Ünlü Stok Görsel Sitesi Getty Images, Yapay Zekânın Ürettiği Eserleri Yasaklama Kararı Aldı

Kayıp Rıhtım'da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/haberler/sanat/getty-images-yapay-zeka-yasak/

image

Getty Images, yapay zekâ üretimi eserlerin platformu üzerinden satışını yasaklama kararı aldı. Stok görsel şirketleri arasında önemli bir yeri bulunan firma, olası telif davalarına karşı endişeli. Yapay zekâ tarafından üretilen görseller son dönemde ciddi ilgi görüyor. Öyle ki tamamı yapay zekâ imzalı çizgi roman üretiminden tutun da albüm ve kitap kapağı tasarlayanına dek birçok sektör… (DEVAMI…)

3 Beğeni

Hattatların, matbaa karşısındaki son çırpınışı. Hadi filtrelerle yapay zekaya ait içeriği tespit ettiler, peki bir kısmı yapay zekayla bir kısmı normal üretilmiş içerik ne olacak?

1 Beğeni

Bence yasaklama kararının asıl nedeni ne olursa olsun, haklı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Bana göre insan emeğiyle oluşturulmuş yapıtların zevkini asla veremez, fakat çoğaldıkça insanlığı tembelliğe ve üretken olmanın dışına itemeye başlar. Kendi türümüz açısından bakıyorum olaya ve yine kendi türümüz arasından birilerinin kendimizi yok etmenin oluşumunu hazırladığını düşünüyorum, duygularına önem veren bir kişi olarak ta üzülüyorum.