Türkiye'nin En Popüler Dijital Yayın Servisi Açıklandı: Cevap Netflix Değil

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/dizi/turkiye-nin-en-populer-dijital-yayin-servisi-aciklandi/

Dijital yayın platformlarının son yıllardaki yükselişi devam ediyor. Özellikle Koronavirüs pandemisi, birçok yayın servisinin pastadaki payını bir hayli artırmış durumda. Peki Türkiye’de durum ne? Pastadan en yüksek payı kim alıyor? JustWatch adlı uygulamaya göre Türkiye’nin en popüler yayın servisi BluTv. Bu noktada birçok izleyici, cevabın Netflix olacağını düşünüyordu. Ancak dijital platformlarda hangi yapımı nereden izleyeceğinizi… (DEVAMI…)

1 Beğeni

Justwatch verilerini göre 2020 3. çeyrek dijital platformlar Türkiye izlenme oranları.

• blutv - 43
  • netflix - 24
  • prime video 16
  • diğer - 17

3 Beğeni

BluTV’nin bu kadar büyük bir pazar payı olduğunu düşünmemiştim. Netflix daha domine edici gibiydi. Doğrusu ben sadece Prime Video kullanıyorum, Türkiye’de hızlı bir pazar payı yakalamış, tabi bunda Prime’ın bir aylık bedava deneme süresi etkili olmuştur.

Fikir versin diye paylaştım belki sıralama doğrudur ama tam olarak Türkiye verileri bu olmayabilir, veriler JustWatch kullanıcılarının verileri.

Blutv yüksek olmasının nedeni 1-3-6-12 aylık satın alınan dijital abonelik kodları ve promosyon kodları da olabilir. Birkaç gün önce HB yine 12 aylık blutv 90 TL’den satıyordu.

Ben bu habere hiç şaşırmadım. İçerik kalitesi olarak Blutv bu alandaki en başarılı dijital platform şimdilik. Doğal olarak insanlar çöp içeriktense kaliteyi tercih ediyorlar. Fiyat açısından ise kullanıcıların büyük çoğunluğu aylık ödeme yapanlardan oluşuyor bildiğim kadarıyla. Aylık ücreti en pahalı olan da Blutv. Yani daha ucuz olduğu için tercih edildiği pek de doğru bir bilgi değil.

BluTV’ye yalnızca dönemlik yerli yapımlar için (Yarım Kalan Aşklar, Saygı vs.) süreli bir şekilde üye oluyorum. İzlemek istediğim içeriği tükettiğim zaman başka izlenmeye değer hiçbir şey bulamıyorum. Netflix’e girdiğimde ise hepsini izlemeye zamanımın olmayacağına üzüldüğüm kocaman bir izleme listesi karşılıyor beni. Netflix, bu sebeple daha çok tercih ediliyordur diye düşünüyordum, şaşırdım doğrusu.

Blu TV 'nin içerikleri korsan yayıncılıkta çok fazla karşımıza çıkmaz ama Netflix bütün arşivi korsan da mevcut.
Birde Blu TV direk Türk kullanıcıya yönelik olduğu için Türk dizileri Netflix’in yaptığı projelerden daha başarılı bence bunlar önemli etken oluşturabilir.

1 Beğeni

Hmmm. Burdan şeyin haberi var mı peki? Bulu Tivi’nin?

BluTV’nin Türkiye’de kendi içerikleri ve BluTV adına lisansladığı dizi ve filmlerin korsanları neredeyse hiç bulunmuyor, üye olmak gerkiyor izlemek için (etik olan da bu zaten). Netflix ise daha Türkiye’de vizyona almadığı dizi ve filmler 3-4 saat öncesinde US & UK gibi ülkelerde yayınlandıktan hemen sonra çevrilip korsan dizi izleme listelerine ekleniyor. Ben neredeyse 3 yıl olacak Netflix’i lisanlı kullanıyorum, kardeşlerimle beraber kullandığımız için fiyat çokta sıkıntı olmuyor. Neredeyse çevremde ki herkes korsan izliyor. Anlıyorum bir dizi veya film için üyelik almak istemeyebilirsin ama bana hiç doğru gelmiyor. Bir emek veriliyor sen de onu kullanacaksan, karşılığını vermekle yükümlüsündür.

2 Beğeni