Ursula K. Le Guin Anısına: Bu Dünyanın Odo'su

(Burak Mermer) #1

Kayıp Rıhtım’da tamamını okumak için: https://kayiprihtim.com/dosya/ursula-k-le-guin-anisina-bu-dunyanin-odosu/

Geçtiğimiz yıl ocak ayında kaybettiğimiz büyük usta Ursula K. Le Guin’i, vefatının birinci senesine sayılı günler kala 11. Yıl Şenliklerimize özel bir yazıyla anıyoruz. (DEVAMI…)

(Davram Bashere) #2

Aaaah ah. Shevek’e mi yanayım, Ged’e, Tenar’a, o en yaşlı Kalessin’e mi. Yoksa Genli Ai ile Therem Harth Rem Ir Estraven’a mı. Sen ki uzaktan uzağa aşık olduğum tek kadın; gerçekten de Odo’sun ve ben de ayak izlerinden yürüyen Odocu. Ne güzel bir iz bıraktın dünyada. Okuyanın kafasını nasıl da incelik ve zarafetle değiştirdin. Ey kadın! Sana sevgimi, minnettarlığımı ve şapkam elimde, saygımı sunuyorum bir kez daha. Özgürce uçasın bilge ejder…

(M. Ihsan Tatari) #3

Ellerine sağlık Burak, cidden güzel ve okuması keyifli bir yazı olmuş. Bu sabah şöyle bir kontrol edeyim derken bir de baktım ki kendimi kaptırmışım, hepsini bir çırpıda okuyuvermişim :slight_smile: Araya Le Guin’in kendi sözlerinden alıntılar koyman da yazının kalitesini birkaç tık daha arttırmış.

Alıntılarıyla, hatıralarınla ve kraliçeyi anlatış biçiminle çok sevdiğim, keyifle okuduğum bir yazı oldu. Ellerin dert görmesin.

Le Guin’i de bu vesileyle saygıyla anıyorum. Ne yazık ki çok kitabını ve öyküsünü okuyabildim. Bu eksiğimi bu yıl kapatabilirim inşallah.