Türkiye'de Televizyona Ödenen Para, Kitaba Verilenin 2 Katı

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/turkiye-televizyona-odenen-para-kitaba-verilenin-2-kati/

TÜİK 2018 yılının Kültür Ekonomisi verilerini açıkladı. Birinci sırada yine televizyon varken kitaba ayrılan bütçe TV’nin ancak yarısını bulabildi. (DEVAMI…)

1 Beğeni

Tekrar baksınlar, bir sıfır unutmuşlardır. 20 kattır o.

2 Beğeni

Ben fena bulmadım. Sadece bir sene içinde televizyon yüzde 5.4 gerilemiş ve ikinci sırada kitaplar var. Bence bu epey umut verici. Yüzde 14.7 ile kitap harcaması ikinci sırada. Arada sadece yüzde 11.1 oranında fark kalmış. 2019 verileri umarım daha iyi olur. Kısa vadede olmasa da neslin yenilenmesiyle birlikte televizyona olan rağbet gittikçe düşecek bence. Bundan on sene sonra bazı şeyler yer değiştirebilir. Önemli olan kitapların artış göstermesi.

5 Beğeni

Elmastan vergi alınmıyor, kitaptan alınıyor. Çok üzüntü verici bir durum.

Kitapta vergi yok. Kalkalı çok oldu. :slight_smile:

2 Beğeni

Kültür ekonomisi :grinning: :grinning: :grinning: :grinning:
Lafa bak sen kültür ekonomisiymiş. Pislik kapitalizm en değerli organımıza, beynimize öyle işlemiş ki, artık herşeyin maddi bir karşılığı oluşunu pek normal karşılıyoruz.
Rezilliğe bak sen. Adam bıyık altından sırıtarak “kültür” ekonomisi “verileri” diyor, biz de yorumlar yazıyoruz öyle değil şöyle bu iş falan diye.
Kültür parayla alınıp satılır olmuş, yorumlarız ağlanacak halimize.

TÜİK verilerini hâlâ ciddiye alan var mı :slight_smile:

Eskisinden çok daha pahalı ama :smiley:

TV’lere para harcanacak tabii. TV’ler evrim geçirdi arkadaşlar tıpkı bilgisayarlardaki SSD devrimi gibi. Bir TV “smart” özelliği kazanmasıyla bir monitör halini aldı artık. Dileyen 105" TV’sinde e-kitap okur TV’ye bağladığı hi-fi ses sistemiyle de yanında müziğini dinler. Ayrıyeten konsolcular bilir konsol ne kadar değerliyse TV de öyledir. TV dediğimiz şey yakında bilgisayarlarla birleşerek evrimini tamamlayacak.

1 Beğeni

TÜİK verilerinin, A Haber’in ekonomi haberlerinden bir farkı olmadığı gerçeğini göz önüne alarak açıklanan rakamlar üzerindne değerlendirme yapmak gerekli.

Öte yandan bildiğimiz fiziksel televizyon satışı ile kitap satışını kıyaslamak ve kültürel tüketim çıkarımı yapmak ne kadar mantıklıdır bilemiyorum.

3 Beğeni

Sayılara yeterince işkence edersen istediğin her sonucu çıkartabilirsin.

2 Beğeni

Televizyona ayrılan bütçe derken televizyon satılmasından oluşan mı yoksa televizyondaki abonelik sistemlerine ödenen para mı?

Televizyon satılması söz konusuysa kitap satışlarının bunun yarısı olması demek inanması güç bir durum, kitap satışından gelen para bunun anca 10’da 1’i falan olabilir. Abonelik hizmetleri ise eğer gayet normal bir durum, ileride abonelik hizmetleri kitap satışlarını 4’e 5’e katlar.

Metinden benim anladığım cihaz ve abonelik hizmetlerinin toplamı. bu veriye cihaz da dahil olunca çok anlamlı bir karşılaştırma olmuyor. Elektronik cihaz ile kitap karşılaştırmak yanlış. Tabi kitap derken ders kitapları da dahil mi bunun içine o da biraz belirsiz.

1 Beğeni

Yayınevlerinin şark kurnazlığı bu. Devlet ya da hükümetin bir işgüzarlığı değil.

2 Beğeni

Çok saçma bir karşılaştırma olmuş bence. 1-2 liraya bile kitap bulunuyor. Harcanan para yerine satın alınan kitap sayısı ve tv Yayınları aboneliği karşılaştırılırsa daha mantıklı olabilir bence. Ayrıca ikinci el kitap veya ücretsiz kitap konusuna hiç girmiyorum bile. Örneğin netflix üyeliği 40 lira ama 40 liraya kaç kitap alınabilir bunu karşılaştırmak gerek.

1 Beğeni

Kitap fiyatlarını yarı yarıya düşür bak ben o istatistikleri nasıl yukarıya doğru çekiyorum.
Süpermarkette arabacığı alıp içini doldurduğumuz gibi kitap evinde de aynı şeyi yapabildiğimiz günler gelir mi acaba? :smiley: :smiley:

1 Beğeni

Netflix en üst paket aylık 42 lira, 1 ay boyunca sınırsız denilecek içeriklerle zaman geçirmek varken 2 kitaba 40 tl vermek not stonks

bizim evin bu istatistlerden haberi yok çok şükür tv ye verdigim paranin mislisiyle kitap aldim/aliyorum :slight_smile: