Türkiye'de yayın yapan internet kitap satış siteleri

(Hüseyin gök) #142

Valla bende ordan bir kaç kere sipariş versşm ve sıkıntı olmadı lakin baskısı olmayan ama sitede var görünen bir kitap vardı onu almaya kalkınca bir haftadan fazla temin ayağı yaptılar 15 günde para iadesi ancak yaptılar. Asimov ve baskısı kesin olan kitaplarda sıkıntı yaşayacağını sanmam. Bende dün satın aldım aynı kitabı.

(Ufuk) #143

Daha önce İskandinav Mitolojisi kitabını ön siparişle D&R’da %50 indirim oldu diye oradan alanlar oldu ve sorun yaşadılar. Kitabın ilk baskısı tükenmek üzereydi hala kitabı gelmeyenler vardı. D&R kitapseç’e göre çok daha iyi bir site. Kitapseç başlı başına benim için sorun demek. Mesela gün içinde bi arayın müşteri hizmetlerini sıradaki 61.kişisiniz 25 dk içinde bağlanacaksınız diye başlıyor. Arayan 60 kişi olsada bekletse keşke :slight_smile: Ve arada 5. Kişiyken o kadar beklemişken 7.liğe falan düştüğümde olmuştur :slight_smile: Çok saçmasapan bir firma arada 4-5 lira fark vardır hiç bulaşmayın. İlknokta ithaki’nin kendi sitesi ordan alın geçin. Birde tek o kitabı alacaksanız 4,90’a kitaplar var kargo bedava yapan :wink:

Çok teşekkürler yorumlarınız için, riske girmeye gerek yok o zaman.

(Ufuk) #145

Hayat çok sıkıcı azıcık heyecan olsun demiyorsanız bulaşmayın :slight_smile:

(Hüseyin gök) #146

Ne heyecanı bildiğin adamı bunalıma sokuyor o site ama ben riske tekrar girip aldım. :slight_smile:

(Demet ) #147

Babil ücret iadesini kaç günde yapıyor bilen var mı?

(Oğuz Eren) #148

Pandora’dan geçen hafta yaptığım sipariş (26 kitap) bugün itibariyle PTS ile Hollanda’da bana ulaştı. Hem Pandora, hem PTS’yi yurtdışından alışveriş için gayet başarılı buldum.

Bugün denemek için İdefix’teki ve Pandora’daki PTS kargo fiyatlarını karşılaştırdım. Her iki sitede de Jaguar’ın Cam Arılar’ından 5’er adet ekledim sepete. Sonuç şu :

PANDORA IDEFIX
5 CAM ARILAR 74.75 69
PTS 93.96 178.52
TOPLAM 168.71 247.52

Bundan ne sonuç çıkarırsınız ? PTS mi idefix’i kazıklıyor, yoksa İdefix mi beni ?

(Emre ) #149

Kargoların anlaşmaları satış miktarına göre oluyor genelde. İdefix’in yurtdışı satışı azsa böyle pahalı olmuştur diye düşünüyorum. Yüksek kar marjı da eklemiş olabilirler.

İzlemeyenler için işin mutfağı

Bu sistemi, sipariş kargosunu makineler aracılığıyla hazır hale getirme sürecini biraz daha geliştirdiler galiba, ( platin indirim dönemi sonrası açıklamaları olmuştu bu yönde)

Ayrıca Amazon’un ABD de yaptığının bir benzeri diyebileceğimiz teslimat noktalarından teslimata başladılar. ( Bunun bir sonraki aşaması insansız kargo teslim noktaları olabilir)

Kitapyurdunun yaptıklarına bakınca sistem olarak en yenilikçi ve haliyle teknolojiyi satış hazırlama ve paketleme aşamasına sokan kitap satış sitesi olarak öne çıkıyorlar.

Evet bildiğim kadarı ile robot raf sistemi geldi. Yani kitapları depo rafından da robot alıyor. İşsizlik bu sayede biraz daha artmış oluyor ne yazık ki.

(Ufuk) #153

İşsizlik artmaz aslında bu durumda konu ülkemizle ile ilgili. Mesela o işi yapan robot ülkemizde üretilse onu üretmek için açılacak fabrikada çalışacak işçi ihtiyacı açığa çıkacak. Servis noktalarında yeni işçi ihtiyacı ortaya çıkacak. Robotu pazarlamada nakliyatında çalışacak işçi ihtiyacı gibi çoğaltabiliriz. Ama tabi robotu yada makine sistemini ithal ediyorsanız, bu işleri robot yapsada yapmasada her türlü geri kalırsınız ülke olarak :slight_smile:

(Emre ) #154

Robot iş yapıyor diye işsizlik mi artıyor? Artıyorsa bile buna üzülmemiz mi gerekiyor?

Kötü görünüyor. O kitap yerleştiren arkadaşlar da belli ki asgari ücretle çalışıyor. Karpuz dizer gibi hiç sallamıyorlar. En büyük online kitap mağazasının hali merdiven altı şirket gibi görünüyor. Umarım geliştirmişlerdir kendilerini ama pek de sanmıyorum… Bir de şöyle bir yer var yani. videosu

(Barış) #156

vay be paketleme makinesi çok çılgınmış.

(Barış) #157

Eleştiriniz doğru ama karşılaştırmanız olmamış. Kitap deposuyla kitabevi tabiki farklı olur. Kitabevi bakıp gezilsin diye yapılmış, depo da sadece çalışanlar kitapları bulsun diye bir sistem var. Abes bir karşılaştırma olmuş.

Göndermiş olduğunuz bir kitap mağazası.
İnternet satış sitesi deposu değilki.

Hür düşünce. Tabi üzülüp üzülmemek size kalmış.

(Özgür Kuru) #160

KONU DIŞI

konudan bağımsız olarak bu sorduğunuz sorunun cevabını şuan bütün iktisat dünyası cevaplamaya çalışıyor zira yapay zeka ve robotlaşma işsizliği evet arttıracak ve bu işsizlere ne olacağı tam bir muamma.

(Ufuk) #161

@fortknoxt Kitapseç sitesini kaldırabilir miyiz? Sorun yaşayanlar var. Yada yanına aşağıdaki yaşananları okumadan alışveriş yapmayın, sorunlu site diye yazsak. En azından herkes bilerek hareket eder insanlar mağdur olmaz. Kitapjoy listede yok fakat o sitede de sorun yaşayan çok olmuştu.