Türk Mitolojisi ve İnançlarına Dair Çözebileceğiniz En Detaylı Test

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/snax_quiz/turk-mitolojisi-inanclari-test/

image

Yunan mitolojisi ya da İskandinav tarihine yeterince hakimsiniz, evet. Peki ya Türk mitolojisi ve eski Türk inançları hakkında neler biliyorsunuz? Bu test hem bilgilerinizi ölçecek hem de sonsuz bir okyanus olan anlatılarımızı yeniden gün yüzüne çıkartacak! More

24 Beğeni

Test ayrı görseller ayrı harika yahu :baris: Eline sağlık @KorkutHatun :krs:

2 Beğeni

Türk vatandaşlığı alınırken sorulsun; millî değerlerimizdir tabiatıyla ve nihayetinde. Harika sorular, ama çok mu zor olmuş sanki @KorkutHatun :baris:

3 Beğeni

Sağolun efendim… :krs:

2 Beğeni

Zor mu haşa… :grinning::grinning:

1 Beğeni

Harika olmuş, elinize sağlık. Gerçekten de zordu ama öğrenmiş oldum fena mı? Bazı detaylar epey ilgimi çekti, inanılan çok ilginç şeyler varmış. Emeğiniz için çok teşekkürler :slightly_smiling_face:.

2 Beğeni

Çözdüğünüz için ben teşekkür ederim, sevgiler… :tulip:

2 Beğeni

Cok guzel emek harcamissiniz bayildim, islamiyet oncesi turk kulturumun olmadigini farkettim biraz uzdu ama testi cozmek cok bilgilendiriciydi keske daha cok sey bilebilseydim

1 Beğeni

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim, mutlu oldum. :slightly_smiling_face::slightly_smiling_face:

8/15! Demek ki şamanlar ve efsunlu ruhlar pek de yanımda değiller.:sweat_smile: Bu konuya eğileyim.

Teste bayıldım, öğrenmenin hızlı ve eğlenceli bir yolu olmuş. Elinize sağlık.

Bazı bilgiler çok ilginçti. Mesela daha ilk sorudaki şu seçenek:

Şaman vasıtasıyla yapılan törenlerde kısır bir kadına sağlıklı bir bebeğin ruhu nakledilir ve Umay bu şekilde çağrılırdı. Tören sonunda ruhu nakledilen bebek ise ölürdü.

Bu gerçekten doğru mu? Sorgulamaktan ziyade merak ettiğim için soruyorum. Kurban ettikleri bebek karşılığında Umay’dan ne almak istiyorlardı? Yani hangi kadın bebeğini öylesine bir sebep için verir ki, ortada çok önemli bir mesele olmuş olması gerekir. Aklım almadı gerçekten. Bu konuda biraz daha bilgi verebilir misiniz?

4 Beğeni

En başta bilginin kaynağını vereyim, Yaşar Çoruhlu, Türk Mitolojinin Anahatları, s. 42, Kabalcı Yay, 2002 İstanbul. :slightly_smiling_face:

Sağlıklı bebek vesilesiyle kısır kadın doğurganlık kazanır. Hangi kadın bebeğini verir sorusuna sanırım bir cevabım yok zaten kara büyü niteliği taşıdığından bu uygulamanın nadir olduğunu düşünüyorum. (Umarım :confused:)

4 Beğeni

Böyle bir testi sitemizde ağırlamak ne büyük mutluluk. Ellerine, zihnine, bilgine sağlık Uygar :slight_smile:

Ak ve kara şamanlar şıkkını görünce, günümüz dünyasında tanıştığım tek ak şaman çiftini hatırladım. Çok ilginç bir deneyimdi. Istanbul’da şaman olarak yaşamayı başarmaları da ayrı bir başarıydı. Kara şamanlar olduğunu onlardan öğrenmiştim. Bir yere kadar fantastik bir deneyim olsa da insan çok da inanamıyor. Sonra tabii o küçük gösteriyi yaptılar. Halen hatırladıkça tüylerim diken diken oluyor :smiley:

5 Beğeni

Güzel bir testti. Sonuç: 7/15 Kendimi Türk Mitolojisine yakın hissederdim ama yanıldığımı öğrendim. Elinize sağlık…

1 Beğeni

Epey kıskandım, ben hiç rastlamadım daha. :confused: Senin yorum yazmana, beğenmene apayrı mutlu oldum, teşekkürler. :tulip::tulip::krs:

2 Beğeni

Çok teşekkürler :slightly_smiling_face::tulip:

1 Beğeni

Cevabınız ve kaynak paylaşımınız için teşekkür ederim.:blush:

Şamanizmi hep iyilik, güzellik, doğaya saygı, insana sevgi şeklinde tek boyutlu düşündüğüm için çok şaşırdım sanırım.

Ben de bunu bugün, şu anda öğrendim! :sweat_smile:

2 Beğeni

Ben de öyle düşünüyordum. İnsana sevgi kısmında ilginç bir şey duydum kendilerinden. Şu anki Türk şamanları eşcinselliği doğaya bir hakaret olarak görüyor. Ama Latin Amerika taraflarındaki ak şamanlar böyle düşünmüyormuş. Tamamen kendilerinin yalancısıyım :smiley:

Yatırım tavsiyesi değildir :smiley:

@KorkutHatun benim tanışmam tamamen başkalarının çabalarının meyvesini yemem sayesinde oldu. Her şey hazırdı, ben kendimi ekibe sokuşturdum :blush: Paranormal activity deneyimimi de müsait bir zamanda özelden anlatmak isterim.

2 Beğeni

O kadar istiyorum ki! Çok çok merak ettim :tulip:

Çok garipmiş sahi

1 Beğeni

15 Üzerinden 9

Hırtık

Sana kullar canlar feda / Bilge yiğit, cesur hatun / Gam yüzün görmeye bu dünyada / Sayende kötü ruhlar uykuda.

Pek bi’ kafa karıştırcı şeymişim.

Kazara yanlış şıkkı işaretlemeyip,15 üzerinden 10 yapsaydım ne çıkardı acaba?

1 Beğeni

Denemeden bilemeyiz? :grinning:

1 Beğeni