Türkiye Yayıncılar Birliği'nden Maliye Bakanlığı'na Çağrı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/turkiye-yayincilar-birliginden-maliye-bakanligina-cagri/Yazarların ve çevirmenlerin gelirleri üzerindeki vergi yükünün kaldırılması için Türkiye Yayıncılar Birliği, Maliye Bakanlığı’na çağrıda bulundu. (DEVAMI…)

4 Beğeni

Belki bu sayede kitap fiyatları da düşer.

Şu anki sistem hem yazar ve çevirmenlerin gelirlerine el koyduğundan onlar için kötü hem de kitap fiyatlarının şişmesine neden olduğundan okurlar için kötü.

Türkiye’de kitap okuyan kişi sayısı ve okunan kitap miktarı zaten çok düşük. Mevcut vergi düzenlemeleri durumu daha da kötü hâle getiriyor. Yazar ve çevirmenlerin sadece bu işi yaparak ekmeğini kazanması neredeyse imkânsız hâle gelmiş durumda.

Öte yandan halkın önemli bir kesimi korkunç derecede yoksulluk içinde yaşarken, şaka gibi miktarlarda para kazanırken, beslenme ve barınma gibi ihtiyaçlarını bile karşılayamazken bir kitaba bu kadar çok para veremez.

Kısacası bu sistem hem yazar ve çevirmenlere hem de okuyucuya zarar veriyor. Genel olarak da toplumu okumaktan alıkoyuyor ve topluma zarar veriyor. Türkiye Yayıncılar Birliği sonuna kadar haklı.

3 Beğeni