolojisi, yazarın da belirttiği gibi, üzeri örtülmeye çalışılan bir alan. Örtülemese bile, İslami unsurların yedirildiği bir alan. Kitabı henüz edinip okumadım ama böylesi güzel ama zor bir konu için sayfa sayısı biraz az geldi bana. En kısa zamanda okumayı düşünüyorum.

Edit: Merve hanım hem Türk Mitolojisi yazıyor, hem de Maiden tişörtü giyiyor. Daha ne olsun. Bu kitap alınmaz mı :slight_smile:

Keşke biraz daha detaylı bir çalışma olsaydı. Maya ve Aztek mitolojini almıştım bu seriden, genel hatlarını veriyor sadece bu seri ve kitaplar biraz sığ kalıyor. Bu kitap da o seriden ve biraz kısa gibi göründü gözüme.

Ama Türk mitolojisinde kaynak inanılmaz az, Ötüken ufaktan bir şeyler yaptı ama o da yeterli degildi.

Bu kitabı aldım ben, umarım daha da araştırmaya öğrenmeye bizlere de ogretmeye devam eder Merve hanım. Bu konuda ne yapılsa desteklerim şahsen. Benim gibi mitoloji delisinin üzerine böyle kitaplar atsınlar :grinning_face_with_smiling_eyes:

1 Beğeni

Evet katılıyorum. Ancak anladığım kadarıyla Merve hanım en azından Türk Mitolojisi konusunda yeni yeni yazmaya başlamış. Kitabın kısa oluşunun nedeni budur diye tahmin ediyorum. Umarım sonrasında daha kapsamlı, kalın kitaplar yazar ve biz de alırız. Türk Mitolojisi gerçekten oldukça zengin bir alan. Ancak ne yazık ki özellikle İslamiyetten sonra birtakım eklemeler, benzeştirmeler yapılmış. Mutlaka biliyorsundur ama ben başka arkadaşlarımızın da faydalanması açısından Yaşar Çoruhlu ve Bahaeddin Ögel hocaların çok daha kapsamlı eserlerinin bulunduğunu anımsatmak isterim.

Senin de dediğin gibi, daha kapsamlı eserler meydana getirebilmesi için Merve hanımı da desteklemek lazım :slight_smile:

@Ozgur bu arada, Canvermezler Tekkesi’ni okudun mu? Mitoloji değil tabi, ama gotik bir hikaye sanırım?

1 Beğeni

Yaşar Coruhlu’nun Türk Mitolojisinin Ana Hatları kitabını okudum. Açıkcası ben daha çok mitleri ve efsaneleri öğrendikten sonra karakterler ve gelisimi okumak istedigimden sanırım bana bir ders kitabı okuyormuş gibi hissettirmişti. Bahaeddin Ögel’in kitaplarını da bir türlü edinemedim açıkcası. Bulamadığımdan degil hep ya unuttum ya da alacağım sıra yanına bir şey bulamadım.
Sabri Gürses’in kitabı var yakınlarda aldığım. Onunla beraber Merve Hanım’ın da kitabını da okurum muhtemelen.

2 Beğeni

@Ozgur, benim Yaşar Çoruhlu hoca ile iletişimim var, kendisine sordum. Şu yanıtı verdi: “ Merhaba. Türk Mitolojisinin kapsamı çok geniş olduğu için sadece mitleri içeren bir kitap yok. Yazılmışsa bile ben henüz görmedim. Belki kısmen Wilhelm Radloff’un Türklerin Kökleri Dilleri ve Edebiyatları kitabı olabilir (2cilt). B.Ögel’in kitabında da birçok mitten söz edilmiş. Şamanist mitler bakımından ise Kömen Yayınevi tarafından yayınlanan Şamanizm kitaplarına bakılabilir. Fuzuli Bayat’ın Türk Şaman Metinleri kitabına da bakabilirsin.”

Aslında Fuzuli Bayat’ı dün ben de tavsiye edecektim. Başka bir kitabını okumuştum. Bunu da almayı düşünüyorum. Adı geçen kitaplar tavsiye niteliğinde…

3 Beğeni

Harika bilgiler bunlar. Çok teşekkür ederim, Türklerin Kökeni birkaç defa karşıma geldi aslında ama merak etmeme rağmen giremedim cok tanımadığım bir alan oldugu icin. Fuzuli Bayat’ı listeme aldım ama. Sonrasında Yaşar Coruhlu’nun kitaplarına da geçiş yaparım. Ben kaynak az olduğu icin aslında çok genişten ziyade daha zayıf bilgiler var diye düşünüyordum, demekki durum çok daha farklı.
Ama islamiyet sonrası eski mitlerin silinmeye çalışılmasından ben de haberdarım.

Merve hanımın kitabını aldım bu arada. Zaten bu seriyi biriktiriyorum, okurum bir iki haftaya yorum da yaparım.

1 Beğeni

Türk Mitolojisi kitabını bende buradan gördüm. Aslında yazarın geçmişi ve konu hakkında hakimiyeti beni biraz şüpheye düşürdü. Ama yine de kitabı alıp, okuyup, değerlendireceğim.

Türk Mitolojisine meraklı olanlara şöyle bir şey bırakıyorum.

2 Beğeni

Hocam, Merve hanımın kitabı, bu kitaplarla karşılaştırılamaz zaten. Merve hanımın kitabı daha çok giriş niteliğinde anladığım kadarıyla. Yine de desteklemek gerek diye düşünüyorum. Çok değerli kitaplarınız var. Bazıları benim kitaplığımda da bulunuyor.

@Ozgur rica ederim. Kitap hakkındaki yorumunu da bekliyoruz. Bu arada, Fuzuli Bayat’ın aşağıdaki kitabı da aradığın şeyleri barındırıyor sanki. Kitapyurdu’ndan içindekilere bir göz at istersen.

1 Beğeni

@Ozgur Kadim Türklerin Mitolojik Hikayeleri kitabını okumuştum zamanında. İncelemeyi aşağıya ekliyorum.

2 Beğeni

“Parça parça ilk başta Bay Ülgen’in Ag Ene (Ak Ana) yardımıyla evreni yarattığı değişik mitler aktarılıyor. Daha sonra İslam dinindeki olayların benzerleri ile karşılaşıyoruz. Örneğin; ilk insanların oluşumu, cennet-cehennem kavramları ve buradan kovulma, Nuh tufanına benzer bir mit daha yer alıyor.“

Şu bölümler zaten direkt İslamiyetin etkisiyle mitolojiye yansımış bölümler.